První pomoc u infarktu: Naučte se resuscitaci a využijte hlasitý odposlech na telefonu!

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
14. května  2016 
 06:00

Nikdo z nás to nechceme zažít. Úraz, nehoda, náhlý infarkt - situací, kdy starší dítě nebo dospělý potřebuje oživovat, je dost. Samozřejmě vás navedou operátoři linky 155. Ale ve chvíli, kdy se to stane, je dobré znát alespoň teoretické základy toho, co dělat.

Nedýchá a nejeví známky života. I s takovou situací se můžeme potkat. Jak postupovat u nejmenších dětí jsme si ukázali zde. Jak resuscitovat děti starší a co dělat v případě dospělých?

Jak poznat, že člověk potřebuje resuscitaci?

Zkuste člověkem jemně zatřást a oslovit ho. Pokud člověk nejeví známky života, nedýchá normálně (například jen chrčí) nebo vůbec, je potřeba okamžitě volat záchrannou službu na čísle 155 a zahájit resuscitaci. Dech vyšetřujeme poslechem – dáme tedy ucho postiženému k nosu. Nezapomeňte předtím postiženému zaklonit hlavu a zprůchodnit tak dýchací cesty.

Zachraňte svému dítěti život: Při alergické reakci vystříkejte ústa nosním sprejem

Zachraňte svému dítěti život: Při alergické reakci vystříkejte ústa nosním sprejem

Po letošní zimě nezimě nás podle všeho čeká opět léto plné klíšťat a vos. Loni se mnohé děti mohly přesvědčit doslova na vlastní kůži, jestli jsou…celý článek

Využijte hlasitý odposlech

Většina telefonů má hlasitý odposlech – zkuste si na něj vzpomenout. Telefon vám nebude překážet v ruce, obě tak můžete využít v pomoci zraněnému.

Zahajte stlačování hrudníku

Na lince záchranné služby vám řeknou, jak postupovat. Začněte určitě stlačovat hrudník. Ruce si dejte na sebe (přesný postup uvidíte ve videonávodu), propněte lokty a na hrudní kosti na spojnici prsních bradavek provádějte stlačování. Stlačení má být až do jedné třetiny hrudníku, což je 5–6 centimetrů.

Dýchejte, když se na to cítíte

Poté by měly následovat dva vdechy. Pokud se na to necítíte, neumíte to, nejde vám to nebo vás to jinak ohrožuje, pokračujte raději ve stlačování hrudníku.

Shánějte se po automatizovaném externím defibrilátoru (AED)

Možná je v tuto chvíli ve vašem okolí už víc lidí. Někdo z nich se může začít shánět po automatizovaném externím defibrilátoru (AED). V našich zemích jsou čím dál tím více dostupnější. Zkuste se zeptat. Možná budete mít štěstí a další resuscitace už může probíhat podle instrukcí, které najdete na přístroji.

Jak správně oživovat a dýchat? Přesné instrukce uvidíte v následujícím videu.

Pavel Urík ukáže resuscitaci starších dětí a dospělých • VIDEO: 

Víte, jak oživovat kojence?

Znáte číslo na toxikologii, když máte podezření na to, že dítěti hrozí otrava?

Jaký použít manévr, když se dítě dusí?

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku