3 signály, že má vaše dcera kvasinkovou infekci, a jak si poradit!
- 15. května 2017 06:00
To, že se téměř 80 procent všech dospělých žen aspoň jednou za život potká s genitální kvasinkovou infekcí, ví snad každý. Ovšem víte, že taková infekce může potkat i vaši dospívající dceru, a dokonce i malou holčičku? Pak je nutné problém řešit – je to totiž velmi nepříjemné.
Ženy všech věkových kategorií
Autor: iStockOdborníci uvádějí, že kvasinkové infekce jsou časté u žen, dívek, a dokonce i malých děvčátek. Jak říká lékařka May Wakamatsuová, normálně v pochvě žije celá řada mikroorganismů, z nich nejdůležitější je kvasinka Candida albicans. Když však dojde k narušení rovnováhy, mikroflóra uvnitř je poškozená a kvasinky se přemnoží. Výsledkem je pak infekce, podle statistik druhý nejčastější poševní zánět. A jaké jsou tedy známky toho, že se něco děje? Nebo jaká situace vás může varovat, že má dcera právě tuto infekci?
Víte, v kolika letech by měla dívka poprvé navštívit gynekologa? Dozvíte se to zde:
Video se připravuje ...1. Oblast je zapálená a nepříjemně svědí
...Autor: iStockMáte-li s dcerou dobrý vztah a svěřuje se vám, je to rozhodně dobře. Určitě se vám tedy nebude stydět říct, že nějaký takový problém má. Právě nesnesitelné svědění v intimních místech je jedním z prvních příznaků, které upozorňují na možnou infekci kvasinkami. Maminka Marie z Prahy říká, že má dvě dcery ve věku 6 a 9 let a ty mívají pravidelně každé léto tenhle problém. Podle gynekoložky Martiny Hourové to je způsobeno hlavně tím, že v tomto období je horko, dívky nosí těsné kalhoty a velmi často zapomínají na vhodné oblečení – zejména zakrytá záda a oblast nad hýžděmi. Snadno pak dojde k prochlazení v oblasti malé pánve a problém může být na světě.
„Myslet by měly maminky i na to, kde se jejich dcery koupou, a také na to, aby po koupání nezůstávaly v mokrých plavkách,“ dodává. Velkou roli hraje i teplota vody – moc studená vede k prochlazení, moc teplá usnadňuje mikroorganismům, aby se množily. Stejně tak vadí moc chloru ve vodě, ten zase způsobuje podráždění a narušení poševní rovnováhy.
2. Objevil se tvarohovitý výtok
Autor: iStockJakmile uvidíte na kalhotkách své dcery hustý bělavý či tvarohovitý výtok, pak je to signál, že má pravděpodobně kvasinkovou infekci. Pozor, nepleťte si to s tzv. vaginózou. Tu způsobují bakterie a infekce je charakterizována slabším nebo i hojnějším, ale vodnatým výtokem s typickým „rybím“ zápachem. Ani svědění není v tomto případě tak intenzivní jako u klasické kvasinkové infekce a objevuje se spíše po menstruaci. Pokud vaše dcera tedy ještě nemenstruuje, jde spíše o infekci, kterou vyvolaly kvasinky. Kvasinkový výtok je obvykle bez zápachu, můžete mít spíše pocit, že „voní“ po chlebu nebo kvasnicích. Pokud není v záhybech pochvy bílá tvarohovitá hmota a pokožka je červená a svědí, může to být „jen“ vyrážka. Ovšem vždy je lepší vyhledat lékaře, ideálně dětského gynekologa.
3. Po užívání antibiotik
Autor: iStockKromě svědění a výtoku může být někdy těžké diagnostikovat tuhle infekci, protože příznaky bývají často podobné jako u jiných infekcí. Proto je nutné vyhledat lékaře, který určí správnou diagnózu a hlavně nasadí správnou léčbu. Jestli vaše dcera užívala antibiotika, pak je pravděpodobné, že může mít kvasinkovou infekci. Antibiotika sice bojují proti infekcím, ale zároveň zabíjejí "dobré a hodné" bakterie, které udržují kvasinky v rovnováze. Jediným způsobem, jak správně diagnostikovat kvasinkovou infekci, je odebrat mikrobiologický vzorek, aby se infekce potvrdila. „Preventivně doporučuji používat okyselovadla poševně i na intimní hygienu. V případě, že se infekce rozběhla, je nutné ji důrazně léčit vhodnými léky. Podle studie, která byla publikovaná v časopise PLOS One, jsou náchylnější ke kvasinkové infekci ženy a dívky, které konzumují hodně sacharidů – cukry jsou tedy nejčastějším spouštěčem přemnožení kvasinek. Omezte tedy u svých dcer konzumaci cukrů a mouky, hlavně v létě."