Muži doma pomáhají čtyři hodiny týdně, říkají výzkumy. Stačí to?

Muži doma pomáhají čtyři hodiny týdně, říkají výzkumy. Stačí to?
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
23. dubna  2018 
 06:00

Nejnovější průzkumy naznačují, že muži dnes svým ženám více pomáhají s domácími pracemi. Že by se blýskalo na lepší časy? Ovšem výsledky jejich pomoci stále nejsou rovnocenné. Otázkou také je, jestli je dobře, že chlapi žehlí, perou a luxují. Co na to říkají odborníci?

Studie Patterns of Progress se zabývala tím, jak ženy zapadají do pracovního prostředí, a zahrnovala dobu od sedmdesátých let do začátku roku nového tisíciletí. Po roce 2000 se toho ale hodně změnilo, došlo k mnoha socio-politickým změnám, které se odrazily na genderové rovnosti.

Muži se najednou začali více zapojovat do domácích prací i do výchovy dětí. A prý rádi! Potvrzuje to studie Not All Housework Is Created Equal, která zjistila, že muži se mnohem intenzivněji zapojují do pomoci v domácnosti. V průměru muži pomáhají čtyři hodiny týdně – v roce 1965 to byly jen dvě hodiny. Studie naopak ukázala, že vdané ženy dnes pracují v domácnosti v průměru 14,2 hodiny týdně na rozdíl od žen z roku 1965 – ty lítaly kolem sporáku 30,4 hodiny!

Otázka je, zda je v pořádku, abychom partnery k domácím pracím nutily. Z jiné studie, která byla uveřejněna v časopise American Sociological Review, zase vyplývá, že muži, kteří doma více pomáhají svým ženám, mají výrazně méně sexu. Muži, kteří se „ženským“ pracím nevěnují nebo dělají typicky mužské práce, jako jsou sečení trávníku či opravy v domě, mají sex dvakrát častěji. Co si o tom myslíte?

Proč jsou otcové u porodu důležití? Podívejte se na VIDEO!

Otcové jsou u porodu důležití • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku