První pomoc u infarktu: Naučte se resuscitaci a využijte hlasitý odposlech na telefonu!

První pomoc u infarktu: Naučte se resuscitaci a využijte hlasitý odposlech na telefonu!
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
14. května  2016 
 06:00

Nikdo z nás to nechceme zažít. Úraz, nehoda, náhlý infarkt - situací, kdy starší dítě nebo dospělý potřebuje oživovat, je dost. Samozřejmě vás navedou operátoři linky 155. Ale ve chvíli, kdy se to stane, je dobré znát alespoň teoretické základy toho, co dělat.

Nedýchá a nejeví známky života. I s takovou situací se můžeme potkat. Jak postupovat u nejmenších dětí jsme si ukázali zde. Jak resuscitovat děti starší a co dělat v případě dospělých?

Jak poznat, že člověk potřebuje resuscitaci?

Zkuste člověkem jemně zatřást a oslovit ho. Pokud člověk nejeví známky života, nedýchá normálně (například jen chrčí) nebo vůbec, je potřeba okamžitě volat záchrannou službu na čísle 155 a zahájit resuscitaci. Dech vyšetřujeme poslechem – dáme tedy ucho postiženému k nosu. Nezapomeňte předtím postiženému zaklonit hlavu a zprůchodnit tak dýchací cesty.

Zachraňte svému dítěti život: Při alergické reakci vystříkejte ústa nosním sprejem

Zachraňte svému dítěti život: Při alergické reakci vystříkejte ústa nosním sprejem

Po letošní zimě nezimě nás podle všeho čeká opět léto plné klíšťat a vos. Loni se mnohé děti mohly přesvědčit doslova na vlastní kůži, jestli jsou…celý článek

Využijte hlasitý odposlech

Většina telefonů má hlasitý odposlech – zkuste si na něj vzpomenout. Telefon vám nebude překážet v ruce, obě tak můžete využít v pomoci zraněnému.

Zahajte stlačování hrudníku

Na lince záchranné služby vám řeknou, jak postupovat. Začněte určitě stlačovat hrudník. Ruce si dejte na sebe (přesný postup uvidíte ve videonávodu), propněte lokty a na hrudní kosti na spojnici prsních bradavek provádějte stlačování. Stlačení má být až do jedné třetiny hrudníku, což je 5–6 centimetrů.

Dýchejte, když se na to cítíte

Poté by měly následovat dva vdechy. Pokud se na to necítíte, neumíte to, nejde vám to nebo vás to jinak ohrožuje, pokračujte raději ve stlačování hrudníku.

Shánějte se po automatizovaném externím defibrilátoru (AED)

Možná je v tuto chvíli ve vašem okolí už víc lidí. Někdo z nich se může začít shánět po automatizovaném externím defibrilátoru (AED). V našich zemích jsou čím dál tím více dostupnější. Zkuste se zeptat. Možná budete mít štěstí a další resuscitace už může probíhat podle instrukcí, které najdete na přístroji.

Jak správně oživovat a dýchat? Přesné instrukce uvidíte v následujícím videu.

Pavel Urík ukáže resuscitaci starších dětí a dospělých • VIDEO: 

Víte, jak oživovat kojence?

Znáte číslo na toxikologii, když máte podezření na to, že dítěti hrozí otrava?

Jaký použít manévr, když se dítě dusí?

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku