20 vět, které byste dětem měli říkat místo "nebreč, prosím tě"

Když dítě potřebuje pomoc rodičů...
Foto: SHUTTERSTOCK.COM
Sdílej na facebooku
30. července  2018 
 00:00

Co řeknete dítěti, které pláče, protože se uhodilo, chce něco, co nemůže dostat, nebo mu něco nejde? Přiznejme si, že velmi často to samé: "Nebreč." Případně s vysvětlením, že vlastně nemá důvod, že se nic neděje, že ho to nebolí, nebo dokonce ať dá prostě pokoj. Zkuste na to jít úplně jinak. 

Když děti pláčou, asi je vám jich líto nebo jste kvůli tomu taky smutní. Nebo vás jejich brek frustruje až vytáčí. Všichni to známe. Ale možná nás málo často napadá, že děti někdy plakat potřebují a že bychom se neměli snažit přimět je k tomu, aby přestaly co nejdříve. A to ani po zlém, ani po dobrém. Co jim říkat? To vám ukáže naše FOTOGALERIE

Za prvé je dobré uvědomit si, že pláč je přirozený, že dítě nespustilo s úmyslem nás naštvat nebo vydírat. Je to vlastně součástí obrany těla, a to i po psychické stránce. Když se zraníme, je nám smutno, jsme v napětí nebo nás zmáhají emoce, mohou i nám dospělým vytrysknout slzy. Často se tak nestane, protože si myslíme, že plakat je špatné, jak nás v dětství učili. Jenže pak se v nás vše může zbytečně hromadit. 

GALERIE: 20 VĚT, KTERÉ ŘÍKEJTE DĚTEM MÍSTO TOHO, ABYSTE JIM ZAKAZOVALI BREČET

Dětem každopádně může naše snaha co nejdříve jejich pláč zarazit ublížit. Protože to kromě toho, že jim vlastně znemožňujeme, aby se pláčem uvolnily, mohou vnímat jako nedostatek zájmu a pochopení z naší strany. 

Snažte se jednou provždy obejít bez vět, jako jsou "prosím tě, co bulíš, vždyť se ti nic nestalo", nebo dokonce "chceš na zadek, ať máš proč brečet?". Snažte se moc jejich pocity nepopisovat, stejně jako není moc dobré snažit se dítě ukonejšit tím, že odvedete jeho pozornost něčím jiným. Snažte se vyhnout vyhrožování a úplatkům. A samozřejmě není dobré ani mu koupit zmrzlinu, protože brečí, že chce ještě jednu... 

Lékař ukazuje, jak během chvilky uklidnit plačícího kojence • VIDEO: 

Lulu, Milena, Axl, River... Jaká zvláštní jména daly celebrity dětem a proč?

Lulu, Milena, Axl, River... Jaká zvláštní jména daly celebrity dětem a proč?

River, přesněji řečeno River Rocket. Nebo Řeka Raketa. Přesně takhle se jmenuje nejmladší pátý potomek kuchařské hvězdy Jamieho Olivera a jeho ženy…celý článek

Nejroztomilejší fotky královských dětí George a Charlotte: Jak rostou?

Nejroztomilejší fotky královských dětí George a Charlotte: Jak rostou?

Děti jednoho z nejsledovanějších párů na světě rostou jako z vody a jsou čím dál tím roztomilejší. Podívejte se na téměř třicítky nejhezčích fotek…celý článek

 

 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku