Rodiče s vrtulí: Nepatříte k nim náhodou taky?!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  19. března  2018 
   06:00

  Pečujete o své děti až s přehnanou pečlivostí a jste jim neustále za zadkem? Pak je to jasné, jste takzvaný rodič-vrtulník. Tenhle termín poprvé použili američtí odborníci a znamená, že rodiče svým dětem nedopřejí prostor k samostatnosti a neustále kolem nich krouží jako helikoptéry. Jaké tři typy vrtulníkových rodičů existují a nepatříte k nim taky?

 • Když je péče až moc

  Autor: iStock

   

  Hyperrodičovství je noční můrou dětí. Příliš mnoho starostlivosti má totiž neblahé důsledky pro výchovu. Rodiče „s vrtulí“ jsou totiž tak moc zaměření na svoje potomky, že jim prakticky berou vlastní autonomii, sebedůvěru a zodpovědnost. Neustálá kontrola, maximální snaha být neustále dítěti po ruce vedou k fyzickému i psychickému vyčerpání. Výchova v tomto stylu negativně ovlivňuje děti, ty jsou pak úzkostlivější a nemají vyvinuté základní dovednosti k řešení běžných životních komplikací a stresů. Vedle toho se tyhle děti cítí ztracené, neumí si zavázat pořádně tkaničky ani si připravit svačinu. Zdánlivě nejjednodušší cesta není ta nejlepší.

   

   

 • Rodiče typu vrtulníků průzkumníků

  Autor: iStock

   

  Jedna má známá ještě teď, když je jejímu synovi dvacet a má po maturitě, volá na inzeráty a snaží se synovi sehnat práci. Dokonce se HR pracovníkům snaží vysvětlovat, proč syn u pohovoru neuspěl. Jednou argumentovala dokonce tím, že synovi zřejmě uvařila moc silný bylinkový čaj, takže mu to tak nemyslelo. Rodiče průzkumníci se podílejí na hledání zaměstnání třeba tím, že shromažďují informace o firmě, píší za děti životopisy a nabízejí poradenství. Jsou to nejběžnější typy rodičů helikoptér. I když nejsou tak agresivní jako ostatní typy vrtulníkových rodičů, jsou dost otravní. Jistě, není na škodu dítěti poradit, ale co je moc, toho je příliš.

   

  Kouzelná věta! Co musíte říct, aby děti přestaly pořád něco chtít?

  Kouzelná věta! Co musíte říct, aby děti přestaly pořád něco chtít?

  Taky patříte k rodičům, kteří se svými dětmi vyjednávají, jen aby měli klid nebo aby v obchodě nedošlo k hysterické scéně? Chápeme to, není to někdy…celý článek

 • Rodiče typu vrtulníků agentů

  Autor: iStock

   

  Jsou trochu podobní těm předchozím, ale jsou ještě drsnější. Používají metody k tomu, aby se jejich děti prosadily. Vedle toho, že jim píšou životopisy, v dětství za ně malují obrázky, aby zvítězily v soutěži, píšou domácí úkoly nebo vyrábějí cokoli, co dítěti ve škole pomůže. Jen aby potomci vypadali dobře před učiteli. Chovají se jako jejich agenti, to všechno v dobré víře, že to dělají pro děti. V dospělosti nezřídka volají zaměstnavateli, aby se zeptali, jak si jejich dítě vede, nebo píšou e-maily nadřízeným.

   

 • Rodiče typu vrtulníků partyzánské války

  Autor: iStock

   

  Tak tihle rodiče jsou ve své taktice nejagresivnější. Doslova nejhorší noční můra nejen dětí, ale všech, kteří s nimi přijdou do styku. Snaží se vetřít do školy, žádají učitele, aby mohli sledovat výuku, a v dospělosti jdou s potomkem na pracovní pohovor, u něhož chtějí být přítomní. Podle odborníků jsou častějšími vrtulníky partyzánské války otcové, kteří se nezdráhají zasahovat i v případě jednání o výši platu či o školní důtce, nebo dokonce dvojce z chování. Není lepší nechat děti, aby dýchaly samy, a v případě selhání jim „jen“ podat pomocnou ruku? Vždy je lepší být průvodcem než předžvýkávačem.

   

  Skvělá vychytávka: Spočítejte si, kdy má jít vaše dítě spát!

  Skvělá vychytávka: Spočítejte si, kdy má jít vaše dítě spát!

  Jasně, předškoláci by měli spát až dvanáct hodin denně, školáci deset. Jenže jak najít ideální dobu, kdy je zahnat do postele, když jedno usne hned…celý článek

  Maturuje, chystá se na vysokou? Tohle by váš "mamánek" měl umět!

  Maturuje, chystá se na vysokou? Tohle by váš "mamánek" měl umět!

  Dokud máma funí, tak zůstanu u ní. Je to tak. Mnoho puberťáků si užívá takzvaného "mama hotelu" déle, než je zdravé. Zlom nastává s nástupem na vysokou…celý článek

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku