Jak přimět dítě, aby si pořádně vyčistilo zuby? 7 rad, které zaberou!

 • Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  9. října  2018 
   06:00

  Na rovinu – není to zrovna snadný úkol, naopak mnohdy spíše nikdy nekončící boj s větrnými mlýny. Nebo vy snad dokážete potomka s klidným úsměvem donutit, aby si bez odmlouvání a zbytečného zdržování běžel vypucovat zoubky, a to dokonce dvakrát denně? Pak zasloužíte metál, pro ostatní tu máme pár vyzkoušených triků.

 • Důvěřuj, ale prověřuj

  ...

  Každý rodič na planetě si toužebně přeje, aby děti přicházely na svět s podrobným návodem k použití. Bohužel – když se pak narodí, nic takového s sebou nemají. „Stát se mámou nebo tátou je zkrátka těžké a jednou z největších životních výzev pro většinu rodičů po celé dlouhé roky je dostat ráno své potomstvo v pořádku ze dveří (pokud možno umyté, učesané, najedené a s vyčištěnými zuby) a večer pro změnu v tom samém stavu do postele,“ říká s úsměvem čtyřicetiletá Vendula, maminka dvanáctiletých dvojčat.

  Je jasné, že ačkoli základní hygienické návyky vštěpujeme dětem v podstatě od plenek, zajistit, aby pro ně bylo těch pár minut v koupelně, které věnují svému chrupu, zábavnou chvilkou, to většinou neumíme. Jak chytře motivovat potomka k tomu, aby se za zavřenými koupelnovými dveřmi skutečně věnoval čištění zubů a netrávil pět minut tím, že na sebe zírá do zrcadla, případně zkouší, jak dlouho trvá, než přeteče zašpuntované umývadlo? Zkuste tohle. Minimálně na předškoláky a mladší školáky to zaručeně zabírá.

 • 1.

  ...

  Vyzvěte ho, aby si během čištění zoubků pobrukoval písničku Happy Birthday. Které mládě by tuto narozeninovou odrhovačku nemělo rádo? A dohlédněte na to, aby ji během „akce“ potomek stihl odhučet aspoň dvakrát po sobě, pak je teprve hotovo. Není to sice nijak dlouho, lékaři doporučované dvě minuty určitě nedá, ale je to lepší než opouštět dům s vločkami ze snídaňové kaše v zubech.

 • 2.

  ...

  Povolte mu cestovat s kartáčkem v puse po bytě. Že to nikdy nedopustíte? Spousta maminek se shoduje, že u druhého a třetího potomka už rády rezignovaly na přesvědčení, že zuby se mají čistit výhradně v koupelně nad umývadlem. V rámci každodenního ranního chaosu je důležitější to, že základní hygiena vůbec proběhne, než to, na kterém místě to bude. A tak stejně dobře poslouží také dřez v kuchyni. Nebuďte tak úzkoprsí! Někteří malí přeborníci se navíc během čištění zubů “za pochodu” dokážou zároveň vyčurat i obléknout.

  Potřebuje vaše dítě rovnátka? Jak často je bude nosit a kolik to bude stát?

  Potřebuje vaše dítě rovnátka? Jak často je bude nosit a kolik to bude stát?

  Ne každé dítě má zuby jako z titulní stránky, a některé ortodontické vady je nutné řešit rovnátky. Pokud vám právě tuhle informaci sdělil váš stomatolog,…celý článek

 • 3.

  ...

  Využijte domácího mazlíka. Milovaná kočička nebo věrný psí společník dokážou být obrovskou motivací. Stačí říct něco ve smyslu: „Ukaž Oskarovi, jak si správně čistit zoubky, aby je měl také tak krásně bílé a zdravé jako ty, přece nechceme, aby se mu zkazily, že ne?“ Případně: „Rexík se na tebe chce dívat, aby se naučil, jak se to má dělat.“ A uvidíte, že děti se budou předhánět, kdo z nich bude ten vyvolený, vzor hodný následování. A budou soupeřit, kdo to němou tvář dokáže naučit jako první. A vám se nebude chlupatá koule motat v kuchyni pod nohama při chystání snídaně.

 • 4.

  ...

  Pokud vaše dítko zbožňuje Disneyho hrdiny, máte vyhráno. Stáhněte do mobilu nebo tabletu aplikaci Disney Magic Timer od Oral-B. Během čištění se objevují oblíbené postavičky a s jejich pomocí si děti vydrží čistit zuby déle. Odhalovat se může také tajný obrázek – čím delší dobu si dítě zuby čistí, tím větší část obrázku se mu ukáže. A navíc – za častější čištění získávají děti odměny a odznaky. Budou vás prosit, aby mohly používat pastu a kartáček i několikrát denně.

 • 5.

  ...

  Vyberte společně jednu oblíbenou písničku a slibte si, že zoubky se budou čistit po celou dobu, dokud bude hrát. A hlavně: vy se postavte vedle potomka a ústní hygienu provádějte spolu současně. Nejlépe prostě funguje osobní příklad. Jediný problém, který může nastat, je to, že vás bude stát trochu námahy přesvědčit dítko, aby přestalo používat zubní kartáček jako mikrofon a strčilo ho konečně do pusy.

  Nejčastější chyby v péči o dětský chrup • VIDEO: 

 • 6.

  ...

  Nabídněte odměny. Ano, je to nevýchovné a rozhodně tím nemyslíme sladké bonbony nebo čokoládu. Nastavte například režim, že pokud bude ráno probíhat bez problémů a zdržování, po obléknutí, umytí a vyčištění zubů zbyde čas na krátkou pohádku v televizi. Formu odměn samozřejmě přizpůsobte tomu, co nejlépe funguje právě na vašeho mrňouse. Někoho si získáte videem s Krtečkem, jindy zase zvítězí příslib odpolední procházky na hřiště.

 • 7.

  ...

  Stoupněte si všichni před velké zrcadlo a na přirozeném denním světle dětem ukažte barvu jejich zubů – jak vypadají po obědě nebo večeři nevyčištěné a jak vypadají později, už pečlivě vypucované. A k tomu zdůrazněte, že jen čisté zuby jsou silné a zdravé. Uvidíte, že si jich okamžitě začnou více všímat, nejen u sebe, ale i u ostatních. „Několikrát jsem již ve vlaku nebo obchodě musela čelit poznámkám své pětileté dcery: Maminko, ten pán má ale žluté a nezdravé zoubky, bydlí mu v nich asi červíci. Uf,“ přiznává maminka Marika.

  Co nosí Zoubková víla aneb kdy vypadne první zub?

  Co nosí Zoubková víla aneb kdy vypadne první zub?

  Mléčné zuby začnou dětem obvykle vypadávat v šesti až sedmi letech, tedy zhruba v době, kdy se z nich stávají školáci. Některým se začnou kývat dříve,…celý článek

  Holčička se narodila se dvěma předními zuby. Jak je to možné?

  Holčička se narodila se dvěma předními zuby. Jak je to možné?

  Když se novopečená matka Samantha Lines poprvé podívala na svou dcerku, zůstala trochu v šoku. Její novorozené miminko mělo v puse dva zuby, což není…celý článek

  Nemyjte děti častěji než dvakrát týdně, radí vědci: Jinak budou alergické!

  Nemyjte děti častěji než dvakrát týdně, radí vědci: Jinak budou alergické!

  Kolikrát týdně myjete své děti? Čeští lékaři potvrzují závěry americké studie a říkají: dvakrát týdně stačí. Jiná pravidla samozřejmě platí pro mladší…celý článek

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku