Děti si vyrábějí sliz z gelu na praní a lepidel. Je to bezpečné?

 • Děti si vyrábějí sliz z gelu na praní a lepidel. Je to bezpečné?
  Sliz tohle léto vyrábějí snad všechny děti!
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  20. srpna  2018 
   06:00

  Táhnoucí se sliz je u dnešních školáků včetně teenagerů hitem číslo jedna. Doslova po něm šílí! A přišli na to, jak si ho mohou udělat sami doma. Na sociálních sítích se šíří desítky návodů, jak na to. Je ale taková zábava s použitím chemikálií bez rizik?

 • Máme se bát?

  Sliz tohle léto vyrábějí snad všechny děti!

  Někteří lékaři tvrdí, že to může být potenciálně nebezpečné. Prací prostředky (obsahující látku borax, neboli tetraboritan sodný, což je změkčovadlo, které se používá například také do hnojiv), syntetická tekutá lepidla a barviva, to jsou látky, které si děti ke svým domácím „pokusům“ shánějí, aby se vzápětí mohly pochlubit vlastním originálním výtvorem. Borax se dá pořídit také jako samostatný výrobek běžně v drogerii a podle aktuálních zpráv společnosti NBC News docházelo loni na světových trzích k výpadkům a nedostatku tohoto přípravku, a to právě z důvodu obrovského „boomu slizové mánie“. Ze stejného důvodu rostou výrazně prodeje tekutých lepidel a výrobci plánují zvýšit objem výroby. Zdá se vám to šílené? Ale je to tak!

 • Kde se vzal sliz?

  Sliz tohle léto vyrábějí snad všechny děti!

  Přitom sliz (mazlavá, pružná a elastická hmota podobná plastelíně, kterou lze modelovat, různě natahovat, kroutit a mačkat) není žádnou převratnou novinkou. Již v 80. letech minulého století uvedla firma Mattel na trh hračku s názvem Slime (sliz) a po letech zapomnění se tato zábava opět vrátila na výsluní zájmu. Zkuste si na YouTube nebo Instagramu vyhledat toto heslo a okamžitě na vás vyskočí desetitisíce odkazů s recepty a fotkami od puberťáků z celého světa, kteří si vyrábějí vlastní variace. Výjimkou nejsou ani slizy se třpytkami, korálky nebo perletí.

 • (Ne)bezpečné chemikálie

  I když je výroba vlastního slizu velmi snadná, kvůli používaným látkám se vaše domácnost změní v malou chemickou laboratoř. Ohledně boraxu panuje spousta dohadů a odborníci nejsou zajedno, zda je jeho použití zcela zdravotně nezávadné. Látka totiž může způsobit mimo jiné podráždění očí a pokožky i dýchacích cest, nebo dokonce poškodit plodnost.

 • Hlavně neolizovat!

  Sliz tohle léto vyrábějí snad všechny děti!

  Americký pediatr Richard Uluski tvrdí, že látky, které jsou poměrně agresivními chemikáliemi, by se rozhodně neměly dostat do rukou dětí a neměly by být použity jako hračka: „Z lékařského hlediska může látka borax vést ke zdravotním problémům.“ S jeho slovy nesouhlasí Dr. Vanessa Stoloff, lékařka z americké Pensylvánské univerzity, která říká, že pokud vaše děti při výrobě látku neochutnávají a neolizují, nehrozí žádné nebezpečí. Taktéž je přesvědčena, že v množství, se kterým se pracuje při výrobě oblíbené hračky, nemůže mít negativní účinky na kůži. Shodný názor zastává islandský toxikolog Dr. Jason Hack: „Moje dcera si také doma dělá sliz a myslím, že je to skvělá aktivita. Tak malé množství boraxu, které děti používají, není absorbováno pokožkou. Aby se látka stala skutečně toxickou, muselo by jí dítě ve větším množství pozřít.“

 • Od jakého věku?

  Sliz tohle léto vyrábějí snad všechny děti!

  Záleží na každém rodiči, jaký si udělá názor. Každopádně je určitě dobré rozmyslet si, od jakého věku bude výroba slizu pro vašeho potomka tou pravou a bezpečnou zábavou, a mít jeho počínání pod dohledem. Rozhodně to platí o dětech mladších deseti let. 

  Jak zabavit děti? Podívejte se na kreativní tvoření!

  Jak zabavit děti? Podívejte se na kreativní tvoření! • VIDEO: 

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku