Jantarové korálky na bolavé dětské zuby? Lékaři jim nevěří | Supermámy

Jantarové korálky na bolavé dětské zuby? Lékaři jim nevěří

Zázrak, placebo nebo nebezpečná věc?
Zázrak, placebo nebo nebezpečná věc?
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
26. března  2016 
 06:00

Možná jste to už viděli, možná je sami používáte. Řeč je o jantarových korálcích pro malé děti, které mají ochránit například před bolestí rostoucích zubů. Jantar se k podobným účelům používal už ve starověku, ale skutečně funguje? A nejsou korálky na krku malých dětí, které trápí růst zubů, nebezpečné? 

Když dětem rostou zuby, může to znamenat nejeden den plný fňukání a bohužel také nejednu bezesnou noc. Použít můžete léky na bolest ve formě čípků či sirupů, gely na zuby nebo jantarové korálky. Ty jsou populární zejména mezi zastánci alternativní medicíny.

„Nevěřila jsem tomu, ale zatímco o prvních zubech naší dcery věděla celá rodina i sousedé, od chvíle, kdy nosí korálky, se jí prořezalo už deset dalších zubů a s žádným nebyly problémy,“ říká o jantarovém náhrdelníku Veronika Machková z Prahy. Těžko však říci, jak by zuby rostly, kdyby její dcera na krku korálky neměla. Možná úplně stejně bez potíží. 

Jak ulevit dítěti, kterému rostou zuby: Kdy stačí kousátko a kdy je to na léky?

Jak ulevit dítěti, kterému rostou zuby: Kdy stačí kousátko a kdy je to na léky?

Někteří rodiče ani nepostřehnou, že jejich dítěti roste zub, jiní líčí, jak jejich děti kvůli každému zubu zápolí s horečkou, v noci pláčou a přes…celý článek

...
Zastánci jantarových korálků věří, že se ze zkamenělé pryskyřice uvolňují hojivé oleje, které přes kůži pronikají do těla, a díky tomu ani zuby tolik nebolí. Podobně ohledně jantaru argumentují i prodejci údajně léčivých kamenů obecně, ale nelze najít studii, která by něco podobného potvrdila.

„U dětí se jantar používá pro protizánětlivé a analgetické účinky tlumící bolest při růstu zubů. Děti nosící jantarové korálky jsou klidnější a více relaxované. V tradiční medicíně se dále používá k léčbě alergií, ekzémů, bronchitidy, artritidy, revmatoidních bolestí, infekcí, zánětů uší a cestovních nevolností nejen u dětí, ale i dospělých,“ píše třeba web www.biocare.cz.

Lékař a další odborníci před ním spíše varují. "Ve své praxi jsem se s tím ještě nesetkala, ani jsem o tom neslyšela. A musím říct, že tomu příliš nevěřím," řekla před časem časopisu Týden předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová. A na obtíže doporučuje gely, které bolavou dáseň znecitliví. Pokud růst zubů provázejí horečky nebo je bolest silná lze přidat i léky s paracetamolem nebo ibuprofenem. 

Na vlastní kůži: Týden zavřená doma na mateřské se dvěma dětmi

Na vlastní kůži: Týden zavřená doma na mateřské se dvěma dětmi

Nevadí mi starat se o malé děti, nevadí mi, když se kojenec občas v noci vzbudí, nevadí mi neustále dokola odpovídat na dotazy "proč". Ale když je…celý článek

Skeptikům dává za pravdu i francouzský časopis Science et Avenir, který rovněž píše o tom, že neexistuje žádná odborná práce potvrzující pozitivní účinek jantaru. Nicméně může tu existovat jistý placebo efekt, který může matka přenést i na svého potomka. Mimochodem, jantarové korálky některých výrobců se už před časem ocitly na celoevropském seznamu nebezpečných výrobků nazvaném Rapex (Rapid Alert System for Non-Food Products ), protože hrozí, že je dítě přetrhne nebo si je příliš utáhne kolem krku. Čeští inspektoři tam nahlásili například korálky Babynatur – jejich uzávěr byl totiž příliš pevný a nešly by v případě nějakého nebezpečí rychle povolit. 

Sdílej na facebooku
Autor: wall
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Tohle vědí sociální sítě o vašich dětech! Úplně je to šokovalo

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku