5 internetových lekcí, které bychom měli dát našim dcerám a synům

 • Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  27. listopadu  2016 
   06:00

  Nové technologie mění naši planetu rychlostí blesku a naši synové a dcery s nimi dokážou pracovat rychle a naprosto dokonale. Ne vždy je to ale zcela ideální, takže by bylo dobré učit je i to, že na některé věci by si prostě měli dávat pozor. Jste na to připraveni?

 • Volte slova s rozmyslem

  ...

  Zejména ta, která posílají „on line“. Na sociální sítě jde napsat cokoli, ale někdy to může být velmi kontroverzní a pobuřující. Dospívající se nebojí napsat a sdělovat, co se jim zamane, a není divu. Technologie jim to umožňuje – dává jim příležitost vyjadřovat se hlasitě a beze strachu, že by se jim něco mohlo stát. Bohužel, v této kultuře neúcty k jazyku, je na místě učit své syny, aby byli ohleduplní v on-line komunikaci stejně jako v reálném životě.

  Pokus: Děti se tak zabraly do tabletů, že nevnímají, co se děje kolem nich • VIDEO: 

 • Celý svět se dívá

  ...

  Na rozdíl od nás, rodičů, se slova a činy dnešních dětí velmi často rozletí po sociálních sítích bez ohledu na to, kdo všechno to vidí. Ovšem v tom tkví velké nebezpečí. I když kdejakou „hlášku“ hodí ven, může se velmi nemile dotknout jeho vzdělání či pracovních příležitostí – přestože to nikdy neplánovali. Učte tedy dospívající, aby se více a lépe kontrolovali a aby si raději dvakrát rozmysleli, než něco pustí do éteru.

   

  Jaké domácí práce zvládne dvouleté, pětileté či desetileté dítě?

  Jaké domácí práce zvládne dvouleté, pětileté či desetileté dítě?

  Možná patříte k matkám pluku, které doma dělají naprosto vše včetně mazání svačin svým puberťákům. A zřejmě to děláte proto, že jednoduše chcete mít…celý článek

 • Internet není náhražka za lidský kontakt

  ...

  Je to samozřejmě těžké, protože dnešní dospívající vyrůstají v době, kdy je soukromí de facto majetkem všech. Učte děti, a zejména syny (ti jsou k vábení on-line čehokoli náchylnější), že internet je nástroj pro výzkum, katalogizaci a komunikaci. A že internet není náhradou za lidský kontakt, intimitu a vytváření komunity. Důvěra a láska můžou vznikat pouze v reálném světě. Skutečný svět je úžasné a náročné místo, ale místo, do kterého by se měla investovat většina energie a času našich dětí.

 • Rozmanitost a změna

  ...

  Žijeme v globální ekonomice a zejména v západních zemích se střetávají nejrůznější kultury. Snažte se svým synům vysvětlit, že mají dvě možnosti: buď budou mít strach z této reality a budou vystupovat agresivně, nebo můžou přijmout tenhle fakt jako možnost ke kulturní výměně a budovat nová a různorodá společenství. Vždyť i taková nová thajská restaurace může být fajn poznání, ne?

   

 • Dost s komiksy

  ...

  Jako malá jsem milovala komiksy s Čtyřlístkem a byla jsem jimi sposedlá. Když jsem byla jednou v nemocnici a jeden díl se mi ztratil, byla jsem schopná prohledat budovu od sklepa až po půdu. Jasně, byl to „jen“ Čtyřlístek. Dnešní děti mají na výběr z desítky nejrůznějších komiksových postav a je fajn, že je čtou. Ovšem možná je načase je taky učit, že v šestnácti už by stálo za to otevřít i jiné příběhy, mnohem náročnější a promyšlenější. Není dobře moc dlouho ulpívat v pasti dětských věcí, zvláště když jsme na prahu dospělosti.

   

   

  Příliš volnosti škodí stejně jako to, když se pro děti obětujeme, říká Katka Králová z Nevýchovy

  Příliš volnosti škodí stejně jako to, když se pro děti obětujeme, říká Katka Králová z Nevýchovy

  Ve snaze respektovat dítě a vyhnout se přísné výchově dnešní rodiče často sklouznou do jiné pasti, a tou je výchova "všechno pro dítě". Takové riziko…celý článek

  10 prověřených rituálů, které drží rodiny pohromadě. Znáte je?

  10 prověřených rituálů, které drží rodiny pohromadě. Znáte je?

  Sobotní kino, nedělní snídaně nebo snad středeční černá hodinka? Tak mohou vypadat rodinní zvyky, které nejsou zase tak náročné na zavedení, ale mají…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku