5 největších zdravotních problémů, které vás můžou potkat v těhotenství

 • 5 největších zdravotních problémů, které vás můžou potkat v těhotenství
  Foto: Profimedia
  Sdílej na facebooku
  17. května  2017 
   06:00

  Jste těhotná a místo toho, abyste si to pořádně užívala, bojujete s nejrůznějšími komplikacemi? I to se bohužel může stát – a stává. Víte, jaké nejčastější problémy se mohou vyskytnout? Nechceme vás vyděsit, ale pokud vám něco takového hrozí, je lepší vědět víc než nevědět nic. Prevencí se dá totiž mnohému předejít – nebo alespoň lze  zmírnit průběh.

 • Těhotenská cukrovka (tzv. gestační diabetes)

  Autor: Profimedia

  Když jsem čekala své třetí dítě, byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka. Zjistí se na základě orálního glukózového tolerančního testu, a pokud se opravdu potvrdí, že váš organismus hůře zpracovává cukr, musíte držet cukrovkářskou dietu. Pokud by cukrovka nebyla odhalena, může to způsobit zvýšený přísun cukru pro plod, ten pak vyplaví hodně svého inzulinu jako reakci na zvýšený příjem cukru, a může tak dojít k rychlému nárůstu velikosti. Vyšší hladina cukru působí i na cévy, což může vést k riziku – pro změnu – růstového zaostávání plodu.

  Jak se mění ženské tělo během těhotenství? Takhle!

  Jak se proměňuje ženské tělo v těhoteství • VIDEO: 

  Obecně tedy platí, že těhotné ženy s cukrovkou mají vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k ohrožení vývoje plodu. Nemusíte to ale dramatizovat. Pokud se o nemoci ví, budete „jen“ dodržovat speciální dietu určenou diabetologem a budete pod dohledem. Při slabé těhotenské cukrovce je riziko poškození miminka minimální. A ještě jedno plus: po porodu obvykle cukrovka zmizí. 

 • Preeklampsie (vysoký krevní tlak)

  Autor: Profimedia

  Mít vyšší krevní tlak není většinou nic závažného, máte-li ho zvýšený ještě před otěhotněním, pak obvykle v těhotenství není velkou komplikací. Ovšem horší je, když se vysoký krevní tlak objeví v těhotenství poprvé. Jak říká MUDr. Michal Koucký z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, tzv. těhotenská hypertenze je stav, který vyžaduje léčbu – a to v případě, že se u vás objeví po 20. týdnu. Tlak musí být vyšší než 140/90 a musí být zjištěn alespoň ve dvou ze tří po sobě jdoucích měření, mezi měřeními musí být období klidu.

  Co s vámi bude? Častěji budete chodit na kontrolu a budete léčena léky. Budou se u vás sledovat bílkovina v moči, změny jaterních testů nebo to, zda nemáte otoky. Pokud se tohle objeví, pravděpodobně vás hospitalizují. Hrozí totiž vážná komplikace – preeklampsie, tedy celkový záchvat křečí, který je spojen nejen s rizikem pro vás, ale i pro plod. Kdykoli se něco takového stane, musí lékaři většinou přistoupit k akutnímu porodu.

 • Nedostatečnost hrdla děložního

  Autor: Profimedia

  Když jsem čekala druhého syna, bohužel se vyskytla tahle komplikace – nedostatečnost hrdla děložního. Tehdy mě ještě „zašili“, abych se neotvírala, dnes se k tomuto zákroku přistupuje minimálně a situace se řeší spíše klidem a vyloučením pohybu. O co vlastně jde? Jde o stav, při kterém se slabé děložní hrdlo předčasně otevírá, a to tlakem rostoucího plodu. Často se rozpozná jen u žen, které alespoň jednou prodělaly předčasný porod nebo potrat. Když se ale včas tento stav diagnostikuje, může se zabránit předčasnému porodu, a to například sešitím děložního hrdla (většinou kolem 14. týdne, ale zákrok lze udělat i později, až do 28. až 30. týdne).

   

   

 • Placenta praevia (vcestné lůžko)

  Autor: Profimedia

  Zní to jako nemoc placenty, ale jde o polohu placenty, nikoli o chorobný stav. Přesto právě tahle komplikace může poměrně dost zdramatizovat těhotenství. Podle porodníka Antonína Pařízka patří vcestné lůžko mezi významné komplikace těhotenství, protože může způsobit životu nebezpečné krvácení během těhotenství nebo při porodu. Způsob a načasování porodu závisí na tom, do jaké míry překrývá placenta vnitřní branku dělohy, a na tom, jestli dochází ke krvácení z placenty. Bohužel při vcestném lůžku může docházet k problémům s odlučováním placenty po porodu. Podle statistiky zhruba 3 ze 4 žen s touto diagnózou rodí císařským řezem dříve, než začne porod.

   

  Jak vypadá zázrak zrození císařským řezem? Podívejte se na tohle VIDEO:

  Zázrak zrození v přímém přenosu: Chlapeček přišel na svět »přírodním« císařským řezem • VIDEO: 

   

 • Předčasné prasknutí vaku plodových blan

  Autor: Profimedia

  Může k němu dojít před skončením 37. týdne těhotenství a největším rizikem je předčasný porod. K dalším rizikům patří infekce plodové vody, která může předčasné prasknutí vaku plodových blan způsobit. Zpočátku na to ani nemusíte přijít, jedním z příznaků je odkapávání nebo vytékání tekutiny z pochvy. Můžete tekutinu celkem snadno zaměnit s močí. K potvrzení diagnózy slouží jednoduchý test, který vám provedou v porodnici. Stačí přinést vložku a po odebrání tekutiny se zjistí, zda jde o vaginální výtok, moč nebo plodovou vodu.

  V případě, že jste již někdy předčasně rodila z důvodu předčasného prasknutí plodové vody, vás budou po celou dobu těhotenství „hlídat“ a v případě zjištění infekce plodového vaku budete užívat i antibiotika. Pravděpodobně budete muset ležet na rizikovém oddělení v porodnici a věřit, že vydržíte co nejdéle. Po prasknutí plodového vaku se totiž obvykle porodníci snaží, aby došlo do 24 hodin k porodu – aby se zamezilo vzniku následné infekce dítěte.

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku