Kolik stojí prvňák? Zjistěte, kdo utratí nejvíc!

Foto: istock
Sdílej na facebooku
5. září  2018 
 06:00

Pokud jste letos vypravovali potomka do první třídy, jistě jste si už koncem prázdnin povzdechli, jak váš bankovní účet i peněženka zapláčou. Aktovka, penál, pastelky, sešity, přezůvky, výtvarné potřeby i oblečení… Seznam požadovaného vybavení a pomůcek je dlouhý. Kolik zaplatíte a jak jsou na tom rodiče v dalších zemích? Vyjde je jejich školák levněji?

První krok do školní lavice je obrovským životním zlomem pro každé dítě i jeho rodiče. Hravé školkové období končí a začíná přísnější režim plný povinností a domácích úkolů. A na rodičích je, aby se postarali o to, aby vstup do školy proběhl co možná nejpohodověji. Vedle poskytování psychické podpory svému školákovi mají ještě jeden důležitý úkol – pořídit potřebnou výbavu a veškeré pomůcky.

Nápor na rodinný rozpočet

Pro dítko představuje nástup do základní školy velikou životní změnu a spoustu nových povinností, pro rodiče pak vedle jiných starostí také nemalé finanční výdaje.

Zajímá vás, kolik stojí školní výbava pro žáka první třídy u nás a v zahraničí? Výši těchto nákladů v roce 2018 v České republice v porovnání s 36 státy severní polokoule, ve kterých začíná školní rok v období srpna a září, zkoumala společnost Picodi.com. Veškeré údaje jsou založeny na nabídce internetových obchodů a na seznamu hodnocených komodit školních pomůcek bylo 27 položek (zařazeny byly ty naprosto nutné, bez kterých se žádný školák neobejde), mimo jiné batoh, základní školní potřeby, výtvarné potřeby a cvičební úbor na tělocvik. Při převodu měn byly použity průměrné směnné kurzy pro červenec 2018.

náklady na školní pomůcky

Nutné investice

V rámci výzkumu Picodi.com byla školní výbava rozdělena do čtyř skupin: základní školní pomůcky, školní batoh, výtvarné potřeby a oblečení na tělocvik. Kvalitní aktovku nebo batoh, který bude lehký, anatomicky tvarovaný, s polstrovanými zády, dostatečně prostorný a vybavený širokými a pohodlnými popruhy, potřebuje každý žáček. Průměrná cena batohu v českých e-shopech je 274 Kč (při vypočítání této ceny byly brány v potaz položky z nižší a střední cenové kategorie).

Nepostradatelné jsou základní školní pomůcky jako sešity, obaly na knihy, desky, penál, pero, tužky, propisky, stírací gumy, ořezávátka a pravítka. Částka, kterou české domácnosti na tyto produkty vynaloží, dělá 314 Kč. Samozřejmě otázka cen závisí na finančních možnostech a rozhodnutí rodičů, jelikož v obchodech najdete bohatou nabídku levnějších i dražších značkových produktů. Učitelé většinou doporučují nakoupit obyčejná pera, tužky a sešity. Samostatnou kapitolou jsou potřeby na výtvarnou výchovu (voskovky, modelína, lepidla, vodové barvy, nůžky, barevné papíry a fixy), které stojí rodinu 403 Kč.

K nejdražším položkám, za které musí rodiče školou povinných dětí platit, patří podle výzkumu výbava na tělocvik. Co bude dítě v první třídě potřebovat? Cvičební úbor a boty do tělocvičny. Z rozboru srpnových slev v internetových obchodech vyplývá, že tyto položky pohltí největší část rodinného rozpočtu. Rodiče si musí připravit 731 Kč.

náklady na školní pomůcky

Kdo zaplatí víc?

Kolik stojí školní výbava v různých státech ve srovnání s tamní průměrnou mzdou? Základní potřeby pro prvňáčka v České republice přijdou rodiče celkově na 1722 Kč (což je 7,8 % průměrné mzdy v Česku). Když to srovnáme s našimi nejbližšími sousedy, zaplatíme méně než Poláci (8,44 % průměrného měsíčního platu) a Slováci (dokonce 10,68 %), naopak rodiče v Rakousku stojí výbava do školy „jen“ 5,33 % průměrné mzdy. Ze všech sledovaných zemí zatíží ale škola nejvíce rodinný rozpočet v Nigérii (54,74 %) a Moldavsku (36,66 %). Bezkonkurenčně nejméně pak zaplatí za prvňáčky ve Švédsku, Kanadě, Francii, Spojených státech amerických a Spojených arabských emirátech, kde částka nepřekračuje 4 % měsíčního výdělku.

Jak připravit děti na nástup do školy • VIDEO: 

Děti natěšené do školy, zklamané po návratu. Takový byl první školní den!

Děti natěšené do školy, zklamané po návratu. Takový byl první školní den!

První školní den na fotografiích je plný úsměvů a rozzářených očí. Jenže pár hodin po vyučování už je všechno jinak – děti vypadají zdrchaně,…celý článek

20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy

20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy

Jaká je první otázka, kterou položíte svému dítěti, když se vrátí ze školy? Jestli je to obligátní "jak to dnes šlo?", jen těžko můžete očekávat jinou…celý článek

10 typů učitelů: Učí vaše děti uspávač hadů, joker nebo přísňák?

10 typů učitelů: Učí vaše děti uspávač hadů, joker nebo přísňák?

Dodnes vzpomínám na přísného matikáře, který kluky tahal za vlasy a na holky zvyšoval hlas. Byl spravedlivý, nikdy se s ničím nepáral, každé jeho slovo…celý článek

 

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku