9 cest, jak se stát vzorem pro své dítě: Co dělat a co rozhodně ne?

 • Rodina
  Rodina
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  19. června  2018 
   06:00

  Dospívající dají spíše na to, co děláte, než na to, co říkáte. Používat oblíbené rodičovské věty typu "tohle bys měl udělat" je většinou neefektivní. Mnohem lepší je dávat jim pozitivní vzor – a to ve všem, co děláte. Zejména devět následujících oblastí byste neměli přehlížet.

 • Fyzické zdraví

  Rodina

  Čím dál více dospívajících má problémy s obezitou, nadváhou, nedostatkem pohybu, špatnou výživou a nedostatkem spánku. Pokud budete sami více cvičit, hlídat si svoje fyzické zdraví, budete zároveň inspirovat dítě, aby se i ono staralo víc o svoje tělo. Zakomponujte do svého každodenního života pravidelné cvičení, nakupujte zdravé potraviny (nebo zdravější) a vařte nutričně vyvážená jídla. Ujistěte se, že máte i dostatek spánku, a diskutujte se svými potomky o důležitosti zdraví.

 • Duševní zdraví

  Relaxující žena

  Zatímco spousta rodin si dobře uvědomuje nutnost pečovat o fyzickou schránku, bohužel dost často zapomínají pečovat i o duševní zdraví. Podnikněte kroky ke změně, dětem více demonstrujte, že umíte zvládat stres zdravými způsoby. Buďte dostatečně se svými přáteli a zapojujte se do volnočasových aktivit, které vypěstují vaši odolnost proti stresu.

 • Používání moderních technologií

  Otec a syn

  Téměř všichni dospívající používají chytré telefony, tablety a počítače. A vy jako rodiče se možná snažíte nastavit nějaké zdravotní limity pro jejich používání. Nedá se nic dělat, ale i v této oblasti musíte jít příkladem. Předveďte dětem správnou smartphonovou etiketu – nepoužívejte telefon, když s vámi dítě mluví, nepište esemesky při večeři, nekomunikujte prostřednictvím sociálních sítí, když komunikujete s někým jiným. Stanovte pravidla, která budete sami dodržovat: žádná televize ani mobil při jídle. A držte se jich!

 • Péče o sebe sama

  Relaxující žena

  Ukažte svým teenagerům, že se máte rádi a že o sebe taky rádi pečujete. Ať už to je každodenní meditace, návštěvy masáží nebo osobní hygiena – musí být jasné, že i vy se dokážete o sebe starat nejen po stránce fyzické, ale i emoční a duchovní.

 • Vztahy

  Hádající se pár

  Dospívající se naučí chovat k ostatním lidem tak, jak vidí, že se chovají dospělí sami. Sledují vzájemné vztahy, hodnotí, jak to děláte vy nebo táta. Chovejte se k sobě tedy s partnerem s láskou a úctou, nenadávejte si, nebuďte k sobě hrubí, ctěte vzájemný respekt. Je to velmi důležité pro dospívající potomky. Věnujte ale pozornost také způsobu, jak se chováte ke svým přátelům, dalším členům rodiny či sousedům.

 • Finance

  Dospívající dívka s kasičkou

  I v téhle oblasti můžete jít vzorem. Dítě se učí o financích jednoduše tím, že sleduje, jak to děláte vy, jak nakupujete, jak umíte hospodařit s výplatou apod. Ať už jste hluboce v minusu nebo jste na tom dobře, vaše chování a postoje k penězům naznačí, jak se k nim bude chovat i vaše dítě.

 • Komunikace

  Rodina

  Dávejte si pozor na způsob, jak hovoříte s lidmi kolem sebe, ať už jde o členy rodiny, přátele nebo cizí lidi. Není jedno, zda se často dostáváte do konfliktů, nebo jednáte s respektem. Tak, jak řešíte problémy vy, tak je bude pravděpodobně řešit i vaše dítě.

 • Práce a pracovní morálka

  Pracující rodina

  Dlouho předtím, než začne vaše dítě skutečně vydělávat a pracovat, se ale může dozvědět něco o pracovní morálce. Jak? Jednoduše tak, že bude sledovat vás. Pokud chodíte neustále pozdě do práce nebo se čas od času „hodíte marod“, dáváte tím dítěti špatný signál o tom, jak vnímáte pracovní vztahy. A pozor, nejde jen o pracovní morálku v zaměstnání, ale i doma. Pokud po sobě tatínek nikdy neuklidí talířek do myčky, jen těžko to může chtít po dítěti.

 • Hodnoty

  Hodnoty

  Výzkumy ukazují, že většina dospívajících je zmatená, pokud jde o rodinné hodnoty. Proto je důležité věnovat velkou pozornost i tomu, co dáváte na vrchol žebříčku hodnot. Například: Žijete podle svého přesvědčení? Čeho si v životě nejvíc ceníte? Co je pro vás prioritní? Způsob, jakým se chováte, hovoří jasně o vašem hodnotovém systému.

  Pravda o baby karotce: Podívejte se, jak se doopravdy vyrábí

  Pravda o baby karotce: Podívejte se, jak se doopravdy vyrábí

  Kupujete domů mraženou baby karotku, protože je o tolik jemnější a určitě i zdravější než normální ošklivá velká mrkev? A už její název ukazuje, že…celý článek

  Fotografka zachytila mateřství: Tohle je skutečnost, ne fotky z Instagramu!

  Fotografka zachytila mateřství: Tohle je skutečnost, ne fotky z Instagramu!

  Možná se vám tyhle snímky nebudou líbit tolik jako ty, které vídáte na Instagramu i jinde. Nejsou to žádné do detailu a posledního kousku oblečení…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku