Týrané děti jsou na tom kvůli koronaviru hůře! Rodiče jim ubližují, hovorů na Lince bezpečí přibývá

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
31. března  2020 
 06:00

Karanténa, nouzový stav i uzavření škol. Některé děti to mohou vnímat i pozitivně - jsou doma se svými rodiči, povídají si s nimi a dělají věci, které v „normální“ době z důvodu nedostatku času nedělali. Ovšem existuje skupina dětí, které doma trpí a nejraději by se vrátily do školy. Týrané děti nebo děti z problematických rodin.

Nařízená karanténa ovlivňuje celkové klima rodin, ovšem v případě domácího násilí jsou na tom právě týrané děti nejhůře a jsou nejvíc ohrožené. Jak říká mluvčí Linky bezpečí Regina Jandová, linka sice zaznamenala mírný pokles, ale jinak došlo ke změně: „U chatu je nárůst zhruba o 25 procent oproti roku 2019. Také u e-mailové poradny máme nárůst, i když zatím mírnější – asi o čtrnáct procent oproti minulému roku,“ říká Regina Jandová.

Nechraňte je! 8 věcí, které by si děti měly vyzkoušet dřív, než jim bude 10! Proč?

Nechraňte je! 8 věcí, které by si děti měly vyzkoušet dřív, než jim bude 10! Proč?

Není vždy snadné přijmout fakt, že děti by si měly některé věci vyzkoušet samy. Nemusíme za ně jako rodiče všechno dělat, nemusíme jim předkládat hračky…celý článek

Děti tedy využívají více on-line kanály, v případě týraných dětí může být důvodem strach z toho, že budou prozrazeny a rodiče je uslyší. Psát a chatovat je jednodušší, nikdo se nemusí nic dozvědět. 

„V podstatě se dá říct, že děti řeší i v těchto dnech stejné problémy jako obvykle, tedy nejčastěji psychické obtíže a vztahy v rodině, ale i mezi vrstevníky. Výraznější nárůst, asi 20krát častější než loni, jsme zaznamenali pouze u témat strach z nemoci a hospitalizace, kam většinou spadají obavy z koronaviru,“ dodává tisková mluvčí Linky bezpečí. Obvyklé problémy dětí jsou však samozřejmě ovlivněné současnou situací. Téma karantény (hlavně omezeného pohybu) se podle Jandové v kontaktech často objevuje, byť není tím primárním, kvůli čemu dítě volá.

Mohou teď učitelé známkovat? Ne! Proti jsou ministerstvo i odborníci

Mohou teď učitelé známkovat? Ne! Proti jsou ministerstvo i odborníci

Množství práce, které některé školy chtějí po žácích a studentech, mnohé rodiče i děti zaskočilo. Mezi školami jsou navíc velké rozdíly: některé skutečně…celý článek

Podle psychologů musí zvláště týrané děti prožívat velký stres, ten prožívají i děti, které vyrůstají v nefunkčních rodinách, kde jsou přítomny alkohol a drogy. Školy pro ně byly místem klidu a úniku, pobyt v izolaci je utrpení. I proto se u řady dětí mohou nakonec objevit úzkosti a strachy, které se projeví třeba až později. K tomu přidejme stres z toho, že se děti nemůžou stýkat se svými kamarády ani si popovídat z očí do očí. Přestože starší děti využívají chytré telefony a počítače ke komunikaci s vrstevníky, leckdy to nemusí stačit.

„Situace vytváří nápor na psychiku všech členů rodiny, což ne každý zvládá. Dostupné nejsou často ani odborné služby, ne každý odborník může nabídnout alespoň on-line formu kontaktu, ne vždy je to dostačující, ne každé dítě to může využít,“ vysvětluje Regina Jandová.

Necháváte děti růst jako dříví v lese? Ubližujete jim na celý život

Necháváte děti růst jako dříví v lese? Ubližujete jim na celý život

Všichni rodiče se podle svých možností a schopností snaží připravit své děti co nejlépe do života. Každý ovšem vychováváme po svém a jsme obvykle přesvědčeni,…celý článek

Hvězdy, které chytily koronavirus. Jak to prožívají a co kvůli nemoci doporučují?

Hvězdy, které chytily koronavirus. Jak to prožívají a co kvůli nemoci doporučují?

Koronavirus nezná hranice, napadá anonymní davy i slavné hvězdy. Takže i mezi nimi přibývá těch, kteří se nechali testovat a kterým lékaři diagnózu…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku