Rodičovský příspěvek: jaká jsou pravidla, podle kterých se čerpá rodičovská?

Výplata peněz skončí buď tím, že vyčerpáte částku 220 tisíc korun, nebo dovršením čtvrtého roku potomka
Výplata peněz skončí buď tím, že vyčerpáte částku 220 tisíc korun, nebo dovršením čtvrtého roku potomka
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
16. srpna  2015 
 19:56

Čeká vás porod? Přečtěte si, jak to vypadá, pokud jde o nárok na rodičovský příspěvek, jehož čerpání většino navazuje na takzvanou mateřskou, kterou berete první půl rok. Vysvětlíme vám, jak vysoké dávky můžete pobírat a kolik peníze celkem můžete čerpat. Stejně jako to, zda můžete dávat své dítě do jeslí či školky, aniž byste přišla o rodičovský příspěvek. 

V první řadě platí již od roku 2012 jedna zásadní věc: ať už se rozhodnete pečovat o dítě jakkoli dlouhou dobu (nejvýše však do jeho čtyř let), celkově od státu získáte stejnou částku - a to 220 tisíc korun. Do prosince roku 2011 to bylo jinak, částky se lišily podle délky doby, již žena s potomkem doma strávila. A hlavně, dřív si maminky musely délku pobytu doma samy vybrat a později ji už nemohly měnit.

Co je důležité vědět?  

  • Jako rodiče si sami můžete určit výši a délku čerpání rodičovského příspěvku.
  • Výplata peněz skončí buď tím, že vyčerpáte částku 220 tisíc korun, nebo dovršením čtvrtého roku potomka.
  • Nejvyšší suma, kterou si můžete měsíčně jako příspěvek zvolit, je 11 500 korun.
  • Částka se vypočítává podle vyššího příjmu jednoho z rodičů.
  • Nejdříve jednou za tři měsíce můžete jeho výši změnit.
  • Abyste si mohla s otcem dítěte zvolit výši a délku pobírání příspěvku, stačí, aby aspoň jeden z vás splňoval nárok na peněžitou pomoc v mateřství (nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění).

Kde si vyřídit změnu?

Na kontaktním pracovišti vašeho místně příslušného úřadu práce. O změnu si ale musí požádat ten z rodičů, který aktuálně příspěvek pobírá.

Do školky? Klidně i na odpoledne

Nemusíte běhat pro dítě do školky každý den už po obědě. Váš potomek (starší dvou let) tam může být od rána do večera a vy o peníze nepřijdete. Týká se to však pouze rodičů, kteří mají rodičovskou podle nových pravidel. Pro rodiče se „starou“ rodičovskou platí i nadále stará pravidla. Děti můžou dávat do školky jen na čtyři hodiny denně pět dnů v týdnu.

Sdílej na facebooku
Autor: kač

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku