Když jde dětem o život: Při velkém krvácení máte na záchranu minutu a půl!
Masivní tepenné krvácení je potřeba zastavit velmi rychle. K vykrvácení může totiž dojít v extrémních případech i do minuty a půl. Pokud k němu dojde, okamžitě volejte 155. Co je potřeba zároveň co nejrychleji udělat?
V případě tepenného krvácení je u dětí i dospělých potřeba postupovat velmi rychle. "Tepenné krvácení poznáme podle toho, že se z rány řine větší množství krve, než jsme zvyklí, navíc krev pulzuje podle tepu srdce," říká lektor první pomoci Pavel Urík. Krev v tepnách bývá také jasně červená, v žílách je tmavší.
Pokud dítě krvácí z tepny, je potřeba volat záchrannou službu a co nejrychleji se snažit krvácení zastavit. "Ránu stlačte dvěma, třemi prsty, ideálně obalenými nějakou čistou látkou – kapesníkem, šátkem nebo gázou z lékárničky. Smyslem je stlačit tepnu proti nejbližší kosti," popisuje Pavel Urík. Dalším způsobem, jak zastavit tepenné krvácení, je použití tlakového obvazu nebo škrtidla. Práce s tlakovým obvazem už ovšem vyžaduje více zručnosti, škrtidlo se používá v extrémních případech.
Podrobnější instrukce uvidíte v následujícím videu. Jak se například stlačuje tepna na krku?
Víte, co dělat, když dítě něco vdechne a dusí se?
Znáte číslo na toxikologii, když máte podezření na to, že dítěti hrozí otrava?
Nebo co dělat při prudké alergické reakci?