Těhotenství vs. životní styl: vadí alkohol, opalování či třeba stres?

 • Těhotenství vs. životní styl: vadí alkohol, opalování či třeba stres?
  Kuřačky by měly s cigaretami skončit hned, jak otěhotní, doporučuje lékař
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  6. srpna  2015 
   15:10

  Zatímco některé ženy svůj životní styl nemění, bez ohledu na to, že jsou zrovna těhotné, jjiné jsou hodně úzkostlivé. Docent Lukáš Rob, porodník z pražského Motola vysvětluje, čeho se být a co těhotenství nijak neohrozí. Přečtěte si, jak během gravidity vadí kouření, alkohol, sauna, solarium či hádky s partnerem. 

 • 7. Mají časté hádky mezi partnery vliv na psychiku nenarozeného dítěte?

   

  Víno, nebo pivo?

   

  1. Měly by kuřačky přestat kouřit, jakmile otěhotní? 

   

  Odpovědná žena plánující těhotenství by měla již před otěhotněním omezit kouření nebo lépe přestat kouřit zcela. Pokud otěhotní, je nejlepší »seknout« s tím hned. 

  2. Může ohrozit jedna sklenička vína týdně vývoj plodu? 

  Jedna sklenička týdně po 3. měsíci těhotenství nemá s velkou pravděpodobností žádný vliv na matku ani na plod. Řada prací z Evropy, zejména z Francie, neshledala žádný vliv malých dávek vína. Oproti tomu v USA jsou názory výrazně odlišné a alkohol dle doporučení těhotným škodí. Asi je nejlepší rozumný kompromis.  

   

 •  

  Špatná kamarádka vám dokáže otrávit život.

   

  3. Jak se snese těhotenství s pitím kávy? 

  Vlastní pití kávy a příjem malých dávek kofeinu samo o sobě nemá výraznější negativní vliv na vývoj plodu ani na zdraví matky. Problém může být, pokud je káva nevhodně skladována, včetně uložení doma v neoriginálním balení. Může dojít velice snadno ke kontaminaci plísněmi. Opět platí, že nejnebezpečnější je období prvního trimestru. 

 • Kouření a pití

   

  ...

   

  4. Vadí, když těhotná chodí do sauny? 

  Gynekologové z oblasti severských zemí, kde saunování je velice časté, neshledali negativní vliv u zdravých těhotných žen. Žena, která je zvyklá na saunování a nemá komplikované těhotenství, může do sauny jít. Je důležité, aby jí saunování nečinilo potíže. 

   

  5. Může se těhotná »slunit« v soláriu? 

  Na tuto otázku jsou různé názory. Myslím, že je vhodnější se soláriu vyhnout. 

 • Káva

  ...

  6. Je lepší se vyhnout nočním směnám? 

  Ano. Noční práce není vhodná. 

  7. Mají na dítě vliv spory s partnerem? 

  Osobně souhlasím s názorem, že stres v průběhu těhotenství, zejména opakovaný, se může negativně odrazit na průběhu těhotenství. Do jaké míry to může poznamenat budoucí psychiku dítěte, je rozporuplné, ale vyloučit to nelze. 

  8.  Kolik hodin denně má těhotná odpočívat? 

  Toto je velice individuální. Je důležité, aby se sama cítila dobře a nebyla unavená. 

 • Sauna a solárium

  Kdy je nejlepší čas změnit antikoncepci?

  9. Existuje nějaká hlavní příčina neplodnosi žen? 

  Těch je celá řada. Od pozánětlivých změn, které způsobí neprůchodnost vejcovodů, až po velice složitou imunologickou sterilitu

  10. Je pravda, že pokud žena brala dlouhodobě antikoncepci a chce otěhotnět, po jejím vysazení by měla počkat, až se tělo »očistí«?

  Při současné hormonální antikoncepci to není nutné. 

/
Autor: Věra Bláhová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku