Dobrý otec? Má čas na dítě a miluje jeho matku

 • Táta se může stát vzorem pro svoje děti, které se ho časem budou snažit napodobit
  Táta se může stát vzorem pro svoje děti, které se ho časem budou snažit napodobit
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  5. listopadu  2015 
   06:00

  Zapomeňte na všechny výchovné příručky o tom, jak by se k dětem měla chovat matka a jak otec. Někdy je totiž daleko lepší věřit tomu, co vám radí vaše intuice. Výchova dítěte je pak jednodušší, každý přitom dělá přesně to, co by dělat měl. 

 • Otec musí mít na své dítě čas

  Ne každý otec si mateřskou dovolenou užívá

  Dostatek času, to je absolutní základ. V pracovním týdnu stačí alespoň dvacet minut denně. Za tu dobu stačí přečíst pohádku, udělat domácí úkol nebo postavit bitevní loď z kostek. Pokud to občas nestihne, má druhou šanci o víkendu.

 • Táta vaří večeři, pere i uklízí

  ...

  Správný táta by měl malé děti přebalovat, ty starší oblékat, připravit jídlo, prostě normálně fungovat. Jedině tak je totiž vzorem pro své děti, které se ho časem budou snažit napodobit.

 • Měl by milovat matku svých dětí

  ...

  Aby si syn nebo dcera mohli vzít jednou z táty příklad, měl by pečovat o vztah s jejich mámou. Udržení spokojené a funkční rodiny je pro děti (navzdory rozvodovým statistikám) extrémně důležité. Více tipů najdete na webu Ligy otevřených otců: ilom.cz

 • Věřte, existuje otovský instinkt

  ...
  ...

  Říká se, že mateřský instinkt je neomylný a pánové nic takového nemají. Jen ženy prý poznají nejen pláč svého miminka na dálku, ale i vycítí, co jejich potomka trápí a kdy s ním není něco v pořádku. Jenže podle francouzských vědců tenhle dar mají i muži. Během experimentu nechali odborníci z univerzity v Saint-Etienne matky i otce rozeznávat pláč svých dětí mezi dalšími devětadvaceti křiklouny starými dva až pět měsíců. Matky byly neomylné z 98 %, otcové z 90 %. Jen ti tatínkové, kteří trávili se svým dítětem málo času, byli schopní ho identifikovat pouze v 75 % případů. „Oba rodiče – otec i matka – můžou spolehlivě a neomylně rozpoznat problém svého potomka i podle křiku. Jediným zásadním spouštěcím faktorem k tomu není pohlaví, ale čas, který s dítětem rodič tráví,“ cituje se na závěr ve studii, která byla uveřejněna v časopise Nature Communications.

/
Autor: Majka Dvořáková, wall
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku