7 rodičovských tipů aneb jak přežít pubertu vlastních dětí

 • ....
  ....
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  30. října  2016 
   06:00

  Každý jsme na to čekali. Konečně už je můžeme nechat samotné doma večer a vyrazit si třeba do kina jen ve dvou. Konečně jsou nezávislí a zvládnou spoustu věcí sami, aniž by nás k tomu potřebovali. Ovšem co jsme netušili, je fakt, že ty naše kdysi ochotné a roztomilé děti se promění taky v bytosti plné nejrůznějších úzkostí. Jak se o ně nebát, jaká pravidla zavést doma, která usnadní jejich i váš život?

 • Všechny tablety a telefony na noc pryč

  ....

  Stejně jako vy, i oni by měli mít na noc všechny hi-tech vymoženosti vypnuté, ideálně uložené na neutrálním místě mimo pokoj, ve kterém spí. Nejen kvůli tomu, že by jim to nenápadné vlnění mohlo škodit, ale taky z toho důvodu, aby si je nemohli v noci vzít pod polštář a pokračovat v brouzdání po internetu.

 • Zaveďte bezpečnostní pravidla pro internet

  ...

  Nejen kvůli pornu, vážně. Jakkoli se rozhodnete, měli byste mít doma nějaký druh „bezpečnostní brány“, která blokuje provoz mezi vaší domácí sítí a internetem. Tahle brána propouští jedním nebo druhým směrem data podle určitých předem definovaných pravidel. Brání tak hlavně před neoprávněnými průniky do sítě a odesíláním dat ze sítě bez vědomí a souhlasu uživatele. Je to nejefektivnější krok při ochraně počítače. Vašeho i vašeho puberťáka! Vy jste rodič, vy platíte internet, konec.

 • Peníze nerostou na stromech

  ....

  Když začnou děti dospívat, mají čím dál větší potřeby. Chtějí to či ono, ale vaši dospívající taky potřebují vědět, že peníze nejsou samozřejmostí a že se musí nejdřív vydělat. Naučí-li se znát hodnotu peněz, budou to později mít mnohem snazší. Prostě auto ti nekoupíme, je nám líto, dítě.

 • Neřešit chaos a nepořádek v jejich pokoji

  ...

  Perfektní pořádek v dětském pokoji je pro mnohé rodiče spíše utopií. Je zbytečné se neustále hádat a ničit si nervy, protože druhý den tam bude znova nepořádek. Stačí, když se naučíte s tímto faktem žít a zůstane vám zdravý rozum. Ano, trvejte na tom, aby potomci dodržovali hygienická pravidla, aby udržovali pořádek v koupelně, a pak už jen zavřete dveře a oči.

 • Společné večeře

  ...

  Tohle pravidlo je stále důležitější, a přitom tak jednoduché. Během společného jídla máte mnoho příležitostí, jak si s dětmi a rodinou pohovořit o všem, co je trápí, nebo naopak těší. Navíc v pubertě mívají děti větší apetit, takže je budete mít v kuchyni skoro pořád. Můžete je krmit jídlem a jejich duši svými slovy, aniž si to uvědomí. Kromě toho – když jsou jejich ústa plná, můžete mluvit a oni nemohou odmlouvat. Brilantní.

 • Stanovte hranice soukromí

  ....

  I tohle pravidlo má svůj důvod. Přestože chcete mít své dospívající pod kontrolou, myslete na to, že potřebují i kousek soukromí. Zavřené dveře neznamenají, že vás už nemilují, jen naznačují, abyste zaklepali. Neberte to osobně.

 • Nikdy nediskutujte

  ...

  Nikdy, nikdy, nikdy. O ničem. Protože to je nekončící kruh frustrace. Vaší oblíbenou větou by měla být tahle: Tento rozhovor je u konce. Víc už váš teenager nepotřebuje slyšet. Touhle krátkou a důraznou větou mu dáte najevo, že to, co jste řekli, myslíte vážně a nehodláte o tom už dál diskutovat.

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku