Co hrozí, když dítě nebude lézt? Proč je to tak důležité pro správný vývoj?

Foto: iStock.com
Sdílej na facebooku
8. března  2017 
 12:00

Už leze? Jedna z nejčastějších otázek, které slýchají rodiče zhruba půlročních dětí. Přitom dítě může začít lézt mnohem později. Důležité je, aby tuhle vývojovou fázi nepřeskočilo. 

Překvapivě mnoho rodičů si myslí, že dítě má nejdříve sedět a teprve pak začne lézt. Přitom je to přesně naopak. „Sed je cíl celého vývoje (v prvním roce – pozn. red.) a přirozenou cestou k němu je právě lezení. Pokud dítěti nabídnete cíl dřív, než projde cestu, pravděpodobně už se po ní nikdy nevydá,“ uvádějí na svých stránkách například odborníci z Oddělení dětské rehabilitace Polikliniky Prosek v Praze.

Jak malým dětem pomáhat se sedem, lezením a chůzí • VIDEO: 

Lezení je přitom pro dětský vývoj hodně důležité. Pokud ho kojenec vynechá, lze předpokládat, že se to na jeho pohybovém aparátu v budoucnu negativně projeví. Známým příkladem je celá generace pasivně posazovaných dětí, které pak v dospělosti v mnohem větší míře trápí bolesti zad.

Co všechno potřebujete vědět o lezení nejmenších dětí? ČTĚTE ZDE

13 důvodů, proč se dítě chová jako spratek. Mohou za to rodiče!

13 důvodů, proč se dítě chová jako spratek. Mohou za to rodiče!

Děti přicházejí na svět s odlišnými povahami, liší se jejich temperament, zájmy i záliby. Celkové nastavení člověka nelze výchovou zase tak moc ovlivnit,…celý článek

Tohle jsou nejkrásnější a nejdojemnější porodní fotky roku 2017

Tohle jsou nejkrásnější a nejdojemnější porodní fotky roku 2017

Bolest, někdy trvající celé hodiny, vyčerpání a pak obrovská radost. Přesně takové situace včetně různých něžných momentů zachycují následující fotky,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Maminka.cz/Erika Pilátová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku