VIDEO: Lékařka radí, kdy vzít dceru poprvé ke gynekologovi

V kolika letech by dívka měla poprvé navštívit gynekologa a jakou antikoncepci nejlépe zvolit?
VIDEO: Hana Dvořáčková
Sdílej na facebooku
23. října  2015 
 06:00

První prohlídky u gynekologa se mnohé dívky vcelku pochopitelně obávají. Matky by jim měly vysvětlit, co je čeká, případně je objednat a k lékaři, nebo ještě lépe k lékařce, je doprovodit. A kdy by to mělo být? Po prvním pohlavním styku, případně do 21 let věku. Nebo dřív, pokud má dívka nějaké potíže, vysvětluje gynekoložka Blanka Vavřinková. Podívejte se, jak se dívá na předepisování hormonální antikoncepce patnáctiletým dívkám. 

Neexistují žádní speciální gynekologové zaměření na dívky, ale naprostá většina specialistů je zvyklá i na pacientky dvacetileté či mladší. Přesto je na místě se zeptat, pokud například chcete objednat svou dospívající dceru na první prohlídku, zda budou lékaři či lékařka ochotní věnovat se jí citlivě a překonat její případné obavy z prvního vyšetření.

To je důležité zvláště tehdy, pokud za sebou dívka ještě nemá pohlavní styk, a přesto musí k lékaři, protože například trpí bolestmi či výtokem. V takovém případě totiž není možné provést klasické vaginální vyšetření. "Pokud však dívka například používá menstruační tampony, je někdy možné vyšetření uskutečnit," dodává lékařka Blanka Vavřinková. 

Ideální věk pro těhotenství? Biologicky 20 let, sociálně ale později

Ideální věk pro těhotenství? Biologicky 20 let, sociálně ale později

Příroda v tom má jasno: těhotenství je ideální mezi 18. a 23. rokem. Málokterá žena v dnešní společnosti je ale v tomto věku zralá sociálně a má také…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: šil, wall

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku