Bojí se vaše dítě usnout? Tyhle osvědčené rady pomůžou strach překonat!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  25. června  2018 
   06:00

  Přibližně sedmdesát procent dětí od čtyř do dvanácti let mívá v noci strach nebo má noční můry. A více než třicet procent dětí dokonce trpí úzkostným strachem ze spánku. Uspávání je pro ně i pro rodiče doslova utrpením. Tyhle techniky by vám ale mohly předspánkový rituál usnadnit. Pomozte dětem zvládnout noční obavy a úzkosti! Jak na to?

 • Pomozte jim rozvíjet pocit času a bezpečí

  Autor: iStock

   

  Můžete namalovat na zeď hodiny a uvést na nich čas, kdy se probouzíme, aby dítě vědělo, že až se ráno vzbudí, uvidí mámu a tátu. Díky tomu se může uvolnit. Můžete také rozvěsit na zeď obrázky, na nichž spí děti stejně staré, jako je to vaše. To dítěti  pomůže vidět, že ostatní mohou klidně spát a nic se jim nestane.

   

  Pravdivé fotografie: Jak skutečně vypadá život s dětmi

  Pravdivé fotografie: Jak skutečně vypadá život s dětmi

  Rodičovství je skvělá věc. Ale rozhodně to není procházka růžovou zahradou. Je to pěkná dřina, i když všechno běží hladce. Taky to u vás doma někdy…celý článek

 • Učte je odlišovat fantazii od reality

  Autor: iStock

   

  Pomáhejte dětem, aby dokázaly rozlišit zdánlivé okolnosti od toho, co je skutečné. Můžete naskládat ze skříně hromadu oblečení vedle postýlky a dítěti jasně ukázat, že je to oblečení. Pak zhasněte a můžete si společně hrát na to, jak na dítě taková hromada působí. Může vypadat jako monstrum, ale protože jste mu předtím ukázali, že to je oblečení, dítě se už nebude bát. Otevřete taky skříňky a podívejte se pod postel, než půjde dítě spát. Je důležité, aby se cítilo v bezpečí.

 • Pomozte jim řídit jejich emoce

  Autor: iStock

   

  Malé děti ještě nevědí, jak mají porozumět svým emocím. Nemělo by vás obtěžovat jim vysvětlovat, že strach je normální a je potřeba se mu postavit. Děti potřebují efektivní nástroj k ovládání strachu a rozumu. Vysvětlujte jim, používejte příběhy s dobrým nápadem a koncem, morální příběhy, aby se učily, jak s emocemi pracovat.

   

  Jak se zbavit dudlíku? Zkuste triky, které fungují!

  Jak se zbavit dudlíku? Zkuste triky, které fungují!

  Pomozte svému dítěti definitivně se rozloučit s „dudáním“.  Domlouvání a přesvědčování může být poněkud zdlouhavé a složité, existují ale i jiné skvělé…celý článek

 • Rutina, rutina, rutina

  Autor: iStock

   

  Zajistěte dětem pocit jistoty pomocí rutiny. Děti by měly jíst ve stejný čas, koupat se i chodit spát stejně. Vyvarujte se toho, aby v dětském pokoji byla zapnutá televize po celý den nebo svítil počítač. Raději dětem čtěte, zpívejte nebo s nimi tančete.

 • Fyzická náklonnost snižuje úzkost

  Autor: iStock

   

  Není nic lepšího než zbavovat úzkosti pomocí dotyků a objetí. Obejměte dítě, využijte sílu dotyku. Nic špatného to není, a jestli se bojíte, že byste tím dítě rozmazlili, nebojte se ani trochu.

   

  Nejlepší babičkovské rady. Tohle dělejte a budete mít šťastné děti!

  Nejlepší babičkovské rady. Tohle dělejte a budete mít šťastné děti!

  Babičky jsou moudré ženy. Přestože s nimi občas nesouhlasíme, často musíme uznat, že měly pravdu. Mají totiž něco, co nám zatím chybí. Zkušenosti. …celý článek

 • Dejte dítěti hračku

  Autor: iStock

   

  Hračka může dítě provázet od raného věku a dává mu pocit bezpečí. Nejlepší jsou muchlací plyšáci, kteří jsou ideálními parťáky na spaní. Může to být ale něco jiného než hračka, třeba nějaký amulet, košilka, žínka, plenka. V některých latinskoamerických zemích mají děti barevné panenky, takzvané panenky starostí. Těm děti sdělují své obavy a panenky pak položí pod polštář. Ty pak bdí nad dobrým spánkem dětí.

 • Řekněte dětem, že v tom nejsou samy

  Autor: iStock

   

  Je dobré, když dětem prozradíte, že i vy míváte někdy v noci strach. Má-li dítě noční můru, utěšte ho, že tyhle můry nejsou skutečné a že jsou pouhým výsledkem fantazie. Když dítě uvidí, že i vy sami míváte podobný problém, ulehčí se mu.

   

  Co nikdy nezakazovat dítěti, kterému jsou dva nebo tři roky?

  Co nikdy nezakazovat dítěti, kterému jsou dva nebo tři roky?

  Aby se děti mohly správně rozvíjet, potřebují taky, abyste jim jako rodiče dopřáli aspoň trochu nezávislosti a nechali je dělat to, co chtějí. Je to…celý článek

 • Nechte svítit malé světlo

  Autor: iStock

   

  Pokud dítě nemůže usnout a bojí se, nechte rozsvícené malé světýlko, ideálně takové, které vyzařuje teplé a měkké světlo. Rozhodně zapomeňte na modré světlo, modrá barva brání tvorbě melatoninu v mozku, což by bránilo usnutí.

   

  Kolik hodin děti potřebují k spánku? Odpověď najdete v našem VIDEU:

  Kolik hodin spánku děti potřebují? Podle věku!

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku