Ideální věk pro těhotenství? Biologicky 20 let, sociálně ale později

Otěhotnět v 18 by se sice líbilo přírodě, méně už asi našemu okolí.
Otěhotnět v 18 by se sice líbilo přírodě, méně už asi našemu okolí.
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
13. října  2015 
 06:00

Příroda v tom má jasno: těhotenství je ideální mezi 18. a 23. rokem. Málokterá žena v dnešní společnosti je ale v tomto věku zralá sociálně a má také dostatečné ekonomické zázemí. Kdy se protne ideální mládí s ideální zralostí?

V mladším věku hrozí menší riziko těhotenských komplikací, vrozených vad dítěte a například předčasných porodů. Na druhou stranu je žena kolem dvaceti let většinou na počátku svého vztahu a životní dráhy. Věk prvorodiček se stále zvyšuje, v současné době je již kolem třiceti let.

"V současné době bych viděla ten ideální věk na otěhotnění do 28 let," říká gynekoložka Blanka Vavřinková. V té době je podle ní žena již dostatečně zralá sociálně. "Po 35 letech se schopnost spontánně otěhotnět snižuje a ještě k výraznějšímu poklesu schopnosti dojde pak po čtyřicítce," dodává.

Počet vajíček v těle ženy je daný od narození. Podle některých výzkumů se jich 90 procent vyčerpá do třiceti let. Doktorka Vavřinková potvrzuje, že žádná žena nemá zaručeno, že po 35. roce jí ještě nějaká vhodná vajíčka zbudou.

Co dělat, aby si žena zvýšila šanci otěhotnět, pokud plánuje mateřství v pozdním věku? Nejen to prozradí Blanka Vavřinková v následujícím videu:

Jaký je, podle gynekoložky, nejlepší věk na otěhotnění? • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: Marie Šilhová, is

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku