6 mýtů o výživném, kvůli kterým rodiče nebojují o peníze pro děti | Supermámy

6 mýtů o výživném, kvůli kterým rodiče nebojují o peníze pro děti

 • Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  19. června  2016 
   06:00

  Rodičů, kteří neplatí alimenty na děti, je hodně. A hodně je bohužel také těch, kterým alimenty v rozpočtu chybí a nevymáhají je. Například proto, že si myslí, že je to příliš složité, že to stejně nemá cenu nebo že to bude tak drahé, že se to nevyplatí. Nic z toho nemusí platit, jak ukazují následující mýty, na kterých se podílela Asociace neúplných rodin. 

 • Vždyť si většinu peněz nechá exekutor

  ...

  Partner má exekuci na krku, bydliště na úřadě a je bez práce. Za takové situace je vymáhání výživného ztráta času, peněz a zbytečný stres – alespoň tak to vidí celá řada rodičů.

  „Vymáhat výživné má smysl i v případě, kdy partner na první pohled nemá finanční prostředky,“ uvádí Petr Sýkora, předseda Asociace neúplných rodin. „Exekutor může nařídit například srážky ze mzdy, sociálních dávek, obstavit účet či zpeněžit movitý i nemovitý majetek a zajistit tak prostředky, které ze zákona náleží dítěti. Účinnou metodou je také zabavení řidičského průkazu, které často donutí zaplatit i notorické neplatiče.“

 • Když nemá práci a jen dluhy, nemusí stejně platit

  ...

  Hádat se kvůli pár tisícikorunám? Spousta rodičů si chce odpustit zbytečný stres, a tak neplatičům jejich dluhy v první fázi promíjí. Jenže ze zkušenosti platí, že kdo si nezvykne platit pravidelně, s tím budou už navždycky problémy.

  „Rodičům doporučujeme situaci řešit okamžitě. Ostatně na to myslí i zákon, který umožňuje vymáhat výživné ihned po jeho splatnosti. Není možné, aby dlužník upřednostňoval své potřeby nad potřeby vlastního dítěte,“ uvádí Sýkora. „Drobnější částky je navíc od dlužníka možné získat snadněji, než když pak dluh dosáhne několika desítek tisíc korun.“

 • Malé dluhy nemá smysl řešit

  ...

  Rodiče, kteří obracejí každou korunu, aby zajistili chod rodiny, se často o vymáhání ani nesnaží, protože mají pocit, že je to bude stát další peníze, které nemají. Donedávna tomu tak skutečně bylo, ale v posledních měsících se rodičům otevřely nové možnosti. Mohou se obrátit na společnosti, které ve spolupráci s exekutory nabízejí bezplatné vymáhání alimentů – náklady si vyberou od dlužníka. Najdete je na webech www.vasevyzivne.cz nebo www.alimentydetem.cz. Oba weby jsou intuitivní. Podmínky jsou nastavené tak, aby rodiče dostali všechny peníze, které jim bývalý partner nezaplatil. 

 • Je to příliš drahé

  ...

  Jedna z nejrozšířenějších polopravd, kvůli které se rodiče často ani nepouští do sjednávání výživného se svým partnerem či bývalým manželem. Jakmile je uznáno otcovství dítěte nebo je dítě svěřeno do péče otce (či o něj matka nejeví zájem), má druhý partner vždy povinnost platit takzvanou povinnou výživu.

  „Zda je dítě manželské či nemanželské nemá v takovém případě vliv. Stačí, když má dítě rodiče zapsaného ve svém rodném listu,“ říká Sýkora.

  Výživné pro děti z neúplných rodin • VIDEO: 

 • Když se rodiče nevzali, nemají děti na alimenty nárok

  Zní to logicky už proto, že neplacení alimentů je trestným činem. Proces, kterým však vaše trestní oznámení musí projít, může celou situaci značně zkomplikovat a protáhnout.

  Pokud se dlužník dostane na základě rozsudku do vězení, sníží se jeho možnost výživné platit. Zároveň je z mého pohledu u českých soudů přílišná shovívavost, pokud dlužník občas zaplatí symbolickou částku. V takovém případě se jako rychlejší a méně komplikované řešení jeví exekuce.

 • Nejlepší je obrátit se na policii

  ...

  „Výživné je možné poměrně valorizovat a přizpůsobit jeho výši možnostem obou rodičů,“ uvádí Sýkora. „Zažádat o zvýšení výživného je možné vždy, když dojde ke změně poměrů dítěte, potažmo rodičů či zvýšení potřeb dítěte – například při jeho nástupu do školy či odchodu na vysokou školu.“

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Samy ven a sem tam facka? Tohle všechno už děti nezažijí, ačkoli…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku