Kam vyrazit s batolaty: Tohle by je mohlo bavit

 • Kam vyrazit s batolaty: Tohle by je mohlo bavit
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  31. října  2016 
   06:00

  Dnešní rodiče a jejich děti mají výhodu, že si mohou vybírat ze skutečně velkého množství různorodých aktivit. Dokonce s těmi nejmenšími nemusíte jen sedět doma. Co doporučujeme, protože to bavilo i naše děti? 

   

 • Proč někam vyrážet už s malými dětmi?

  ...

  Možná máte tak náročné dítě na čas i energii, že i procházka s kočárkem, která zároveň poslouží i jako cesta na nákup nejnutnějšího, vám přijde jako maximum toho, co dokážete. Ale pokud vám ratolest dopřeje čas na spaní i odpočinek, třeba ráda uvítáte naše tipy, kam s děťátkem vyrazit, abyste si to užily ideálně oba. Můj syn mi s mou energií zachází poměrně nehospodárně. Někdy se v noci budí co půl hodiny a pak nás čeká pasivní den v pyžamu, jindy spí jen se dvěma přestávkami na mléko a pak se oba probudíme růžolící a s náladou vyrazit do světa. Protože kolem sebe nemáme tolik stejně starých dětí, abychom se mohli vidět každý den, rozhodla jsem se vypátrat a vyzkoušet aktivity, kdy Ben pozná další děti i nová prostředí.

 • Koupání a plavání

  Jak děti naučit, aby neměly strach z vody • VIDEO: 

  Pro většinu miminek a batolat je koupání a plavání příjemný způsob jak si hrát, rozvíjet motoriku i objevovat nový svět. Respektive staronový, vždyť ve vodě trávilo každé miminko devět měsíců u maminky v bříšku a ten příjemný pocit bezpečí mu zůstává někde uložený. Na vodní radovánky v lázeňské atmosféře jsme s Benem vyrazili do krásných západočeských Františkových Lázní. Zdejší aquapark Aquaforum skýtá spoustu atrakcí pro celou rodinu, já se ale zaměřila na miminka. Pro ty je zde k dispozici brouzdaliště s 32 stupňů příjemně teplou vodou, a i když zapomenete hračky, je tu k zapůjčení oblíbené maxi lego. Děti bude bavit bublající barevná želva i široká miniskluzavka, kde se bezpečně sklouznou i ty nejmenší. I batolata si za asistence rodičů mohou užít vzduchové masážní lavice a perličku, ale i vzduchová trubková lehátka s opěrkami, na kterých si užijete příjemné bublání. Další atrakce včetně obrovského toboganu jsou vhodné spíš pro starší děti. Můj desetiměsíční syn se ale bavil i jen tím, že ostatní děti při hraní pozoroval. Součástí bazénu je i přímo z něho přístupné bistro, kde se můžete občerstvit, a dětský koutek. Synáček byl z celého vodního dění nadšený a bez jediné slzičky vydržel skoro 3 hodiny. Asi vás nepřekvapí, že po takovém dobrodružství usnul v autě sotva se jeho hlavička dotkla sedačky.

  Doporučení navíc: Pro bezpečné koupání miminek můžu z vlastní zkušenosti doporučit nafukovací kruh pro miminka, který se nenafukuje kolem pasu, ale nasazuje se kolem krku, takže i když ve vodě klopýtnou, mají hlavičku vždy nad vodou.

 • Zkuste cvičení

  Jak má vypadat cvičení s miminky? • VIDEO: 

  Cvičení pro děti je prospěšné hned z několika důvodů. Už od raného dětství si děti budují vztah ke sportu a pohybu vůbec. Začnete-li cvičit brzy, nebude mít vaše dítě problém s nadváhou, soustředěním ani začleněním do kolektivu. Vhodným cvičením pomáháte rozvíjet motoriku dítěte a zároveň upevňujete svůj vzájemný vztah. V neposlední řadě se dostanete do společnosti dalších maminek a dětí, mezi nimiž můžete poznat nové přátele. Cvičení jsme vyzkoušeli hned na dvou místech, ale zatímco na prvním jsem měla pocit, že jde hlavně o byznys, v záběhlickém sportovním centru jsme se bavili já i syn a z paní instruktorky láska k dětem a empatie přímo sálaly. Na začátku cvičení se maminky s dětmi nenásilně seznámily, pak proběhlo lehké rozcvičení, zpívání a tančení s dětmi. Během zpívání se dokola posílaly jednoduché hudební nástroje, na které děti s pomocí maminek hrály do rytmu. Nakonec se postavila jednoduchá „opičí“ dráha, kde se opět děti bavily při překonávání jednoduchých překážek a cvicích na nafukovacích míčích, lavičkách a prolézačkách. Nakonec si ještě zaskákaly v barevných kuličkách a byl konec. Cvičení je sice určené pro děti, ale tím, že se ho aktivně účastníte, protáhnete tělo také. V hezkém počasí si navíc můžete udělat příjemnou procházku kolem malebného hamerského rybníku.

  Doporučení navíc: Na Hamru můžete využít i klasické cvičení pro dospělé, např. pilates, jógu i TRX a děti vám tu v době cvičení za malý poplatek pohlídají. Super služba.

 • A co takhle trochu hudby?

  ...

  Dříve se říkalo: Co Čech, to muzikant. Ještě za mého dětství patřilo k běžné výchově dětí ovládnout nějaký hudební nástroj. Dnešní děti spíše ovládnou mobil nebo tablet, zato už v batolecím věku. Není to škoda? Hudební škola Yamaha už víc než 50 let vede kurzy hudby pro všechny věkové kategorie. A mně opět zajímaly ty pro nejmladší věkovou skupinu. Program Robátka je určen pro děti od 4 do 18 měsíců. A právě na ten v Praze 4 Lhotce jsme s Benem vyrazili. Děti se tu s hudbou setkávají tak, že se zapojují do tvůrčího procesu, samozřejmě s ohledem na jejich smyslové a motorické zkušenosti. V praxi to znamená, že rytmus vnímají hlavně prostřednictvím svých maminek, které na svá děťátka poťukávají nebo jim pomáhají tleskat, případně dětem pomáhají rytmicky používat jednoduché hudební nástroje, jako jsou tamburína, ozvučná dřívka, rolničky či chrastící vajíčka. Dětem se zpívá, společně se tančí a také se poslouchá klasická hudba, na kterou děti reagují různými způsoby. Některé jen poslouchají, jiné tančí nebo jako doprovod používají hudební nástroje. Můj syn se během poslechu Labutího jezera stal samozvaným dirigentem. Na kurz pro nejmenší navazují další dětské kurzy odstupňované podle věku a zkušeností. Dětičky už na nich tolik nevyužívají svého dospělého doprovodu, ale do lekcí se aktivně zapojují samy. Pobočky hudební školy Yamaha najdete na několika místech v Praze i po celé České republice.

  Doporučení navíc: Děti, které jsou odmalička hudebně rozvíjeny, se později mnohem lépe učí. Další důvod, proč hudební kurz pro děti vyzkoušet. 

 • Vezměte je za zvířaty

  ...

  Nejen Praha se může pochlubit krásnou zoologickou zahradou. Protože máme prarodiče v Plzni, vyrazili jsme společně za zvířátky právě sem. Ideální je, když pro takový výlet zvolíte den, kdy bude hezké počasí, a děťátko tak bude moci nerušeně pozorovat všechny nové tvory z golfek, případně nosítka. Zahradu lze projít několika trasami, ve společnosti malých dětí doporučuji trasu Gondwana (černý okruh), která vám i tak zabere cca 3 hodiny času. Nejméně náročná trasa historickým jádrem zoo představí několik pavilonů včetně sukulentního skleníku, šimpanzů, afrického noktuária, klokanů, obrovských a ostruhatých želv, tučňáků a madagaskarského pavilonu. Na cestě se samozřejmě můžete občerstvit, v plzeňské zoo naleznete čtyři občerstvení: KIBOKO, restauraci v africkém stylu; tradiční rychlé občerstvení v pavilonu plazů, Sibiřský srub (u tygrů) a Hospodu na statku Lüftnerka. A co zajímavého uvidíte v těchto dnech? V září se v tu narodilo překrásné lvíče, v srpnu přibylo 11 malých krokodýlů a těšit se můžete i na dvě lemuří miminka, vlčata a malou zebří kobylku!

  Doporučení navíc: Až do konce října můžete využít i Zoovláček, který návštěvníky vozí z náměstí Republiky. Doprava je ale určena pouze pro osobní přepravu, s kočárkem tedy využijte spíše MHD či auto.

 • Tip navíc – Dětské kavárny a herny

  ...

  Pokud jste na aktivní zábavu příliš unavená a raději byste si přečetla pár kapitol dlouho odložené knihy, vyberte si ve svém okolí dětskou kavárnu či hernu, kde se o děti postará profesionální hlídačka. Půlhodinka s dortem, kávou a oblíbenými hrdiny románu udělají s vaší náladou divy!

  Neuvěřitelně legrační tváře miminek. Určitě vás rozesmějí!

  Neuvěřitelně legrační tváře miminek. Určitě vás rozesmějí!

  Neumí sice mluvit, ale vyjadřovat se gesty umí perfektně! No řekněte, nejsou jejich tváře pěkně praštěné a roztomilé? Snímky, které kolují na Instagramu…celý článek

/
Autor: Radka Pilzová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku