Chlapeček, nebo holčička? Jak to poznat už během těhotenství?

 • Chlapeček, nebo holčička? Jak to poznat už během těhotenství?
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  7. května  2016 
   06:00

  Nedávno jsem potkala známou, která čeká dítě. A její otec, lékař, nikoli ovšem gynekolog nebo porodník, jí řekl, že je to jasná holčička. Usoudil tak podle rychlosti tlukotu srdce.  Chlapci ho podle něj mají nižší, jen 140 úderů za minutu, dívky vyšší. Aha. U mé dcery by to sedělo. Co jiného by mohlo napovídat? 

 • Větší ranní nevolnosti značí holku

  ...

  Mám tři syny a o těhotenstvích s nimi jsem skoro nevěděla. Nikdy mi nebylo špatně, nebývala jsem unavená, všechno šlo zvládnout jako kdykoli jindy. Když jsem byla těhotná počtvrté, bylo mi špatně šest měsíců v kuse neustále a zbytek těhotenství aspoň občas. A narodila se mi holčička, což jsem si tak jako tak od začátku myslela. Ale nevolnosti jsem přičítala spíše náhodě nebo tomu, že už mi bylo čtyřicet. Ale možná je vysvětlením právě pohlaví dítěte. To, že s holčičkami bývá těhotným více špatně, dokonce nevylučují ani vědci: Potvrdila to jak studie provedená ve Skandinávii, tak práce Leny Edlundové z Kolumbijské univerzity. Nicméně existují ženy, které takovou zkušenost nemají nebo ji mají přesně opačnou. 

 • Tvar břicha? Spíše ne

  ...

  Tradiční radou je tvar břicha: kulaté má skrývat kluka, špičaté holku. Ale tohle je zřejmě jen pověrou, nebo aspoň neznám snad nikoho, komu by se to potvrdilo, natož opakovaně. Je navíc logické, že více záleží na poloze dítěte, či na jeho velikosti, což nemusí mít s pohlavím nic společného. 

 • Mají kuřačky častěji holky?

  ...

  Už před několika lety přišli dánští lékaři s tím, že rozhodovat může i kouření matek ještě v době před otěhotněním. Přišli na to v rámci velké studie, kterou zjišťovali, jak se budoucí otcové a matky starají o své zdraví. Vliv mělo dokonce i to, když matka nekouřila, ale otec byl těžkým kuřákem - i takovým párům se rodilo méně kluků. 

 • Ženy s nadváhou mají častěji kluky

  a

  Hodně štíhlé ženy mají častěji dívky, ale tady zřejmě není tak úplně o co stát, respektive není to ta nejlepší metoda, jak porodit dceru, protože hodně štíhlá postava může souviset s podvýživou a v takovém případě nemusí těhotenství dopadnout dobře, dívčí plody přitom přežívají častěji. 

 • Zaostřeno na chloupky

  ...

  Holka v břiše se podle někoho pozná tak, že ženě v těhotenství přestanou skoro růst chloupky na rukách, nohách i jinde. Možná na tom něco bude, protože moje vlastní zkušenost by to potvrzovala, i když jsem si myslela, že je to náhoda. Jiné ženy však nic takového nezaznamenaly, případně byla jejich zkušenost přesně opačná. 

 • Napovědět mohou i těhotenské chutě

  a

  Tvrdí se, že čím pikantnější chutě běem těhotenství, tím spíše žena porodí kluka. Pokud má žena chuť hlavně na kyselé, ostré pokrmy, dále na salámy, uzené, aspiky a různé pikantní pochutiny, čeká chlapečka. Naopak, tráví-li spoustu času v cukrárně a má stále chuť na sladké, může se podle tradice těšit na holčičku. Moje zkušenost to rozhodně nepotvrzuje - s Josefínou jsem nemohla čokoládu ani vidět. 

 • Velikost prsu? Spíše ne

  ...

  Záleží prý dokonce na velikosti prsou a to ledajak. Tvrdí se, že když vyroste levý prs, narodí se kluk, když pravý, bude to holka. Anebo že během těhotenství s dívkami vyrostou ňadra více, než kdyby šlo o kluka. Troufám si říci, že se to vzhledem k tak jako tak se měnícímu tvaru a velikosti prsou hodně špatně posuzuje. 

 • Berou holky matce krásu?

  ...

  Některým ženám těhotenství sluší a i samy se cítí nádherně, jiné to nesou spíše úporně. A souvislost s pohlavím očekávaného dítěte? Holky podle legendy berou matce krásu - možná na tom něco bude, protože jedna francouzská studie před časem potvrdila, že matky dívek v těhotenství mnohem více trpěly akné. 

/
Sdílej na facebooku
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku