Roste pomalu? Možná za to mohou alergie na potraviny a ekzémy

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
18. srpna  2016 
 06:00

Má vaše dítě v batolecím věku ekzém a alergii na nějakou potravinu? Tahle kombinace má bohužel vliv i na jeho budoucí výšku a váhu. Tvrdí to autoři studie Healthnuts, kterou uveřejnil časopis The Journal of Allergy and Clinical Imunology. Jinými slovy: dítě, které v raném dětství trpělo alergiemi, bude dost možná v dospělosti menší než jeho vrstevníci. 

Kojenci mívají velmi často atopický ekzém, který bývá signálem, že se u nich v pozdějším věku projeví i alergie na potraviny či něco jiného. Studie, kterou prováděli odborníci v australském Melbourne, sledovala pět tisíc dětí od jednoho do čtyř let, u nichž se objevily zároveň ekzém i potravinová alergie. Všechny tyto děti podstoupily v jednom roce tzv. prick testy (testy ke zjištění přecitlivělosti vůči inhalačním či potravinovým alergenům). Test spočívá v tom, že se aplikuje kapka alergenu na kůži a během patnácti minut se sleduje reakce na alergen: na arašídy, vejce, sezam a další potraviny, které mohou vyvolat alergickou reakci. Později se tyto testy zopakovaly ve věku čtyř let.

Sklenice mléka

Výsledky studie zcela jasně ukázaly, že děti s alergií na potraviny i ekzémem současně mají nižší výšku a váhu než děti, které žádnou alergií ani ekzémem netrpěly. Studie dále ukázala, že děti, které měly v raném věku pouze ekzém, do čtyř let své vrstevníky v růstu dohonily.

Co by mělo jíst batole? • VIDEO: 

Ty, u nichž potravinová alergie přetrvávala i ve čtyřech letech, byly i nadále menší a lehčí. Důvodem nižšího vzrůstu i váhy je pravděpodobně to, že je nutné se vyhýbat konzumaci potravin, které alergii vyvolávají, ale které jsou zároveň nutričně bohaté. Čím více alergií na potraviny, tím více dietních omezení. Je tedy nutné hledat alternativy, které zaručí vyváženost a pestrost.

Jak bude vaše dítě v dospělosti vysoké? Spočítejte si to!

Jak bude vaše dítě v dospělosti vysoké? Spočítejte si to!

Bude čahoun nebo spíše drobek? Pokud právě teď spekulujete právě nad tím, pak by vám mohly pomoct jednoduché testy, díky kterým to lze odhadnout. Pravda,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku