VIDEO: Lékařka radí, kdy vzít dceru poprvé ke gynekologovi

V kolika letech by dívka měla poprvé navštívit gynekologa a jakou antikoncepci nejlépe zvolit?
VIDEO: Hana Dvořáčková
Sdílej na facebooku
23. října  2015 
 06:00

První prohlídky u gynekologa se mnohé dívky vcelku pochopitelně obávají. Matky by jim měly vysvětlit, co je čeká, případně je objednat a k lékaři, nebo ještě lépe k lékařce, je doprovodit. A kdy by to mělo být? Po prvním pohlavním styku, případně do 21 let věku. Nebo dřív, pokud má dívka nějaké potíže, vysvětluje gynekoložka Blanka Vavřinková. Podívejte se, jak se dívá na předepisování hormonální antikoncepce patnáctiletým dívkám. 

Neexistují žádní speciální gynekologové zaměření na dívky, ale naprostá většina specialistů je zvyklá i na pacientky dvacetileté či mladší. Přesto je na místě se zeptat, pokud například chcete objednat svou dospívající dceru na první prohlídku, zda budou lékaři či lékařka ochotní věnovat se jí citlivě a překonat její případné obavy z prvního vyšetření.

To je důležité zvláště tehdy, pokud za sebou dívka ještě nemá pohlavní styk, a přesto musí k lékaři, protože například trpí bolestmi či výtokem. V takovém případě totiž není možné provést klasické vaginální vyšetření. "Pokud však dívka například používá menstruační tampony, je někdy možné vyšetření uskutečnit," dodává lékařka Blanka Vavřinková. 

Ideální věk pro těhotenství? Biologicky 20 let, sociálně ale později

Ideální věk pro těhotenství? Biologicky 20 let, sociálně ale později

Příroda v tom má jasno: těhotenství je ideální mezi 18. a 23. rokem. Málokterá žena v dnešní společnosti je ale v tomto věku zralá sociálně a má také…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: šil, wall

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku