Zkušenosti čtenářek: jaké kapesné dávají dětem? Stovku týdně i dvě na měsíc

 • Mají rodiče mluvit dětem do toho, na co kapesné použijí? Psychologové si myslí, že spíš ne.
  Mají rodiče mluvit dětem do toho, na co kapesné použijí? Psychologové si myslí, že spíš ne.
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  21. května  2017 
   06:00

  Jednoduchá poučka praví, že dítě na základní škole by mělo dostávat týdně tolik peněz, podle toho, do jaké chodí třídy - tedy v první třídě deset korun, v páté padesát. Žádná ideální výška kapesného však neexistuje. Záleží na tom, kolik je dítěti let, ale rozhodovat by mělo i to, zda si během dne samo musí kupovat jídlo, nebo jak daleko dojíždí. Chybou jsou každopádně oba extrémy, tedy kapesné žádné nebo přehnaně vysoké. Zeptali jsme se na názor několika čtenářek. 

 • Pár stovek na týden, nebo na měsíc?

  Autor: profimedia.cz

  Michaela z Olomouce zastává názor, že si její dcera coby studentka střední školy zaslouží alespoň dvě stovky týdně, zatímco Katka z Kutné Hory dává své rovněž patnáctileté dceři tři stovky na měsíc. Podobné rozdíly ve výši dětského kapesného nejsou ničím neobvyklým, přičemž podobně se rodiče rozcházejí také v představách, kolik dětem platí na telefon a podobně. 

  Jde vám z výchovy dětí hlava kolem? Často je to zábava! Podívejte se

  „Dávám Lindě dvě stě korun týdně a telefon jí platím ve výši 500 korun měsíč

  Tátové hlídají děti: Jak si s nimi užívají? • VIDEO: 
  ně včetně internetu, považuju to za standard,” říká Olomoučanka, která pracuje jako realitní makléřka. Pokud se to sečte, vychází z toho, že kromě peněz na jídlo v jídelně nebo na oblečení dostává patnáctiletá Linda od matky měsíčně 1500 korun, což patří k nadprůměru. 

  Na opačném konci se pohybuje její vrstevnice Tereza - její matka jí coby kapesné dává zmíněné tři stovky měsíčně plus dvě stě korun na telefon v podobě předplacené karty. Pokud ji dívka z Kutné Hory provolá dřív, má smůlu. Nebo si musí nový kredit nabít ze svého. „Jsem sama se dvěma dětmi, vyšší kapesné je pro mě nereálné. Ale dcera plánuje, že si bude už během tohoto školního roku přivydělávat peníze například v nějaké prodejně coby pomocná síla." 

 • Obědy v restauraci z kapesného? Odmítám

  Právě rozvírající se nůžky mezi svou výší kapesného a penězi, které od rodičů dostávají někteří vrstevníci, snáší část dětí špatně. 

  "Jenže mně zase nepřijde normální, pokud dítě dostává od rodičů tolik peněz, že si může dovolit chodit na obědy do restaurace, i když obyčejné. Já si to taky nemůžu dovolit," říká Mirka z Kladna, jejíž šestnáctiletý syn dostává 300 korun měsíčně, zatímco jeho mladší  - dvanáctiletý - bratr 200 korun. 

 • Češi v průměru dětem dávají kolem 200 korun měsíčně

  Odborníci se sice zdráhají říci, jaká výše kapesného je ideální, shodují se však na tom, že by bylo chybou, kdyby dítě nemělo žádné - protože právě vlastní peníze jsou ideálním způsobem, jak dítě naučit hospodařit a šetřit. "Je lepší, když dítě půl měsíce nemá ani na nanuka, protože všechno utratilo hned, než aby podobnou zkušenost udělalo až s první výplatou," říká s trochou nadsázky finanční poradkyně Dagmar Kalinová. 

  Nedávný průzkum ukázal, že české děti dostávají v průměru necelé dvě stovky měsíčně, přičemž jim rodiče většinou začínají vyplácet kapesné v deseti letech. Podle Kalinové by s tím ale klidně mohli začít už na prvním stupni, ale ne hned v první třídě, kdy ještě děti hodnotu peněz nechápou. Rozhodně je však pozdě začínat s kapesným v patnácti letech. 

 • Když dítě nechápe význam peněz

  Jana z Prahy začala svému synovi dávat kapesné hned v první třídě, dostával tehdy desetikorunu týdně. "Zvyšovala jsem to poctivě až do devítky, kdy dostával devadesát korun týdně. Od střední školy pak má 500 korun na měsíc," říká Jana. U mladší dcery to chtěla podobně, jenže holčička peníze nechce. "Je jí sedm, chodí do druhé třídy a nechápe jejich hodnotu, na rozdíl od syna, který si vždycky uměl všechno spočítat, a navíc je hodně šetrný. Dcera tak začne peníze dostávat tak plus minus od deseti," změnila názor matka dětí. 

  Pipinka a lulánek? Zapomeňte na hloupé názvy pohlaví! Děti si to nezaslouží

  Pipinka a lulánek? Zapomeňte na hloupé názvy pohlaví! Děti si to nezaslouží

  Holčičky mají "pipinku", "prcinku", "frndu", "fifinku", "jůlinu" či "buchtičku". Kluci "pindíka", "bimbáska", "lulánka", "šulínka" nebo třeba "zvoneček".…celý článek

  Bohyně kojení: Kontroverzní a přitom něžné fotky budí pobouření

  Bohyně kojení: Kontroverzní a přitom něžné fotky budí pobouření

  Fotografka Ivette Ivens je velkou příznivkyní kojení, a to včetně kojení na veřejnosti, které část lidí odsuzuje. Ona se na takovou kritiku rozhodla…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku