Končí éra rodičů-helikoptér! Přicházejí „sekačkoví“ rodiče! Jsou ještě horší!

Co je moc, to je moc, ani s ochranou a pomocí potomkům se to nemá přehánět
Co je moc, to je moc, ani s ochranou a pomocí potomkům se to nemá přehánět
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
24. února  2020 
 06:00

Pravděpodobně jste už slyšeli o rodičích typu helikoptéra, případně o rodičích s vrtulí, kteří to s péčí o své potomky přehánějí. V uplynulých týdnech se ale na sociálních sítích objevil nový fenomén rodičovství – takzvané „sekačkové“ rodičovství. Je to nové plemeno rodičů, a ještě horší než to vrtulníkové. Co je to za druh a jak se projevuje v běžném životě? A nejsou tihle rodiče i mezi vámi?

Příliš moc péče a starostlivosti vede ke ztrátě autonomie, sebedůvěry a zodpovědnosti. Neustálá kontrola a maximální snaha být dítěti pořád za zadkem vedou k fyzickému i psychickému vyčerpání. Rodiče s vrtulí, jak se jim říká, moc dobře známe. Ovšem co jsou zač ti sekačkoví?

Rodiče s vrtulí: Nepatříte k nim náhodou taky?!

Rodiče s vrtulí: Nepatříte k nim náhodou taky?!

Pečujete o své děti až s přehnanou pečlivostí a jste jim neustále za zadkem? Pak je to jasné, jste takzvaný rodič-vrtulník. Tenhle termín poprvé použili…celý článek

Sekačkoví rodiče jsou velmi podobní rodičům s vrtulí. I oni se nadměrně zapojují do života dítěte. Jejich přístup je ale ještě drsnější. Cestu svému potomkovi prosekávají podobně, jako když sekačkou sečou trávník. Nesmí zůstat ani travička, jen pěkně uhlazená cesta. Tento přístup popsal jeden z učitelů na blogu WeAreTeachers a jako příklad mu posloužil jeden konkrétní tatínek. Co tatínek udělal, že si zasloužil označení "sekačkový"?

Učitel byl šokován, když do školní kanceláře přišel tatínek a přinesl své dceři lahev na vodu, kterou si zapomněla doma. Voda, která je ve škole k dispozici, prý pro jeho dceru není dost dobrá. Je přece nehygienické popíjet vodu z fontány, z níž pijí i další děti. „Nejdřív jsem si myslel, že otec dorazil, protože si dcera zapomněla inhalátor na astma, tak moc vyděšeně působil. Ovšem jeho žádost mě doslova uzemnila,“ popisuje učitel situaci.

8 věcí, které dělají rodiče neúspěšných dětí. Neděláte je taky?

8 věcí, které dělají rodiče neúspěšných dětí. Neděláte je taky?

Existuje spousta věcí, které mohou ovlivnit úspěch dětí – jde o sociálně-ekonomický status, prostředí, v němž vyrůstají, nebo úroveň vzdělání rodičů.…celý článek

Ačkoli učitel vyjádřil empatii, na druhou stranu nemohl uvěřit tomu, že kvůli takové prkotině, jako je zapomenutá lahev na vodu, urazil otec dvacet kilometrů až do školy. „Je hrozné, že někteří rodiče ochraňují svoje děti tak moc, že jim neumožní potýkat se s protivenstvím nebo selháním,“ napsal učitel v blogu.

Místo toho, aby rodiče děti připravovali k výzvám a překonávání překážek, prosekávají jim cestičky sami. „Naším úkolem je připravit děti na to, aby samy vyšly na silnici, ne aby silnice přišla k nim. Milujte svoje děti, ale nedělejte všechno za ně,“ vyzval učitel rodiče.

 

Proč dětem tak dlouho trvá, než zareagují na pokyny rodičů? Podívejte se na VIDEO:

Tohle na ně platí: Proč dětem tak dlouho trvá, než zareagují na pokyn rodiče • VIDEO: 

 

Branky, body, kokoti: Ženy jsou chytré, až když zestárnou!

Branky, body, kokoti: Ženy jsou chytré, až když zestárnou!

Taky vás fascinuje, že když jsou některé ženy chytré, dotáhnou to až na premiérku? Nás ne. Ale najdou se mudrlanti, kteří takovou pitomost klidně řeknou…celý článek

Kdy začíná puberta u holek a kdy u kluků? Takhle to poznáte!

Kdy začíná puberta u holek a kdy u kluků? Takhle to poznáte!

Dospívání je náročné nejen pro samotné aktéry, ale také pro rodiče. Zejména pokud jde o odolnost jejich nervové soustavy, která dostává řádně zabrat.…celý článek

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku