Být mámou je stejné jako zaměstnání na dva a půl úvazku! Věříte tomu?

Být mámou je stejné jako zaměstnání na dva a půl úvazku! Věříte tomu?
...
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
24. března  2018 
 06:00

Často slýcháme ze všech stran trošku otřepaný výrok, že mateřská dovolená je zaměstnání na plný úvazek. Podle nejnovější americké studie je ale pravda jiná – být maminkou se ve skutečnosti vyrovná až dvěma a půl pracovního úvazku!

Průměrná maminka, podle výsledků průzkumu, „odmaká“ běháním kolem potomků a plněním jejich potřeb neuvěřitelných 98 hodin týdně, tedy více než dvojnásobek běžného pracovního týdne (kdy pracovní doba trvá od pondělí do pátku každý den osm hodin). Jak k tomuto výsledku vědci došli? Zkoumali a porovnávali rozvrhy všech každodenních činností a seznamy povinností celkem dvou tisíc maminek, které se starají o děti ve věku pěti až dvanácti let. Zjistili mimo jiné, že průměrný „běžný pracovní den" maminky začíná v 6.23 hodin ráno a končí ve 20.31 hodin večer. Ukázalo se ale také, že maminky ve velké většině plní další úkoly i ve „volném“ čase, to znamená například ve chvílích, kdy jsou děti ve školce, škole nebo u babičky. A samozřejmě pro ně v podstatě neexistují víkendy. V sobotu i neděli fungují a jsou zaneprázdněné zcela, úplně stejně jako ve všední dny.

...
...
Autor: iStock

Hodina denně pro sebe? V koupelně!

Většina zúčastněných maminek ve studii uvedla, že pro sebe mají průměrně jednu hodinu a sedm minut denně. A jak tento čas tráví? Tři čtvrtiny z nich v koupelně, kde se snaží stihnout sprchu nebo vanu bez zvědavého doprovodu, rychlou depilaci nebo pleťovou masku. 40 procent dotazovaných maminek se vyjádřilo ve smyslu, že jim jejich současný život připadá jako nikdy nekončící řada úkolů a povinností, 70 % účastnic průzkumu uvedlo, že cítí ze strany společnosti obrovský tlak na to, aby svým dětem zajišťovaly a připravovaly maximálně zdravou stravu. „Výsledky studie poukazují na fakt, jak náročná může být role maminky a jak vyčerpávající je nepřetržitý seznam úkolů, které musí denně zvládnout,“ zdůrazňuje Casey Lewisová, vedoucí oddělení pro zdraví a výživu ve společnosti Welch, která průzkum zadala.

Děti chůvě, sklenka s kamarádkou

Autoři studie pátrali také mimo jiné po tom, čím si matky zpříjemňují a ulehčují svůj mateřský život, co jim pomáhá přežít každodenní nekonečný shon. Jaké aktivity slouží tedy jako první pomoc a určité odreagování? Seznam odpovědí byl rozsáhlý a nechyběli v něm prarodiče, jízda autem, digitální chůvičky, vlhčené ubrousky, které mají univerzální využití, čerstvé ovocné džusy, chytré hračky, iPad, spolehlivá paní na hlídání, šálek dobré kávy, odpolední zdřímnutí, také ale možnost zdravě se rozzlobit, rozčílit se a upustit páru nebo večerní sklenka vína po dlouhém dni. Co myslíte, milé maminky, nezní vám to trochu povědomě? Vypadají vaše dny a týdny podobně? Takže pokud zrovna nemáte náladu na to, být celé odpoledne doslova připoutaná ke krabici se stavebnicí, nebo se vám nechce vařit tříchodové menu, výčitky odložte stranou a dejte si pauzu, vašemu duševnímu zdraví to jen prospěje! Žádná máma na světě není zkrátka stoprocentně dokonalá. A to je jen dobře.

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku