3 signály, že má vaše dcera kvasinkovou infekci, a jak si poradit!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  15. května  2017 
   06:00

  To, že se téměř 80 procent všech dospělých žen aspoň jednou za život potká s genitální kvasinkovou infekcí, ví snad každý. Ovšem víte, že taková infekce může potkat i vaši dospívající dceru, a dokonce i malou holčičku? Pak je nutné problém řešit – je to totiž velmi nepříjemné.

 • Ženy všech věkových kategorií

  Autor: iStock

  Odborníci uvádějí, že kvasinkové infekce jsou časté u žen, dívek, a dokonce i malých děvčátek. Jak říká lékařka May Wakamatsuová, normálně v pochvě žije celá řada mikroorganismů, z nich nejdůležitější je kvasinka Candida albicans. Když však dojde k narušení rovnováhy, mikroflóra uvnitř je poškozená a kvasinky se přemnoží. Výsledkem je pak infekce, podle statistik druhý nejčastější poševní zánět. A jaké jsou tedy známky toho, že se něco děje? Nebo jaká situace vás může varovat, že má dcera právě tuto infekci?

   

  Víte, v kolika letech by měla dívka poprvé navštívit gynekologa? Dozvíte se to zde:

  V kolika letech by dívka měla poprvé navštívit gynekologa a jakou antikoncepci zvolit? • VIDEO: 

   

   

 • 1. Oblast je zapálená a nepříjemně svědí

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Máte-li s dcerou dobrý vztah a svěřuje se vám, je to rozhodně dobře. Určitě se vám tedy nebude stydět říct, že nějaký takový problém má. Právě nesnesitelné svědění v intimních místech je jedním z prvních příznaků, které upozorňují na možnou infekci kvasinkami. Maminka Marie z Prahy říká, že má dvě dcery ve věku 6 a 9 let a ty mívají pravidelně každé léto tenhle problém. Podle gynekoložky Martiny Hourové to je způsobeno hlavně tím, že v tomto období je horko, dívky nosí těsné kalhoty a velmi často zapomínají na vhodné oblečení – zejména zakrytá záda a oblast nad hýžděmi. Snadno pak dojde k prochlazení v oblasti malé pánve a problém může být na světě.

  „Myslet by měly maminky i na to, kde se jejich dcery koupou, a také na to, aby po koupání nezůstávaly v mokrých plavkách,“ dodává. Velkou roli hraje i teplota vody – moc studená vede k prochlazení, moc teplá usnadňuje mikroorganismům, aby se množily. Stejně tak vadí moc chloru ve vodě, ten zase způsobuje podráždění a narušení poševní rovnováhy.

   

  Vitacit, šuměnky, jesenka... 10 pochoutek, které jsme jedli jako malí. A přežili jsme!

  Vitacit, šuměnky, jesenka... 10 pochoutek, které jsme jedli jako malí. A přežili jsme!

  Cukry a zase cukry! Mnoho dětí dnes sladkosti vůbec nesmí. Jejich rodiče dbají na zdravý životní styl, což je naprosto v pořádku. Nic se však nesmí…celý článek

 • 2. Objevil se tvarohovitý výtok

  Autor: iStock

  Jakmile uvidíte na kalhotkách své dcery hustý bělavý či tvarohovitý výtok, pak je to signál, že má pravděpodobně kvasinkovou infekci. Pozor, nepleťte si to s tzv. vaginózou. Tu způsobují bakterie a infekce je charakterizována slabším nebo i hojnějším, ale vodnatým výtokem s typickým „rybím“ zápachem. Ani svědění není v tomto případě tak intenzivní jako u klasické kvasinkové infekce a objevuje se spíše po menstruaci. Pokud vaše dcera tedy ještě nemenstruuje, jde spíše o infekci, kterou vyvolaly kvasinky. Kvasinkový výtok je obvykle bez zápachu, můžete mít spíše pocit, že „voní“ po chlebu nebo kvasnicích. Pokud není v záhybech pochvy bílá tvarohovitá hmota a pokožka je červená a svědí, může to být „jen“ vyrážka. Ovšem vždy je lepší vyhledat lékaře, ideálně dětského gynekologa.

 • 3. Po užívání antibiotik

  Autor: iStock

  Kromě svědění a výtoku může být někdy těžké diagnostikovat tuhle infekci, protože příznaky bývají často podobné jako u jiných infekcí. Proto je nutné vyhledat lékaře, který určí správnou diagnózu a hlavně nasadí správnou léčbu. Jestli vaše dcera užívala antibiotika, pak je pravděpodobné, že může mít kvasinkovou infekci. Antibiotika sice bojují proti infekcím, ale zároveň zabíjejí "dobré a hodné" bakterie, které udržují kvasinky v rovnováze. Jediným způsobem, jak správně diagnostikovat kvasinkovou infekci, je odebrat mikrobiologický vzorek, aby se infekce potvrdila. „Preventivně doporučuji používat okyselovadla poševně i na intimní hygienu. V případě, že se infekce rozběhla, je nutné ji důrazně léčit vhodnými léky. Podle studie, která byla publikovaná v časopise PLOS One, jsou náchylnější ke kvasinkové infekci ženy a dívky, které konzumují hodně sacharidů – cukry jsou tedy nejčastějším spouštěčem přemnožení kvasinek. Omezte tedy u svých dcer konzumaci cukrů a mouky, hlavně v létě."

   

  8 pravd o mateřství, které vám nikdo neřekl a které pochopíte až po porodu

  8 pravd o mateřství, které vám nikdo neřekl a které pochopíte až po porodu

  Mateřství je plné všeho možného, například slz. Šťastných, smutných, slz bez důvodu. Nikdo vám dopředu neřekne, že jich bude tak moc. Začnou vám téct…celý článek

  20 věcí, které by měl naučit každý táta svého syna!

  20 věcí, které by měl naučit každý táta svého syna!

  Ať chcete nebo ne, každý otec má potenciál trvale ovlivňovat život svých synů. A to od prvního dne, kdy se narodili. Mužský model je pro budoucí život…celý článek

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku