Předškoláci mluví hůře než kdy předtím. Problémy má každý druhý. Proč?

Předškoláci mluví hůře než kdy předtím. Problémy má každý druhý. Proč?
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
25. února  2019 
 06:00

Povídáte si s dětmi? Pokud ne, můžete jim zadělávat na potíže s mluvením a výslovností, které jim mohou v budoucnu komplikovat učení. Podle Asociace logopedů ve školství má vadu výslovnosti 40 procent dětí v předškolním věku. U každého čtvrtého dítěte je to dokonce důvodem k odkladu školní docházky.

Počet dětí předškolního věku, které mají nějakou vadu řeči, přibývá. Odborníci pro to mají několik vysvětlení, přičemž jednou z hlavních příčin je fakt, že s nimi rodiče nedostatečně komunikují, přesněji řečeno málo s nimi mluví, málo jim čtou. 

Nejčastější poruchou je dyslálie, neboli patlavost. Takové dítě nesprávně vyslovuje jednu nebo více hlásek. „Každé dítě si prochází obdobím, kdy má potíže s napodobováním hlásek a následně slov. Mezi šestým a sedmým rokem by už mělo dítě mít správnou výslovnost. Samozřejmě je tu velmi důležitý zájem ze strany rodičů,“ říká předseda Asociace logopedů ve školství Alexandr Bednář.

Malí nešikové: Když děti nemůžou za to, že jsou levé

Malí nešikové: Když děti nemůžou za to, že jsou levé

Všechno jim padá, neustále o něco zakopávají, netrefí se do míče a rozbíjejí skleničky snad každou minutu. Co to s nimi je, že jsou tak nemotorní a…celý článek

Příčin je samozřejmě více – za dyslálií může být také porucha fonematického sluchu, kdy dítě hlásky nesprávně analyzuje, nedovede rozlišit správnou a nesprávnou výslovnost. U některých dětí mohou ovlivnit výslovnost anatomické odchylky řečových orgánů – jako jsou například nesprávný skus, přirostlá podjazyková uzdička. Vadí také, když rodiče na děti zbytečně šišlají, sami patlají nebo třeba mluví příliš rychle. 

Pokud dítě ani po pátém roce nevyslovuje dobře, vezměte ho k logopedovi. Nevyplácí se spoléhat na to, že se problém spraví sám. Může to tak být, ale také ne a rodič nemá šanci to odhadnout, protože těžko pozná, jaká je příčina potíží. Důležité je i sestavení nejvhodnější terapie, která bude zaměřená na konkrétní vadu řeči. „Někdy se rodiče snaží laicky pomocí různých příruček výslovnost dítěte upravovat sami. Tím ale mohou nesprávnou výslovnost ještě zhoršit. Rodiče by se svými dětmi měli spíše co nejvíce komunikovat, vyprávět jim básničky a zpívat písničky. Měli by s nimi mluvit pomalu a srozumitelně,“ upozorňuje Helena Kolbábková ze speciálněpedagogického centra.

Logopedická terapie vyžaduje každodenní práci s dítětem a pravidelné návštěvy u odborníka. Dítě by se ale nemělo přetěžovat, stačí krátké každodenní procvičení. Ideální je zvolit hravou formu. 

 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku