Jak chránit děti před infekcí nejen koronavirem? Tyhle návyky praktikujte!
- 18. března 2020 06:00
V době, kdy se neustále mluví o koronaviru, je určitě na místě myslet i na to, jak své děti co nejlépe chránit i před takovými nemocemi, jako jsou chřipka či nachlazení. Infekcím lze totiž v řadě případů předcházet tím, že děti naučíte zdravým návykům. Těmi posílíte jejich imunitní systém a snížíte "šanci" na nakažení.
Tyto zdravé návyky fungují nejen jako prevence před vlastním onemocněním, ale chráníte jimi taky ostatní v případě, že přece jen onemocníte. Jaké zásady by se měly stát každodenní rutinou?
Učte je, že mýt si ruce je důležité
Autor: iStockPodle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (národní institut Spojených států amerických) vynechají děti téměř 22 milionů školních dnů každý rok kvůli nachlazení či chřipce. Studie prokázaly, že mytí rukou může u dětí ve školním věku snížit riziko nákazy infekčními nemocemi. Mytí rukou je velmi účinné a funguje jako prevence před nachlazením a chřipkou. Bohužel většina dětí si ve škole ruce nemyje tak často, jak by měly. Podle jedné studie si po použití WC umylo ruce pouze 58 procent dívek a 48 procent žáků. Přitom když se ruce umyjí, nejenže se „smyjí“ bakterie, s nimiž se děti mohly setkat na toaletě, ale taky bakterie, které se nashromáždily dotykem na psacím stole, klikách či dalších površích během celého dne. Myjte si ruce i vy doma, děti napodobují chování, které vidí. Nutné je mýt si ruce i před jídlem, po jídle, po smrkání.
Naučte je, jak si správně umýt ruce
Autor: iStockNecháváte dítě, aby šlo samo k umyvadlu, aby si umylo ruce a ono si jen postříká vodou ruce a zavolá na vás, už? Jako prevence před nachlazením a chřipkou to opravdu nestačí. Ruce si musí být řádně aspoň 30 sekund mýdlem a vodou. Stačí skutečně obyčejné mýdlo, antibakteriální přípravky nejsou zapotřebí. Studie ve skutečnosti naznačují, že antibakteriální mýdla nejsou při hubení choroboplodných zárodků účinnější než běžné mýdlo. Odborníci dokonce vyjadřují obavy, že zvýšené používání antibakteriálních přípravků může ve skutečnosti vyvolat resistenci.
Ukažte jim, jak správně kašlat a kýchat
Autor: iStockKdyž někdo kýchá nebo kašle, mohou se kapičkami slin dostat vzduchem viry z člověka na člověka. Naučte tedy své dítě, aby si při kýchání nebo kašlání zakryly ústa nebo nos. Není dobré to ale dělat rukama, ideální je použít vnitřní stranu loktů. Nedávná studie totiž ukázala, že většina lidí si sice při kýchání zakrývá ústa a nos, ale rukama. A to je špatný zvyk, který se nemusí vyplatit.
Řekněte jim, aby se nedotýkaly očí
Autor: iStockPokud se vaše dítě dotkne nějakého předmětu, kterého se předtím dotkl někdo nachlazený, a pak se dotkne svých očí nebo úst, virus se může skrze tahle místa snadno dostat do organismu. Infekce, jako je zánět spojivek, se může také přenášet dotykem poté, co se dotknete nějakého předmětu, jehož se předtím dotkl někdo infikovaný.
Řekněte jim, aby nepoužívaly s kamarády lahve a příbory
Autor: iStockDěti přirozeně rády sdílejí (dobře, u hraček to ne vždy platí), ale není dobré sdílet s kamarády a spolužáky stejné příbory, talíře či lahve s vodou, zejména během zimní a chřipkové sezóny. Viry a bakterie se snadno přenášejí slinami, takže sdílení stejných předmětů je zvyk, kterému byste se měli vyhýbat.
Zdravá výživa a spánek
Autor: iStockKromě výše uvedených zdravých návyků nezapomínejte dávat svým dětem zdravé a výživné potraviny, abyste posilovali jejich imunitní systém a odvrátili nachlazení a chřipku. Ujistěte se taky, že dítě dostatečně spí, protože kvalitní spánek je důležitý pro udržení zdraví a taky jim pomůže lépe se soustředit.