5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  11. července  2020 
   06:00

  Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým potomkům ublíží. Ať už jde o to, že jim zakazují některé kamarády, či o to, že jim nenechají žádnou zodpovědnost, a ještě nikdy nedovolí, aby selhali. 

 • Nerozmlouvejte jim ani diskutabilní kamarády

  ...

  Děsíte se toho, že se dítě chytne špatné party a začne kvůli tomu fetovat a podobně? Obava je pochopitelná, ale zkuste ji trochu potlačit vědomím, že pro vašeho dospívajícího potomka je důležité, aby si mohl sám vybírat své kamarády, i když se vám třeba dvakrát nelíbí. "Navíc zákaz v tomto případě povede k tomu, že se ho dítě bude snažit nějak obejít," napsala pro web verywell.com Amy Morin, sociální pracovnice a psychoterapeutka, která se věnuje právě rodičovství. Podle ní mají rodiče, pokud mají pocit, že přátelé jejich dětí jsou problematičtí, zpovzdálí sledovat, co dítě dělá, zda se nemění jeho chování a podobně. "Spíš než odepřít mu kontakt s některými vrstevníky je lepší jasně mu nastavit pravidla," doplnila Morin. 

 • Nechte jim zodpovědnost

  ...

  Některým rodičům záleží třeba na dobrých známkách potomka natolik, že i v době dospívání neustále hlídají, jak se připravuje, zkoušejí ho... Když mu i tak ve škole něco nevyjde, neváhají tam vyrazit a domlouvat s učitelem třeba opravné zkoušení. Měli by zadržet! Je to stejně špatně jako v případě, když budete skoro dospělému dítěti kontrolovat tašku s vybavením na trénink nebo batoh zabalený na víkend s oddílem.

  Samozřejmě když to dělat nebudete, občas něco zapomene nebo nebude umět, ale právě to ho naučí zodpovědnosti více než co jiného. Když mu budete neustále stát za zadkem, bude se spoléhat na vás, ne na sebe. 

 • Sebevyjádření aneb zelené vlasy

  ...

  Zvýšená samostatnost a touha po nezávislosti jsou součástí normálního pubertálního vývoje. Souvisí s tím i způsob, jakým se dítě prezentuje, ať už jde o zelené vlasy, tetování nebo třeba piercing. A více či méně výstřední šatník, či naopak touha mít ho plný značkových věcí.

  Neposlouchá? Je to normální! 4 fígly, jak to zvládnout bez křiku

  Neposlouchá? Je to normální! 4 fígly, jak to zvládnout bez křiku

  Rodiče dohání k šílenství. Kdo? Tříleté a čtyřleté děti. Můžete je volat dvacetkrát a ony vás ignorují nebo neposlouchají. Slyší, ale prostě se rozhodnou,…celý článek

  Samozřejmě některé věci jsou diskutabilní, ale pokud nic z toho někoho neuráží nebo vás to nestojí majlant, nechte oblékání a úpravu zevnějšku na potomkovi. Dítě samo se možná bude za čas svému oblékání smát, ale pokud mu to umožníte, dost možná zabráníte tomu, aby dávalo svou rebelii najevo způsoby, které by vám vadily více. 

  Na druhou stranu je v pořádku, když dítěti dáte najevo, že z jeho experimentů se vzhledem nejste nadšení. 

 • Nechte je, ať občas selžou

  ...

  Pro rodiče je většinou "těžko skousnutelné" pozorovat, jak se dítěti v něčem nedaří, a mohou mít tendenci ho nějak zachraňovat. Ale někdy si to zkrátka musí vyzkoušet, takže nechte syna, který měří sotva metr sedmdesát, ať si zkusí basketbal, nebo dceru, ať chodí do sboru, i když její zpěv není zrovna excelentní. Berte to jako příležitost k tomu, naučit se překonávat nezdary a překážky a hledat novou motivaci. 

 • Nechraňte je před nepříjemnými emocemi

  ...

  Zkuste se překonat a nechraňte své dospívající děti před všemi nepříjemnými emocemi, potřebují se naučit vypořádat se s prožitky, jako jsou úzkost, hněv, smutek nebo třeba samota. Když zažívají tyto emoce, učí se díky tomu a budují důvěru ve vlastní schopnost vypořádat se s nepříjemnostmi.

  Zdravé je i fyzické nepohodlí. Pokud vaše dítě chce nosit šortky, když je venku zima, ať je nosí! Nebo pokud dítě zapomene doma svačinu, věřte tomu, že přežije bez následků. Stejně jako tehdy, když si na celovíkendovou výpravu nevezme dost teplého oblečení. 

  Přečtěte si ještě více o tom, jak zvládnout dospívání dětí

  Co se doopravdy děje v hlavě dvouletého dítěte? Zkuste mu porozumět

  Co se doopravdy děje v hlavě dvouletého dítěte? Zkuste mu porozumět

  Nemluví, a i když už pár slov nebo vět dohromady dají, stejně jimi často nedokážou říci, co vlastně chtějí. A tak se uchylují k pláči a vzteklým scénám,…celý článek

  Jitka Čvančarová vyvezla syna Theodora Christiana. Jak se jmenují děti českých celebrit?

  Jitka Čvančarová vyvezla syna Theodora Christiana. Jak se jmenují děti českých celebrit?

  Babyboom mezi tuzemskými celebritami pokračuje. A jako by se předháněly nejen v plození dětí, ale i v originalitě jmen, jaká jim dávají. Některá už…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku