7 tipů, jak přežít i po rozvodu Vánoce s dětmi v pohodě

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  1. prosince  2016 
   06:00

  Konec manželství není nikdy příjemný, a zvláště nepříjemné to může být v průběhu vánočních svátků pro děti. Snažte se, aby i po rozvodu byly Vánoce něčím, co budou mít děti rády. Jde to, jen musíte chtít hlavně vy sami.

 • Plánujte s předstihem

  ...

  Promluvte si s druhým rodičem, a to co nejdříve. Sdělte mu své plány ohledně trávení vánočních svátků a snažte se dojít k nějaké dohodě, kde a jak budou děti trávit Vánoce. Je nutné, aby si rodiče vzájemně řekli, jaké mají konkrétní plány, než aby pak zbytečně docházelo k hádkám. Plánujte schůzku u prarodičů, plánujte cokoli, abyste se vyhnuli konfliktům. Nejhorší ze všeho je zklamání.

 • Buďte flexibilní

  ...

  Otevřená komunikace a flexibilita můžou být skvělou prevencí a řešením problémů spojených s Vánocemi. Každý z rodičů musí chtě nechtě upravit svůj časový harmonogram a rutinu podle toho, jaká je realita. Budete-li se snažit držet zuby nehty toho, co bylo, v domnění, že trestáte toho druhého partnera, budete de facto trestat dítě. Není čas na paličatost a lpění na svém, dělejte to, co je nejlepší pro děti. Neztrácejte ze zřetele, co je opravdu důležité – šťastné Vánoce pro vaše děti.

   

  Sourozenecké vztahy: Jak moc skutečně záleží na pořadí narození

  Sourozenecké vztahy: Jak moc skutečně záleží na pořadí narození

  Narodili jste se jako první, druzí, třetí? Jak vás to poznamenalo pro další život? A jak své pořadí v rodině snášejí vaše děti? Každopádně to hraje…celý článek

 • Oslavujte spolu – pokud to jde

  ...

  Jana se rozvedla s manželem Jirkou, když bylo synovi šest let. Mají střídavou péči a žijí ve stejném městě. I po rozvodu spolu vycházejí dobře a jejich snahou je, aby byla rodina pohromadě aspoň o Vánocích. Je to ideální uspořádání pro jejich syna, i když pro ně to nebylo snadné a museli vyvinout značné úsilí, aby to fungovalo. Pokud to jen trochu jde, zkuste to taky, odhoďte stranou křivdu a udělejte své dítě šťastné. Ne vždy to ale jde. Pokud nejste přátelsky naladění na společné Vánoce, najděte jiný způsob, jak prezentovat společnou vůli vyjít dítěti vstříc. Stačí, když třeba koupíte dítěti společný dárek, ukážete mu tím, že je pro vás na prvním místě.

 • Střídejte se

  ...

  V případě, že nemůžete nebo nechcete oslavovat společné Vánoce s vaším dítětem nebo dětmi, dohodněte se, že se budete střídat. Jednou budou na Štědrý den u vás, jednou u něj. Jednou budou na Štěpána u vás, jednou u něj. Jde o to, překousnout v sobě zášť a smutek, že nebudete se svými dětmi, ale věřte, že děti tohle vaše gesto ocení. Je ještě jedna možnost, pokud bydlíte kousek od sebe nebo ve stejném městě. Můžete mít děti oba ve stejný den. Dopoledne a na oběd budou s tátou, odpoledne a na večeři s vámi – nebo obráceně.

 • Jděte příkladem

  ...

  Nepoužívejte svátky jako boj o moc se svým ex. Rodiče by se měli vyhýbat neustálým útokům na toho druhého, protože tím vyvolávají v dětech pocity viny. Ano, přestali jste být partnery, rodiči jste ale pořád! Není dobré, aby dítě slyšelo, jak moc nenávidíte tátu nebo jak moc nesnášíte mámu. Zvažujte pocity dítěte i pocity druhého partnera. A bez ohledu na to, co cítíte, snažte se, aby dítě vidělo o svátcích vás oba. Bydlí jeden z vás daleko a dítě je ještě malé? Volejte si, skypujte, je to snadné!

   

  30 věcí, které dětem vadí na rozvodu. Rodiče to možná vůbec nenapadne!

  30 věcí, které dětem vadí na rozvodu. Rodiče to možná vůbec nenapadne!

  Když se zeptáte dítěte, jehož rodiče právě svádějí rozvodovou bitvu, jak se cítí, bude velmi pravděpodobně zarytě mlčet. Ovšem když se zeptáte dospělých,…celý článek

 • Neptejte se dětí!

  ...

  Rozhodnutí, kde děti stráví Vánoce, by mělo být na vás, na rodičích. Chtít po dítěti, aby se rozhodlo a bylo loajální k oběma, je nespravedlivé a nesmyslné. Dítě by samozřejmě chtělo být s oběma rodiči a chtít po něm, aby se rozhodlo jen pro jednoho, je trestuhodné! A ještě něco: nepoužívejte děti jako vrbu pro vaše frustrace. Nenadávejte na druhého, a to bez výjimky. Máte-li pocit, že si musíte postěžovat na svého ex (nebo svou ex), řekněte to kamarádce. Nikdy ne dětem!

 • Koordinujte dárky

  ...

  Další velmi důležitou věcí je koordinovat vánoční dárky. I když spolu nežijete, je nutné myslet na dítě. Je snad nutné, aby dostalo čtyři stejné dárky od vás, táty, babičky z jeho strany a babičky z vaší strany? Ať děti vytvoří seznam, co by si přály, a vy se s exmanželem dohodněte na tom, co kdo koupí. Dárky by však měly mít zhruba stejnou hodnotu, aby nebyly konkurencí. Sdílejte spolu navzájem podrobnosti o tom, co kupujete dětem pod stromeček a jak chcete Vánoce slavit. Vánoce jsou hlavně pro děti, a čím víc budete s expartnerem spolupracovat, tím vyšší je pravděpodobnost, že děti Vánoce neobrečí.

   

   

  Knížky o Vánocích pro děti: Tyhle vám určitě doporučujeme

  Knížky o Vánocích pro děti: Tyhle vám určitě doporučujeme

  Jakmile se přiblíží Vánoce, začneme doma shromažďovat knížky na tohle téma a každý rok je znovu čteme. Většinou začínáme nejpozději se začátkem adventu.…celý článek

  Dokdy mají děti věřit na Ježíška? Právě teď jim to možná spolužáci prozradí

  Dokdy mají děti věřit na Ježíška? Právě teď jim to možná spolužáci prozradí

  "Mami, a nedáváš tam ty dárky náhodou ty a táta?" Dotaz, po kterém většině rodičů zatrne, protože je jasné, že velké vánoční tajemství bere zasvé.…celý článek

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku