Jak bude vaše dítě v dospělosti vysoké? Spočítejte si to!

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
19. června  2018 
 06:00

Bude čahoun nebo spíše drobek? Pokud právě teď spekulujete právě nad tím, pak by vám mohly pomoct jednoduché testy, díky kterým to lze odhadnout. Pravda, nic není stoprocentní, ale výsledek hodně naznačí. Faktem je, že tělesná výška se dá předpovědět přibližně. 

Rodiče zajímá u dětí spousta věcí. Ať už je to barva očí, jakou budou mít, nebo právě tělesná výška. Rozdíl průměrné výšky mezi dospělými muži a ženami je asi 13 cm. Rodič stejného pohlaví dává dítěti vlohu, která odpovídá jeho vlastní výšce. Rodič opačného pohlaví vlohu pro svoji výšku buď o 13 cm zvětšenou (maminky synům), nebo zmenšenou (tatínkové dcerám). 

Právě výška je geny ovlivněna nejvíc. Patří sem geny pro růstový hormon, geny ovlivňující proporce kostí a geny, které ovlivňují načasování uvolnění hormonů a dalších růstových faktorů. Nicméně ani geny nejsou všemocné – podle odborníků z Kliniky dětí a dorostu z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze je výška v dospělosti dána jen ze sedmdesáti procent geny a pohlavím.

10 věcí, které vás u novorozence překvapí: Šišatá hlava, nepravidelný dech. Je to normální?

10 věcí, které vás u novorozence překvapí: Šišatá hlava, nepravidelný dech. Je to normální?

Díváte se na své právě narozené miminko a nestačíte se divit, protože vypadá jinak, než jste si vysnila? Jak to, že má šišatou hlavu, studené končetiny…celý článek

Ostatní závisí na vnějších faktorech, jako je výživa, fyzická aktivita. Zejména výživa hraje prim. I když totiž svým potomkům předáte vlohy pro to, aby byli vysocí, ale oni budou nedostatečně jíst, nikdy nedorostou do předpokládané výšky. Výšku ovlivňuje i chování matky v těhotenství. Pokud kouří a pije alkohol, je pravděpodobné, že dítě nebude čahoun.

Kalkulačka nebo snadný test

...
Chcete si to přece jen spočítat? K tělesné výšce rodiče stejného pohlaví přičtěte výšku druhého rodiče zvětšenou (u kluků) nebo zmenšenou (u dívek) o 13 cm. Součet vydělte dvěma. Taková je nejpravděpodobnější výška dítěte v dospělosti. Existuje ale rozmezí, do kterého dítě může dorůst, a to s 95% pravděpodobností. To získáte tak, že k výsledku přičtete i odečtete 8,5 cm. Například: Otec našeho syna Káji měří 171 cm, já měřím 166 cm. Synovu pravděpodobnou výšku spočítáme takto:

• 171 + (166 + 13) = 350

• 351 : 2 = 175

• 175 + 8,5 = 183,5

• 175 − 8,5 = 166,5

Nejpravděpodobnější dospělá výška našeho syna Karla bude 175 cm. S 95% pravděpodobností pak doroste do výšky mezi 166,5 a 183,5 cm. Vzhledem k průměrné výšce dospělých mužů, která je kolem 178 cm, to ale vypadá, že tátu přece jen přeroste (díky bohu). 

Čtěte víc o tom, jak má vypadat vývoj dítěte

 

Jak už na děti nikdy nekřičet a nevyhrožovat jim: tři převratné rady

Jak už na děti nikdy nekřičet a nevyhrožovat jim: tři převratné rady

Chcete mít děti vychované a přitom spokojené? Pak se nesnažte změnit jen chování jejich, ale především i to své. Takhle zní vzkaz, který pro matky…celý článek

Velké díky sestrám a porodním asistentkám. Takhle pečují o rodící ženy

Velké díky sestrám a porodním asistentkám. Takhle pečují o rodící ženy

První hodiny po porodu nebývají nejjednodušší. Euforii střídá vyčerpání. Žena je unavená, často i zraněná, zároveň se musí postarat nejen o sebe, ale…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku