Alimenty od státu až 2500 korun: Pomůže zálohové výživné?

Rodiče, kteří žijí sami s dětmi, často počítají každou korunu
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
15. dubna  2016 
 06:00

Zhruba sedm procent rodičů po rozvodu vůbec neplatí alimenty. Další platí jen občas nebo méně, než by měli. Tisíce neúplných rodin proto fatálně bojují s nedostatkem peněz, další to po finanční stránce zvládají jen díky neskutečnému vypětí rodiče, který má po rozvodu děti ve své péči. Změnit by to měl nový návrh ministerstva práce a sociálních věcí: zálohové výživné. To by měli dostávat rodiče s nejnižšími příjmy. Bude návrh fungovat – pokud projde – a co mohou dělat rodiče, kteří alimenty také nemají, ale na zálohové výživné by nedosáhli? 

Po několika letech se znovu mluví o tom, že by rozvedení rodiče, kterým bývalý partner neposílá alimenty na děti, mohli od státu dostávat zálohové výživné. To by pak úředníci vymáhali po dlužícím rodiči. Dneska musí všechny peníze vymáhat ten, kterému scházejí, takže by to byla velká změna. Takzvané zálohové výživné existuje ve dvou desítkách evropských zemí, včetně Slovenska. 

Výživné pro děti z neúplných rodin • VIDEO: 

Zní to jako dobrý nápad – a stát by konečně něco více dělal pro neúplné rodiny ohrožené chudobou. Ale má to i několik háčků. Nápad, s nímž přišla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, vůbec nemusí projít, jako se to už jednou stalo. Navíc by na zálohové výživné měli nárok jen ti rodiče, jejichž rodiny mají příjem do 2,7násobku životního minima a kterým expartner či expartnerka neposílají žádné alimenty. Životní minimum pro rodiče, který žije sám se dvěma školáky, činí 7420 korun, maximální příjem, při jakém by měl nárok na dávky od státu, činí 20 000 korun měsíčně. 

KOLIK RODIČŮ NEPLATÍ? PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE

Bojujte o alimenty. Kvůli dětem, ne kvůli sobě. Možností přibývá

Bojujte o alimenty. Kvůli dětem, ne kvůli sobě. Možností přibývá

Také se vás to týká? Vaše rodina se rozpadla, máte za sebou rozvod či rozchod a teď žijete v takzvané rodině neúplné. V takových vyrůstá celkem 400…celý článek

Podle ministryně by nemělo jít o další sociální dávku a ani by se nemělo stát, že by kvůli přiznanému zálohovému výživnému někdo přišel o sociální dávky, na které už má nárok. Tedy například jde o přídavky na děti či o příspěvek na bydlení.

Zálohové výživné nicméně neřeší situaci neúplných rodin, kde peníze scházejí, ale druhý rodič je občas pošle, byť v nižší výši. Nebo těch, kde bylo stanoveno výživné nízké, protože druhý rodič nemá příjmy, z nichž by šlo stanovit vyšší. Třeba i kvůli tomu, že příjmy tají. Neřeší ani situaci rodin, jejichž finanční situace se rozvodem dramaticky zhoršila, a děti se tak třeba nemohou dále věnovat svým zájmům. 

Zálohové výživné kritizuje například ANO, nicméně vláda by ho zavést měla, protože se k tomu zavázala ve svém programovém prohlášení. Podle nynějšího návrhu by měla jeho výše činit maximálně 2500 korun měsíčně na dítě. 

Když chybí táta: Příběhy rodin, od nichž muž odešel

Když chybí táta: Příběhy rodin, od nichž muž odešel

Jak se žije rodinám, z nichž jeden rodič odešel? Ačkoli přibývá mužů, kteří se o své děti zajímají, a dětí, které jsou ve střídavé péči, stále platí,…celý článek

Dnes mají rodiče, kterým výživné chybí, několik možností. Mohou se obrátit na soud, neplacení alimentů je trestný čin – dotyčný může přijít o řidičák nebo dostane podmínku, v případě dalšího neplacení jde do vězení. Nic z toho peníze rodině nakonec zajistit nemusí, pokud ve vězení nepracuje. 

Exekuce může být bez poplatků

Další možností je exekutor, ale poplatky mohou jít do desítek tisíc korun. To poslední dobou mění dvě organizace, které rodičům zprostředkovávají služby exekutorů, aniž by tyto služby museli platit. Exekutor je rovněž vymáhá od dlužníka. Tento způsob je dražší, ale většinou mnohem efektivnější než soudy. 

Výživné chybí nejméně dvaceti z každé tisícovky neúplných rodin. Vyplývá to z policejních statistik, čísla dala dohromady Asociace neúplných rodin. Skutečnost je pravděpodobně o dost horší, protože zdaleka ne všichni rodiče, v jejichž rozpočtu alimenty chybějí, se rozhodnou to oznámit a peníze vymáhat. Asociace nabízí matkám a otcům možnost bezplatného vymáhání alimentů, informace najdete na webu www.vasevyzivne.cz. Další taková služba běží pod názvem Alimenty dětem.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku