Jak si vybrat délku rodičovské? Modelové příklady ze života

 • Na rodičovskou dovolenou může jít matka či otec, případně se mohou střídat
  Na rodičovskou dovolenou může jít matka či otec, případně se mohou střídat
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  16. srpna  2015 
   20:09

  Není vám jasné, jak se vybírá délka rodičovské dovolené? Zkuste se podívat na modelové příklady přímo ze života. Zjistíte, kolik budete pobírat peněz a co se vám vyplatí. 

 • Našla si práci

  ...

  Karolína (24 let) má dceru Valerii (22 měsíců). Karolína se původně rozhodla pro čtyřleté čerpání rodičovského příspěvku. Vzhledem k tomu, že se pro ni v září letošního roku naskytla možnost nastoupit do zaměstnání v nové firmě, chce si zkrátit délku rodičovské. A protože byla v době narození dítěte nemocensky pojištěná, může si o převod na kratší rodičovskou požádat. Musí jen doložit potřebné údaje pro stanovení denního vyměřovacího základu. Jelikož měla příjem 22 000 korun a její peněžitá pomoc v mateřství přesahovala maximální možnou částku 11 500 korun, může nově pobírat rodičovský příspěvek až do této maximální výše.

 • Oba jsou bez práce

  ...

  Partneři Marie (21 let) a Pavel (23 let) očekávají v únoru narození prvního dítěte. Žijí v regionu s vysokou nezaměstnaností. Ani jeden z nich nebude splňovat podmínky pro to, aby si mohli vybrat výši a délku rodičovského příspěvku. Jako nezaměstnaní si totiž neplatili nemocenské pojištění. Marie tak nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Zcela bez peněz ale nezůstane. Bude pobírat rodičovský příspěvek 7600 korun do devátého měsíce věku dítěte a pak do čtyř let jeho věku 3800 korun.

 • Díky platu manžela bere víc

  Přirozený dětský úsměv je nejkrásnější.

  Manželům Novotným se narodil syn Matyáš. Oba jsou zaměstnaní, a tedy nemocensky pojištění. Martin je programátorem IT a vydělává 40 tisíc korun měsíčně, jeho žena pracuje za 12 tisíc korun měsíčně. Rozhodli se pro dvouletou rodičovskou. U obou rodičů je možné stanovit ke dni narození dítěte denní vyměřovací základ, v takovém případě se při stanovení výše rodičovského příspěvku vychází z toho vyššího. Podmínky pro splnění dvouletého čerpání rodičovského příspěvku v maximální výši 11 500 korun měsíčně splňoval Martin, a proto se využil jeho příjem, i když o rodičovský příspěvek požádala manželka.

 • Budou se střídat

  ...

  Manželé Váchovi mají syna Matěje (2 roky). Karla pracuje v manažerské pozici v podniku, který získal důležitou zakázku. Proto chce nastoupit do práce zpět na plný úvazek minimálně na půl roku. Se svým mužem se dohodla, že on ji na tu dobu v péči o dítě zastoupí, jak to umožňuje systém čerpání rodičovské podle původní i nové úpravy. I v tomto případě je možné měnit délku a výši rodičovské.

 • Chce si dovolenou prodloužit

  ...

  Ingrid (26 let) si původně zvolila dvouletou rodičovskou, ze které do konce loňského roku vyčerpala 180 000 korun. Letos uvažuje o prodloužení čerpání rodičovského příspěvku. Nová právní úprava to už několik let umožňuje, přechod z původního do nového systému není nijak omezený. Při přechodu se jí sečtou všechny doposud vyplacené rodičovské příspěvky a tato suma se odečte od celkové maximální možné vyplacené částky 220 000 korun. Ingrid tedy zbývá ještě 40 000 korun a sama si určí, jak je chce vyplácet. Rozhodla se, že chce brát rodičovskou ještě osm měsíců ve výši 5000 korun měsíčně.

 • Měli byste vědět, že...

  ...

  ... možnost vybrat si délku čerpání rodičovského příspěvku platí, i pokud maminka plynule naváže na rodičovskou dovolenou s dalším potomkem. 

/
Autor: kač
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku