Sourozenecké vztahy: Jak moc skutečně záleží na pořadí narození

 • Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  30. listopadu  2016 
   06:00

  Narodili jste se jako první, druzí, třetí? Jak vás to poznamenalo pro další život? A jak své pořadí v rodině snášejí vaše děti? Každopádně to hraje roli, a proto bychom měli brát sourozenecké konstelace v potaz. Pozor, to však neznamená, že byste děti měli srovnávat. 

 • První reakce batolat na mladší sourozence • VIDEO: 

  Sourozenecké konstelace jsou možností, jak se na rodinné vazby, vztahy podívat s nadhledem. Co rodina a její systém, to originál. Pořadí narození funguje jako vodítko a návod, jak je možné se na situace a jejich řešení podívat.

  Popsat chování druhorozených je mnohem složitější než u prvorozených, protože například ve větších rodinách může být druhorozené dítě zároveň dítětem prostředním. Laicky by se dalo říci, že takové dítko nemá výsady prvorozeného a bohužel ani výhody benjamínka.

 • Druhorozený versus prostřední

  ...

  K tomu ovšem konstelářka Monika Němcová říká: „Podle některých pramenů není velký rozdíl mezi dítětem druhorozeným a prostředním. Z mých zkušeností se například narozením mladšího sourozence změní vztah prvních dvou. Najednou jsou si bližší, omezí se jejich spory. Prostřední dítě má mnoho jiných vlastností, které na druhorozeného nepasují.“

  Já zase z vlastní zkušenosti matky tří chlapečků mohu potvrdit, že nám druhorozený „benjamínek“ narozením bratříčka dospěl a stal se z něj ochránce a jako by převzal automaticky roli staršího zkušenějšího bratra. Oba starší kluci navíc k sobě ještě více přilnuli a jsou nerozluční parťáci.

  Další podrobnosti na webu Maminka.cz ZDE

  ...

  Mateřská 2017: Jaká jsou pravidla? Všechno, co potřebujete vědět

/
Autor: Maminka.cz
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku