Co si všichni učitelé přejí, aby rodiče o jejich práci věděli?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  1. ledna  2020 
   06:00

  Jsou rodiče, kteří si učitelů váží a uznávají, že není žádný med vzdělávat jejich potomky. Chodí na třídní schůzky, platí poplatky do rodičovského sdružení a své děti vedou k tomu, že škola je instituce, která má především vzdělávat. A pak jsou rodiče, kteří si myslí, že k učitelům si můžou dovolit vše, protože učitelé mají přece jejich děti vychovávat. Nezřídka pak někteří rodiče před zraky svých dětí učitelům nadávají, tykají jim, křičí na ně a sepisují petice za jejich odvolání.

  Co by si všichni učitelé přáli, aby rodiče věděli? Nejsou to jen seznamy učebnic a dalších věcí potřebných do školy. Nejsou to jen zákazy používání mobilních telefonů ve škole a kouření. Je toho mnohem víc, co by si učitelé přáli, aby rodiče akceptovali a věděli.

 • Odpusťte nám, že na e-maily neodpovíme ihned

  Autor: iStock

   

  „Přála bych si, aby rodiče umožnili učitelům, aby na e-maily, které jim napíšou, reagovali za dva i tři dny. Učitelé jsou po celý den velmi zaneprázdnění, musí řešit spoustu konfrontací na chodbách a ve třídách a je málo času posadit se a poskytnout podrobné odpovědi na konkrétní požadavky rodičů týkající se jejich dítěte ihned. Zpožděná odpověď není důkaz, že nám na dětech nezáleží, je to jen fakt, že toho máme na svých talířích skutečně moc.“ (Daniela, učitelka angličtiny na SŠ)

  „Jsme taky manželky, matky, dcery a pečovatelky. Často jsou rodiče naštvaní, že nereaguji na e-mail do čtyř hodin nebo že se mnou nemůžou přesně v 11 hodin mluvit po telefonu.“ (Alena, učitelka na prvním stupni)

   

  Narodila se jako kluk, teď je holka. Co rodiče přesvědčilo?

  Narodila se jako kluk, teď je holka. Co rodiče přesvědčilo?

  Narodila se jako kluk, vyrůstá jako dívka. Ačkoli je jí teprve osm. Má plnou podporu svých rodičů, kteří si byli jistí, že něco je jinak, už v době,…celý článek

 • Děti potřebují číst, číst, číst

  Autor: istock

   

  „Přála bych si, aby rodiče věděli, jak důležité je pro dítě každý den číst aspoň 30 minut, pro ty horší čtenáře i 60 minut.“ (Simona, učitelka na druhém stupni)

  „Čtení není jen domácí úkol. Měla by to být součást života. Když nečtete, budete bojovat ve všech předmětech.“ (Diana, učitelka matematiky na SŠ)

  „Přála bych si, aby rodiče věděli, že jednou z nejlepších věcí, které mohou udělat pro přípravu svého dítěte na školu, je, že ode dne, kdy se narodí, by jim měli každý den nahlas číst. Každý den. Každý den.“ (Klára, učitelka dějepisu na ZŠ)

 • Musíte být přísnější, pokud jde o telefony

  Autor: iStock

   

  „Děti na střední škole musí akceptovat, že mobilní telefony nesmí používat během hodiny. Dobrou praxí by možná bylo, kdyby rodiče doma dětem telefon před spaním vzali a někam ho schovali, aby si děti skutečně odpočinuly. Někteří studenti chodí do hodiny vyčerpaní, unavení neustálým brouzdáním po sociálních sítích v době, kdy si rodiče myslí, že už dávno spí.“ (Miroslava, učitelka němčiny na SŠ)

  „Je moc důležité, aby studenti měli doma místo, kde je nerozptyluje elektronika, aby mohli dokončit svou práci a v klidu usnout. Hodnotu spánku nelze dostatečně zdůraznit v případě školních úspěchů. Je to pro ně skutečně velmi užitečné, aby elektroniku nechávali mimo ložnici.“ (Kateřina, učitelka angličtiny na SŠ)

   

 • Vaše dítě může vést dvojí život

  Autor: iStock

   

  „Přála bych si, aby rodiče věděli, že chování jejich dětí doma není stejné jako chování ve škole. Učitelé své žáky vidí každý den ve školním prostředí, a pokud rodiče informují o nějakém nevhodném chování, skutečně to tak bylo. Věřte nám.“ (Laura, učitelka matematiky a přírodopisu na ZŠ)

  „Když musíme řešit problém a sdělíme vám to, věřte, že skutečně existuje.“ (Táňa, učitelka na SŠ)

 • Je v pořádku, když dělají chyby v domácích úkolech

  Autor: iStock

   

  „Bylo by fajn, kdyby rodiče neopravovali po svých dětech domácí úkoly. Chyby mi naopak ukazují, jak musím pracovat s vaším dítětem. Pokud jeho práce není vždy stoprocentní, nebudu věřit, že potřebuje více mé pomoci, aby všemu porozumělo. Také to ukazuje, že si o dětech myslíte, že to vlastně samy nedokážou – není to dobré poselství, které by z nich vytvářelo sebevědomé žáky.“ (Marie, učitelka na prvním stupni)

   

  Děti s nízkým sebevědomím za to nemůžou, mají to od rodičů, říká věda

  Děti s nízkým sebevědomím za to nemůžou, mají to od rodičů, říká věda

  Budování sebeúcty a zdravého sebevědomí by mělo začít už v raném věku dětí. A jak říkají odborníci, sebevědomí je hodně podobné nábytku Ikea – jen…celý článek

 • Jo, nejsme dokonalí

  Autor: iStock

   

  Nejsme superhrdinové. Děláme jen práci, kterou milujeme. Někdy nás to sice vysiluje a občas uděláme nějakou chybu i my. I my potřebujeme někdy vaši pomoc a slova povzbuzení.“ (Jana, učitelka na druhém stupni ZŠ)

   

  4 typy šikany, o nichž by rodiče měli vědět. Víte, jak si s ní poradit?

  4 typy šikany, o nichž by rodiče měli vědět. Víte, jak si s ní poradit?

  Šikana zahrnuje fyzické útoky i verbální obtěžování. Víte, které čtyři nejčastější typy šikany se mohou objevit? Tohle je dobré vědět, abyste jako…celý článek

 • Opravdu nám na vašich dětech záleží

  Autor: iStock

   

  „Mluvím o svých žácích jako o svých dětech. Bojím se, když jsou nemocní, jsem nadšená, když konečně pochopí složitý koncept, jsem hrdá, když skončí střední školu a pokračují na vysoké nebo začnou pracovat.“ (Zuzana, učitelka na ZŠ)

  „Přála bych si, aby rodiče věděli, že my jejich děti máme rádi a chceme jim pomoct, aby se staly ještě lepšími. Někdy to sice bude znamenat, že budou i nešťastné, když je potrestáme za špatné chování, ale věřte nám. Víme, co děláme!“ (Irena, učitelka na prvním stupni ZŠ)

   

  Viróza v rodině? Na tohle dávejte pozor, abyste se nenakazili všichni!

  Viróza v rodině? Na tohle dávejte pozor, abyste se nenakazili všichni!

  Viróza, nachlazení, chřipka nebo střevní infekce – pokud se podobná choroba objeví u některého člena rodiny, existuje vysoké riziko, že postupně podlehnou…celý článek

  5 signálů, že vaše dítě potřebuje doučování. Kdy je čas hledat pomoc jinde?

  5 signálů, že vaše dítě potřebuje doučování. Kdy je čas hledat pomoc jinde?

  Někdy prostě ani rodič či učitel ve škole nestačí k tomu, aby dítě pochopilo probíranou látku, a je nutné přemýšlet o vhodném doučovateli. Není na…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku