Mazlení ovlivňuje nejen psychiku dětí, ale mění i jejich geny! Jsou napřed!
Dotyky potřebují malé děti jako sůl. Jestli vám někdo říká, že když budete své dítě často chovat, mazlit a dotýkat se ho, tak ho rozmazlíte, neposlouchejte ho. Není to pravda! Dotyky jsou pro zdravý vývoj dítěte naprosto nepostradatelné. Nová studie navíc ukazuje, že dokonce množství dotyků, které dítěti dáváte, může zanechat trvalé a změřitelné účinky – a to i na úrovni DNA!
Nejnovější výzkum zveřejněný v časopise Pediatric Child Health přináší ještě další úhel pohledu na prospěšnost dotyků. Vědci našli spojitost mezi množstvím předávaných dotyků a objetí v raném dětství a fyzickým vývojem dítěte. Studie, kterou prováděli odborníci z University of British Columbia v dětském výzkumném ústavu, probíhala asi čtyři roky na zhruba stovce kojenců.
Zkoušeli jsme sirup na lepší imunitu
Autor: istock.cz
Vyzkoušeli jsme sirup na posílení imunity. Jak funguje a chutná
Rodiče pětiměsíčních dětí měli uchovávat informace o chování svých dětí, které se týkaly spaní, krmení či pláče. Odborníci také rodiče požádali, aby sledovali, jak často měli se svými dětmi fyzický kontakt. Když bylo dětem asi čtyři a půl roku, vědci u dětí sledovali methylaci DNA, což je proces, při němž se molekuly připojují k DNA a ovlivňují funkci jednotlivých genů, aniž by měnily strukturu DNA dlouhodobě.
Vědci sledovali rozdíly mezi dětmi, kterých se rodiče často dotýkali, a těmi, s nimiž se rodiče mazlili málo nebo téměř vůbec. Závěr byl jasný. Děti, které měly méně dotyků, byly méně „zralé“ než jejich vrstevníci, kterým bylo mazlení dopřáváno v hojné míře. Děti méně dotýkané byly také více rozrušené, plačtivější a hůře spaly.
Michael Kobor z katedry lékařské genetiky jasně uvedl, že málo mazlení má za následek zpoždění ve vývoji a růstu. Spoluautorka výzkumu Sarah Moorová uvedla, že jsou samozřejmě zapotřebí další zkoumání, při nichž chtějí potvrdit, jestli biologická nezralost spojená s nedostatkem dotyků má další vliv i na zdraví dětí, zejména na psychický vývoj.
Nedostatek tělesného kontaktu se projevuje i nižší hladinou oxytocinu a vazopresinu, což jsou hormony, které hrají důležitou roli při vytváření a udržování sociálních kontaktů. Takže? Dotýkejte se, mazlete se, hlaďte se!
Proč byste neměla nechávat dítě vybrečet? Odpověď najdete ve VIDEU: