Končí éra rodičů-helikoptér! Přicházejí „sekačkoví“ rodiče! Jsou ještě horší!

Končí éra rodičů-helikoptér! Přicházejí „sekačkoví“ rodiče! Jsou ještě horší!
Co je moc, to je moc, ani s ochranou a pomocí potomkům se to nemá přehánět
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
24. února  2020 
 06:00

Pravděpodobně jste už slyšeli o rodičích typu helikoptéra, případně o rodičích s vrtulí, kteří to s péčí o své potomky přehánějí. V uplynulých týdnech se ale na sociálních sítích objevil nový fenomén rodičovství – takzvané „sekačkové“ rodičovství. Je to nové plemeno rodičů, a ještě horší než to vrtulníkové. Co je to za druh a jak se projevuje v běžném životě? A nejsou tihle rodiče i mezi vámi?

Příliš moc péče a starostlivosti vede ke ztrátě autonomie, sebedůvěry a zodpovědnosti. Neustálá kontrola a maximální snaha být dítěti pořád za zadkem vedou k fyzickému i psychickému vyčerpání. Rodiče s vrtulí, jak se jim říká, moc dobře známe. Ovšem co jsou zač ti sekačkoví?

Sekačkoví rodiče jsou velmi podobní rodičům s vrtulí. I oni se nadměrně zapojují do života dítěte. Jejich přístup je ale ještě drsnější. Cestu svému potomkovi prosekávají podobně, jako když sekačkou sečou trávník. Nesmí zůstat ani travička, jen pěkně uhlazená cesta. Tento přístup popsal jeden z učitelů na blogu WeAreTeachers a jako příklad mu posloužil jeden konkrétní tatínek. Co tatínek udělal, že si zasloužil označení "sekačkový"?

Učitel byl šokován, když do školní kanceláře přišel tatínek a přinesl své dceři lahev na vodu, kterou si zapomněla doma. Voda, která je ve škole k dispozici, prý pro jeho dceru není dost dobrá. Je přece nehygienické popíjet vodu z fontány, z níž pijí i další děti. „Nejdřív jsem si myslel, že otec dorazil, protože si dcera zapomněla inhalátor na astma, tak moc vyděšeně působil. Ovšem jeho žádost mě doslova uzemnila,“ popisuje učitel situaci.

Ačkoli učitel vyjádřil empatii, na druhou stranu nemohl uvěřit tomu, že kvůli takové prkotině, jako je zapomenutá lahev na vodu, urazil otec dvacet kilometrů až do školy. „Je hrozné, že někteří rodiče ochraňují svoje děti tak moc, že jim neumožní potýkat se s protivenstvím nebo selháním,“ napsal učitel v blogu.

Místo toho, aby rodiče děti připravovali k výzvám a překonávání překážek, prosekávají jim cestičky sami. „Naším úkolem je připravit děti na to, aby samy vyšly na silnici, ne aby silnice přišla k nim. Milujte svoje děti, ale nedělejte všechno za ně,“ vyzval učitel rodiče.

 

Proč dětem tak dlouho trvá, než zareagují na pokyny rodičů? Podívejte se na VIDEO:

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Video se připravuje ...
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku