5 rad pro to, abyste vy i děti přežili začátek školy bez karambolů

 • škola není jen biflování, ale objevování nepoznaných krajin
  škola není jen biflování, ale objevování nepoznaných krajin
  Foto: profimedia.cz
  Sdílej na facebooku
  13. srpna  2015 
   19:22

  Co dítě, to jiný názor na školu. Ale hodně záleží i na tom, jak k ní přistupují rodiče. Čemu se vyhnout a jak naopak vašeho školáka podpořit? Přečtěte si, jak na to, aby vás netrápiy poruchy učení a podobně. 

 • 1. Na začátek něco jednoduššího, dohodněte čas pro učení

  ...

  Začněte něčím příjemným a jednoduchým - zkontrolujte školní potřeby, nové věci kupte společně a podle vkusu školáka. Pamatujte na malou milou drobnost, která ho radostně naladí!

  Dohodněte čas pro učení - ten pravidelně a důsledně dodržujte. Oprašte loňské sešity a společně si zopakujte látku.Neučte se pozdě večer a počítejte raději s nějakou dobou navíc!

 • 2. Nechte dítě pracovat samostatně

  ...

  Nechte dítě pracovat samostatně - už od počátku vyhrazujte dítěti úkoly, které zvládne samo. Tuto dobu postupně prodlužujte, až bude dítě schopné pracovat samostatně po většinu času.

  Uspořádejte malou oslavu - navrhněte potomkovi, aby pozval své kamarády.Děti si budou moci vypovědět všechny novinky dříve, než je zvonění zažene do lavice.

 • 3. Nestrašte školou a budujte sebedůvěru

  Přílišná péče rodičů dětem škodí

  Nestrašte školou - čemu pomůže, když má dítě obavy, učitelé jsou považováni za dráby a učení za otravu? Podporujte v dítěti chuť a náladu učit se, psát úkoly a dávat ve škole pozor!

  Budujte sebedůvěru - život se skládá z maličkostí, a proto neokorejte a dítěti každý den opakujte, jak jste rádi, že je máte, že je sluníčko vašeho života! Je to důležitější než čistý kapesník.

 • 4. Počítejte s tím, že děti si musí na školu zvyknout

  Snídaně

  Podporujte chápání souvislostí - škola není jen biflování, ale objevování nepoznaných krajin. Zajímejte se, jak dítě věcem rozumí a jak cítí souvislost školní látky s životem vaší rodiny.

  Buďte trpěliví - někdy je těžké malému školákovi vysvětlit, že musí vstávat, i když se mu nechce. Adaptace trvá až šest týdnů, některý dětem až do Vánoc.

 • 5. Chvalte, chvalte, chvalte

  ...

  Naslouchejte a vnímejte - někdy je těžké odlišit běžnou nechuť k povinnostem od specifických vývojových poruch, např. dyslexie nebo dysgrafie. Pak je nutná spolupráce s pedagogy nebo psychology. 

  Chvalte - dítě nebude ve všem vynikat a známky nejsou nejdůležitější. Přední je radovat se z nových pokroků, naučit se objektivně hodnotit své možnosti a důvěřovat svým schopnostem!

/
Autor: Martina Sanollová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku