Autosedačky proti směru jízdy jsou bezpečnější. I pro předškoláky!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
24. srpna  2018 
 04:00

Jako holka vyrůstající v sedmdesátých letech jsem jezdila s rodiči v autě nepřipoutaná, natož aby měl tehdy někdo ponětí o existenci dětských bezpečnostních autosedaček! Dnes je tahle vymoženost naprosto běžná – a bez ní si snad žádný rodič netroufne vyjet. Víte ale, které místo v autě je pro ni z hlediska bezpečnosti nejlepší?

Ještě donedávna jsem si myslela, že nejbezpečnější místo pro autosedačku je vzadu uprostřed a po směru jízdy. Dokonce to potvrzovaly nejrůznější studie. Podle jedné jsou prý batolata a kojenci na tomhle místě chráněni dvakrát lépe než na místech u dveří a až o 43 procent mají větší šanci přežít případnou nehodu.

Nestyď se za své city! Čtyři způsoby, jak naučit syny projevovat emoce!

Nestyď se za své city! Čtyři způsoby, jak naučit syny projevovat emoce!

Představovali jste si, že váš vztah s dospívající dětmi bude plný svěřování, otevřených rozhovorů, diskusí na různá témata a zvědavých otázek? V případě…celý článek

Nejnovější studie, kterou prováděli odborníci na univerzitě v Ohiu Wexner Medical Center, zjistila ještě něco navíc. A to, že autosedačky instalované proti směru jízdy jsou pro děti nejbezpečnější. Takto umístěná sedačka může dětem zahránit život, a to i v případě, že dojde k nárazu do zadní části auta. Nejlepší ochranný efekt mají v případě čelních a bočních srážek. Jak říká vedoucí studie Julie Mansfield, až doposud nebyly známé účinky opačně otočené autosedačky při nárazu do zadní části auta.

Odborníci doporučují sedačky umístěné proti směru jízdy nejen pro kojence, ale i pro batolata, a dokonce i pro předškoláky! 

Testování odborníci prováděli na figurínách a chtěli tak získat lepší představu o tom, jak děti ochrání autosedačka instalovaná proti směru jízdy. Ukázalo se, že když byla použitá správně, byla mnohem efektivnější, protože kontrolovala pohyb dítěte a absorbovala energii srážky. Byla zároveň oporou pro hlavu, krk a páteř. Výsledek je tedy jasný. I v případě zadního nárazu je dítě v opačně orientované sedačce umístěné na zadním sedadle bezpečnější.

Jak vybrat správně kočárek nebo autosedačku?

Jak vybrat správně kočárek nebo autosedačku?

Terénní nebo do města? S odpružením či bez něj? Požadavky na ideální kočárek jsou vysoké. Není se čemu divit, kočárek musí mít perfektní funkční…celý článek

A kam autosedačku raději nedávat? Na místo vedle řidiče, to ho podvědomě velmi rozptyluje. Pokud jedete sami s dítětem, je lepší umístit sedačku dozadu za sedadlo spolujezdce. Ve zpětném zrcátku tak můžete kontrolovat, co dítě dělá, a v případě potřeby můžete zastavit a dát mu třeba napít.

 

Jak vybrat správně helmu pro dítě na kolo? Podívejte se na VIDEO:

Helma na kolo pro dítě: Jak ji správně nasadit a utáhnout • VIDEO: 

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku