Autosedačky proti směru jízdy jsou bezpečnější. I pro předškoláky!

Autosedačky proti směru jízdy jsou bezpečnější. I pro předškoláky!
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
24. srpna  2018 
 04:00

Jako holka vyrůstající v sedmdesátých letech jsem jezdila s rodiči v autě nepřipoutaná, natož aby měl tehdy někdo ponětí o existenci dětských bezpečnostních autosedaček! Dnes je tahle vymoženost naprosto běžná – a bez ní si snad žádný rodič netroufne vyjet. Víte ale, které místo v autě je pro ni z hlediska bezpečnosti nejlepší?

Ještě donedávna jsem si myslela, že nejbezpečnější místo pro autosedačku je vzadu uprostřed a po směru jízdy. Dokonce to potvrzovaly nejrůznější studie. Podle jedné jsou prý batolata a kojenci na tomhle místě chráněni dvakrát lépe než na místech u dveří a až o 43 procent mají větší šanci přežít případnou nehodu.

Nejnovější studie, kterou prováděli odborníci na univerzitě v Ohiu Wexner Medical Center, zjistila ještě něco navíc. A to, že autosedačky instalované proti směru jízdy jsou pro děti nejbezpečnější. Takto umístěná sedačka může dětem zahránit život, a to i v případě, že dojde k nárazu do zadní části auta. Nejlepší ochranný efekt mají v případě čelních a bočních srážek. Jak říká vedoucí studie Julie Mansfield, až doposud nebyly známé účinky opačně otočené autosedačky při nárazu do zadní části auta.

Odborníci doporučují sedačky umístěné proti směru jízdy nejen pro kojence, ale i pro batolata, a dokonce i pro předškoláky! 

Testování odborníci prováděli na figurínách a chtěli tak získat lepší představu o tom, jak děti ochrání autosedačka instalovaná proti směru jízdy. Ukázalo se, že když byla použitá správně, byla mnohem efektivnější, protože kontrolovala pohyb dítěte a absorbovala energii srážky. Byla zároveň oporou pro hlavu, krk a páteř. Výsledek je tedy jasný. I v případě zadního nárazu je dítě v opačně orientované sedačce umístěné na zadním sedadle bezpečnější.

A kam autosedačku raději nedávat? Na místo vedle řidiče, to ho podvědomě velmi rozptyluje. Pokud jedete sami s dítětem, je lepší umístit sedačku dozadu za sedadlo spolujezdce. Ve zpětném zrcátku tak můžete kontrolovat, co dítě dělá, a v případě potřeby můžete zastavit a dát mu třeba napít.

 

Jak vybrat správně helmu pro dítě na kolo? Podívejte se na VIDEO:

Helma na kolo pro dítě: Jak ji správně nasadit a utáhnout • VIDEO: 

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku