Je možné, aby hnědoocí rodiče měli dítě s modrýma očima? Záhada vyřešena!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
8. dubna  2020 
 06:00

Je to tak trochu strašidelné, ale má to své logické vysvětlení. A nemusíte hned myslet na nevěru. Podle odborníků za tuhle hříčku přírody může genetika, konkrétně pak mutace genu, jež způsobila modrou barvu oční duhovky všech modrookých lidí. K tomu došlo před šesti až deseti tisíci lety.

Existují dva hlavní geny zodpovědné za barvu očí: HERC2 a OCA2. Tyhle dva geny se vyskytují ve dvou formách, z nichž je vždy jedna dominantní. HERC2 aktivuje gen OCA2 a OCA2 aktivuje proteiny, které působí jako pigmenty dodávající barvu očím, vlasům a pokožce. Pokud však existuje mutace v jakémkoli genu, řetěz se přeruší a OCA2 nebude produkovat pigmenty. To pak vede k tomu, že jedinec bude mít modré oči.

Studie, kterou prováděli vědci na kodaňské univerzitě, zjistila, že před deseti tisíci lety měli všichni lidé hnědé oči. Jenže došlo ke genetické mutaci, která ovlivňuje gen OCA2 v chromozomech, a to vedlo k vytvoření jakéhosi vypínače, který vypnul schopnost vytvářet hnědé oči. Tenhle vypínač podle vědců zdědili všichni na stejném místě DNA, z toho vědci tedy usuzují, že všichni modroocí lidé jsou spojeni stejným předkem. Vědci zkoumali téměř tisíc lidí s modrýma očima a zjistili, že 99,5 % z nich mělo stejnou mutaci v genu, která ovlivňuje barvu očí!

Co když se dítě nakazí při porodu? Můžu kojit, když onemocním?

Co když se dítě nakazí při porodu? Můžu kojit, když onemocním?

Jak velkým rizikem je nové onemocnění COVID-19 pro těhotné ženy a kojící maminky, které pečují o novorozeně? Na co je potřeba dávat pozor a kdy je…celý článek

Takže pokud máte s partnerem oba hnědé oči a vaše dítě je modrooká princezna, nemusíte hned vyrazit na testy otcovství a podzírat partnera z nevěry.. Odpověď je velmi jednoduchá – můžou za to genetické mutace. Každý dědíme dva geny od svých rodičů – jeden od matky, jeden od otce. Pokud má táta ovšem jeden zmutovaný gen a jeden funkční gen OCA2, bude mít dítě stále hnědé oči, protože zdědí dominantní gen pro hnědou barvu.

Ovšem pokud budou mít oba rodiče zmutovaný gen, pak je sice až 75procentní pravděpodobnost, že i dítě bude hnědooké, ale v 25 procentech je možnost, že se narodí s modrýma očima! A tento gen se může předávat po generace, protože jde o submisivní gen.

 

Hračky vašeho dětství! Pamatujete tyhle stavebnice, panenky a autíčka na ovládání?

Hračky vašeho dětství! Pamatujete tyhle stavebnice, panenky a autíčka na ovládání?

Když se s našimi dětmi v redakci bavíme o tom, jaké hračky jsme měli v dětství my, nemohou uvěřit tomu, že jsme vyrostli bez lega. Nebo s jednou maličkou…celý článek

Jste rodič policajt? Pozor, autoritářská výchova dítě poznamená na celý život!

Jste rodič policajt? Pozor, autoritářská výchova dítě poznamená na celý život!

„Proč? Protože jsem to řekl!“ Je vám to povědomé? Poznáváte se? Opravdu je to jediný důvod, který nabízíte dětem, když po nich něco chcete? Vysvětlováním…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku