Proč by děti neměly používat sušáky na toaletách? Šíří zárodky chorob

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
9. března  2020 
 06:00

Používáte tryskové sušáky rukou na veřejných toaletách v domnění, že je to mnohem hygieničtější než klasické utěrky nebo látkové ručníky? Zapomeňte na to a svým dětem raději otřete ruce papírovými utěrkami nebo je nechte jen tak oschnout. Podle nejnovějších studií jsou právě tryskové sušáky největším semeništěm bakterií. Proč?

Domněnka, že tryskový sušák na ruce usuší ruce raz dva, a navíc bezpečně, je bohužel podle odborníků tak trochu mylná. Vědci z Univerzity v Connecticutu se nedávno zaměřili na tyhle chytré vysoušeče na veřejných toaletách v základních školách a taky v kancelářích. Pod zapnuté vysoušeče vědci rozmístili Petriho misky na zhruba třicet sekund a pak čekali, co se bude dít.

Výsledek jejich zkoumání byl poměrně hrůzostrašný. V miskách, které byly položené na volném vzduchu, byla přítomna pouze jedna bakteriální kolonie, ovšem pod vysoušeči to bylo 18 až 60 kolonií bakterií. Zanedbatelný nebyl ani rozptyl virů.

Matka vždycky počká, až syn usne. A pak dělá neuvěřitelné věci!

Matka vždycky počká, až syn usne. A pak dělá neuvěřitelné věci!

Třicetiletá Srbka Marta Rojnič dokáže neuvěřitelné věci. Alespoň pokud jde o aranžmá z látek a oblečení. Díky tomu zažívá její dneska už tříletý syn…celý článek

Trysková sušička kvůli rychlému proudu vzduchu viry šířila do vzdálenosti až tří metrů, běžné sušiče jen do 75 centimetrů a papírové utěrky maximálně do 25 centimetrů. Důvodem je pohyb vzduchu. Čím více se vzduch hýbe, tím víc se bakterie rozptylují a taky ulpívají na rukou.

Testu se podrobily i vysoušeče s HEPA filtry, ale výsledek nebyl o moc lepší. Podle odborníků je tedy mnohem bezpečnější použít klasické antibakteriální mýdlo a studenou vodu a následně se utřít do papírového ručníku. Firmy vyrábějící tryskové vysoušeče sice protestují, že se nikdo nemusí bát, že by byl kvůli použití jejich vysoušečů kontaminován bakteriemi, ale výsledek testů byl zcela přesvědčivý.

 

Víte, jak dosáhnout toho, aby dítě mluvilo potichu a nekřičelo? Podívejte se na VIDEO:

Aby dítě mluvilo potichu a nekřičelo: jak toho dosáhnout? • VIDEO: 

Branky, body, kokoti: Prasáci, co mlátí ženský, a matky, které můžou za všechno!

Branky, body, kokoti: Prasáci, co mlátí ženský, a matky, které můžou za všechno!

Co má pořádný chlap udělat, když ho žena naštve, protože přestane vařit a uklízet? Přece jí jednu vrazit a pak si to umět okecat před celým světem.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku