Co hrozí, když dítě nebude lézt? Proč je to tak důležité pro správný vývoj? | Supermámy

Co hrozí, když dítě nebude lézt? Proč je to tak důležité pro správný vývoj?

Foto: iStock.com
Sdílej na facebooku
8. března  2017 
 12:00

Už leze? Jedna z nejčastějších otázek, které slýchají rodiče zhruba půlročních dětí. Přitom dítě může začít lézt mnohem později. Důležité je, aby tuhle vývojovou fázi nepřeskočilo. 

Překvapivě mnoho rodičů si myslí, že dítě má nejdříve sedět a teprve pak začne lézt. Přitom je to přesně naopak. „Sed je cíl celého vývoje (v prvním roce – pozn. red.) a přirozenou cestou k němu je právě lezení. Pokud dítěti nabídnete cíl dřív, než projde cestu, pravděpodobně už se po ní nikdy nevydá,“ uvádějí na svých stránkách například odborníci z Oddělení dětské rehabilitace Polikliniky Prosek v Praze.

Jak malým dětem pomáhat se sedem, lezením a chůzí • VIDEO: 

Lezení je přitom pro dětský vývoj hodně důležité. Pokud ho kojenec vynechá, lze předpokládat, že se to na jeho pohybovém aparátu v budoucnu negativně projeví. Známým příkladem je celá generace pasivně posazovaných dětí, které pak v dospělosti v mnohem větší míře trápí bolesti zad.

Co všechno potřebujete vědět o lezení nejmenších dětí? ČTĚTE ZDE

13 důvodů, proč se dítě chová jako spratek. Mohou za to rodiče!

13 důvodů, proč se dítě chová jako spratek. Mohou za to rodiče!

Děti přicházejí na svět s odlišnými povahami, liší se jejich temperament, zájmy i záliby. Celkové nastavení člověka nelze výchovou zase tak moc ovlivnit,…celý článek

Tohle jsou nejkrásnější a nejdojemnější porodní fotky roku 2017

Tohle jsou nejkrásnější a nejdojemnější porodní fotky roku 2017

Bolest, někdy trvající celé hodiny, vyčerpání a pak obrovská radost. Přesně takové situace včetně různých něžných momentů zachycují následující fotky,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Maminka.cz/Erika Pilátová

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti LIVE: Vypnutej Vémola, lhář sexuolog a vězení…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku