12 věcí, které by měla vědět vaše dcera. Naučte ji je!

 • ....
  ....
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  5. dubna  2018 
   06:50
  Každá matka dobře ví, že dívky mají život v mnoha ohledech přece jen o něco těžší a náročnější a musí si dokázat poradit s nejrůznějšími situacemi, aby se jejich život ubíral směrem, kterým chtějí, a aby dostaly, co si zaslouží. Jak můžete v tomto ohledu pomoci své dceři?
 • Proč je to tak důležité?

  Zlomové čtyři roky. Z batolete se stává předškolák a vše se zdá jednodušší.

  „Přestože je moje dcerka ještě malá a nemusela dosud překonávat závažnější a namáhavější překážky než bábovičkové bitvy na pískovišti a souboj o největší lívanec se starším bratrem, brzy přijde na to, že objevování světa a zapojení se do společnosti není zrovna snadné. Jako její matka jí samozřejmě nemohu k ničemu nutit nebo jí nařizovat, aby se řídila mými zkušenostmi a bezhlavě ctila moje vlastní pravidla, zákazy nebo příkazy. Jediné, co pro ni můžu udělat, je, že se budu poctivě snažit ukázat jí možnosti, poradit jí, jaké chování je vhodné, a jaké je naopak nepřípustné, předat jí nástroje, které bude časem potřebovat k tomu, aby se naučila správně rozhodovat, komunikovat a také dávat najevo své city, lásku, pokoru, aby se naučila pomáhat druhým, soucítit s nimi a poskytovat podporu i důvěru lidem kolem sebe.

  Existují zkrátka věci, které chci, aby pochopila, a je třeba, aby věděla o životě a lidech, které bude na své cestě potkávat. Myslím, že tyto lekce jí pomohou utvářet si nezkažený náhled na svět, vybudovat železnou vůli, naučí jí být trpělivou, silnou a zároveň láskyplnou a pečující ženou,“ vysvětluje Renáta (38), maminka dvou dětí. Co tedy podle ní včas naučit svou dceru?

 • Žádné nereálné cíle

  Třetí rodič - O pravidlech, která pomáhají • VIDEO: 

  1. Pokud se setkáš s jakoukoli formou obtěžování ze strany mužů (ať už s obtěžováním fyzickým nebo „jen“ slovním), nikdy o tom nemlč. Naopak, neváhej o této věci mluvit pěkně nahlas, svěř se mámě, kamarádce, učitelce ve škole, netutlej to v sobě jako tajemství! Takové chování se netoleruje a musí být potrestáno!

  2. Pokud se cítíš přehlížena, odstrkována, podceňována, nebo dokonce šikanována, ať už ve škole, v oddíle gymnastiky, na letním táboře nebo kdekoli jinde, nedej se! Zasloužíš si být vidět a ukázat, co dokážeš!

  3. Neklaď sama sobě nereálné cíle, ke svým vytouženým metám postupuj s pokorou a trpělivostí. Urči si nejprve „malý“ cíl a postupně se propracovávej k těm vyšším. Všechno má svůj čas a poctivou prací dokážeš, cokoli budeš chtít, když se nebudeš bát překonávat své hranice!

 • Miluj své tělo

  ....
  Autor: iStock

  4. Miluj své tělo a starej se o něj, věnuj mu péči, kterou si zaslouží – dobře a kvalitně jez a hýbej se. Najdi si sport, který tě bude bavit, a najdi si na něj čas. A i když nebudeš se svými křivkami zcela spokojená, miluj i své nedostatky a hrdě je ukazuj světu!

  5. Nezapomeň, že tvé tělo patří jen a jen tobě a nikdo jiný o něm nemá právo mluvit nebo se ho dotýkat bez tvého výslovného svolení.

  6. Můžeš se stát čímkoli, co si budeš přát! Chceš být astronautkou a odletět do vesmíru? Tvrdě dři matematiku a fyziku, najdi si zájmový kroužek o astronomii, přihlas se na specializovaný letní kemp… A nikým se od svých smělých plánů nenech odrazovat!

 • Nemysli jen na sebe

  Mateřství má mnoho podob

  7. Miluj lidi kolem sebe, a to bez ohledu na jejich vzhled, hmotnost, náboženské vyznání, sexuální orientaci nebo úroveň vzdělání. Záležet by ti mělo jen na jejich charakteru a morálních zásadách.

  8. Buď odvážná, nenech se odradit od svých plánů, snů a představ o budoucnosti. Přechod rumunských hor, expedice do Indie, přijímací zkoušky na medicínu, kurz potápění… Když překonáš svůj ostych, obavy a předsudky a půjdeš si za svým, zvládneš (téměř) cokoli.

  9. Nemysli jen na sebe a své potřeby nebo požadavky. Měla bys umět ve správných případech ustoupit, přijímat kompromisy a ukázat pochopení i soucit.

 • Nech se inspirovat!

  ...

  10. Nikdy nesuď ostatní, nevíš, co je vedlo k určitému chování nebo skutku, nemáš nejmenší tušení, jaký je jejich život a jaké velké problémy mají za sebou nebo zrovna řeší. Místo rychlých soudů se raději nauč naslouchat a podat pomocnou ruku (a ochotné ucho, které vyslechne).

  11. Obklopuj se silnými, inspirativními a schopnými ženami, budou tě posouvat vpřed, motivovat k úspěšnějším výkonům a přirozeně vést k tomu, abys byla lepším člověkem.

  12. Nezapomínej nikdy na to, jaké máš obrovské štěstí, že jsi milována! Každičký den svého života!

  Matky se oblékají stejně jako dcery. Komu to sluší a komu méně?

  Matky se oblékají stejně jako dcery. Komu to sluší a komu méně?

  V Česku se to zase tak často nevidí, ale soudě dle fotek na webu je to leckde hit. Matky pořizují stejné oblečení sobě i dcerám, ať už jim je rok tři…celý článek

  Šest důležitých dovedností, které by mělo ovládat každé dítě! Umí je to vaše?

  Šest důležitých dovedností, které by mělo ovládat každé dítě! Umí je to vaše?

  Buďte dobrým průvodcem svým dětem a připravte je na "obyčejný" každodenní život! Jak? Nezapomínejte na maličkosti! Někdy jsou totiž velmi důležité…celý článek

  10 důkazů, že jste příliš přísní rodiče

  10 důkazů, že jste příliš přísní rodiče

  Děti, které jsou od malička vedeny autoritativně, kupodivu většinou nedospívají v sebevědomé jedince. Buď začnou v pubertě "poslouchat" někoho jiného…celý článek

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku