Je možné, aby hnědoocí rodiče měli dítě s modrýma očima? Záhada vyřešena!

Je možné, aby hnědoocí rodiče měli dítě s modrýma očima? Záhada vyřešena!
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
8. dubna  2020 
 06:00

Je to tak trochu strašidelné, ale má to své logické vysvětlení. A nemusíte hned myslet na nevěru. Podle odborníků za tuhle hříčku přírody může genetika, konkrétně pak mutace genu, jež způsobila modrou barvu oční duhovky všech modrookých lidí. K tomu došlo před šesti až deseti tisíci lety.

Existují dva hlavní geny zodpovědné za barvu očí: HERC2 a OCA2. Tyhle dva geny se vyskytují ve dvou formách, z nichž je vždy jedna dominantní. HERC2 aktivuje gen OCA2 a OCA2 aktivuje proteiny, které působí jako pigmenty dodávající barvu očím, vlasům a pokožce. Pokud však existuje mutace v jakémkoli genu, řetěz se přeruší a OCA2 nebude produkovat pigmenty. To pak vede k tomu, že jedinec bude mít modré oči.

Autor: BPŽ/archiv

Studie, kterou prováděli vědci na kodaňské univerzitě, zjistila, že před deseti tisíci lety měli všichni lidé hnědé oči. Jenže došlo ke genetické mutaci, která ovlivňuje gen OCA2 v chromozomech, a to vedlo k vytvoření jakéhosi vypínače, který vypnul schopnost vytvářet hnědé oči. Tenhle vypínač podle vědců zdědili všichni na stejném místě DNA, z toho vědci tedy usuzují, že všichni modroocí lidé jsou spojeni stejným předkem. Vědci zkoumali téměř tisíc lidí s modrýma očima a zjistili, že 99,5 % z nich mělo stejnou mutaci v genu, která ovlivňuje barvu očí!

Takže pokud máte s partnerem oba hnědé oči a vaše dítě je modrooká princezna, nemusíte hned vyrazit na testy otcovství a podzírat partnera z nevěry.. Odpověď je velmi jednoduchá – můžou za to genetické mutace. Každý dědíme dva geny od svých rodičů – jeden od matky, jeden od otce. Pokud má táta ovšem jeden zmutovaný gen a jeden funkční gen OCA2, bude mít dítě stále hnědé oči, protože zdědí dominantní gen pro hnědou barvu.

Ovšem pokud budou mít oba rodiče zmutovaný gen, pak je sice až 75procentní pravděpodobnost, že i dítě bude hnědooké, ale v 25 procentech je možnost, že se narodí s modrýma očima! A tento gen se může předávat po generace, protože jde o submisivní gen.

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku