Téměř třetina rodičů chce změny ve školství: Vadí jim biflování

Rodiče nejsou s českým školstvím moc spokojeni. Mnohé děti také ne
Rodiče nejsou s českým školstvím moc spokojeni. Mnohé děti také ne
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
12. ledna  2016 
 14:00

Třicet procent rodičů předškoláků a žáků prvního stupně základních škol považuje dosavadní systém školství za špatný, a tak volají po změnách. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS. Řada z nich by uvítala individuálnější přístup k dětem, jako je tomu například v zahraničí. I u nás přitom existují školy, které nabízejí jiný přístup ke vzdělávání. 

Jak si rodiče vlastně představují školu pro své děti? Měla by být vstřícná, nelpět na biflování, ale zároveň děti něco naučit – spíše než sumu nepraktických vědomostí znalosti, které v životě skutečně využijí. Bohužel najít takovou vzdělávací instituci není úplně snadné. 

Záleží také na tom, jakým směrem se rodiče, potažmo celá rodina, orientují. Někdo problémy se zastaralým školstvím řeší přihlášením potomků do škol zaměřených na montessori nebo waldorfskou pedagogiku, případně do jiných alternativních škol. 

Jinou možností jsou školy zaměřené na talentované děti nebo na jazyky. Mezi takové patří například pražská škola Beehive, která nabízí jako jediná v Česku unikátní bilingvní koncept, který propojuje osnovy u některých předmětů.

...
„Rodiče nejvíce oceňují možnost studentů zachytit nejen český, ale i anglický vzdělávací program, a tím si otevřít dveře do celého světa. Osvědčily se nám individuální přístup a studium zaměřené na projekty a řešení konkrétních výzev,“ popisuje praxi Martina Přenosilová, ředitelka školy Beehive.

Skutečné vzory dětí? Budete se divit! Nicholas Winton, Jágr i vlastní děda

Skutečné vzory dětí? Budete se divit! Nicholas Winton, Jágr i vlastní děda

Můj patnáctiletý syn mě nedávno dojal. Řekl mi, že nechápe, proč jeho spolužáci na své rodiče tak nadávají. A že jsem jeho vzorem. Což je velká pocta…celý článek

Po podobném přístupu přitom již několik let volají také studenti středních škol a gymnázií. Ti si nejčastěji stěžují na přežitý zvyk memorování a nedostatek rozvíjení kritického myšlení. Beehive nabízí alternativní vzdělávání už od předškolního věku. Žákům dále připravuje ucelený studijní program v rámci osmileté bilingvní školy, která se bude skládat z druhého stupně základní školy a navazujícího čtyřletého gymnázia. Studenti zde pracují v menších skupinách, kde se klade důraz na jejich individualitu a rozvíjení kritického myšlení. V případě, že rodiče chtějí s dvojjazyčnou výukou začít ještě před startem povinné školní docházky, mohou předškoláky zapsat do místních jeslí nebo mateřské školy.

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku