Jak vystrnadit děti z mamahotelu: Nepřehánějte to s pohostinností
Mladí Češi patří k těm, kdo s oblibou využívají služeb svých rodičů, a to i v době, kdy už sami vydělávají. Nechají si od nich prát a vařit, ačkoli by bylo v jejich silách i finančních možnostech, aby to zvládli sami. Nechcete coby rodiče skončit jako personál v takovém hotelu? Musíte všechno začít řešit dřív, než vašim potomkům upečete dort se třemi desítkami svíček.
Statistiky mluví jasně. Mladí Češi do 26 let nejčastěji bydlí u rodičů. Týká se to nejen studentů (56 procent), ale i padesáti procent těch, kdo do žádné školy už nechodí. Studie Tru Aisa nedávno potvrdila trend, který sociologové pozorují už dlouho.
V roce 1995 bydlelo s rodiči 15,1 procenta žen a 32,2 procenta mužů ve věku 25 až 29 let, v roce 2013 to už bylo dokonce 31,1 procenta a 47,7 procenta. Jinými slovy – lidí, kteří bydlí s rodiči, neustále přibývá. Česko se tak blíží zemím, jako jsou Itálie nebo Španělsko. Naopak například ve Skandinávii se lidé od rodičů stěhují už po dvacítce a ve třiceti jich s nimi žije maximálně nějakých pět procent.
4 skvělé životní strategie, které se můžete naučit od dospívajících dětí
Jsou spontánní, umějí si užít čas právě tady a teď. Většinou umějí dostat to, co chtějí, mají na to své strategie. Kdo? Přece dospívající holky a kluci.…celý článek
"Doufala jsem, že takhle nedopadneme, ale nakonec se to nějak semlelo. Synovi je 27 a ještě studuje vysokou školu, protože maturoval skoro ve dvaceti, pak se na školu hned nedostal, pak se na jednu dostal, ale nakonec začal studovat jinou...," vysvětluje šedesátiletá Lenka, proč živí zdravého mladého muže, ačkoli její muž už je v důchodu a ona jako knihovnice nevydělává zrovna mnoho. Přispívá jim syn alespoň na domácnost? "Jak kdy, má jen příležitostnou práci," přiznává, že na peníze od něj spoléhat s manželem nemohou.
Do 26 jako povinnost? Ale vůbec ne!
Jenže ve skutečnosti žádné podobné věkové omezení v zákoně není. Neexistuje striktní věková hranice, po jakou jsou rodiče povinni dítě živit, a to ani minimální, ani maximální. Hranice šestadvaceti let se týká zejména studentských výhod, například na vstupném.
Co potřebují starší děti a co byste jim naopak dělat neměli?
Máte doma starší děti a děsí vás blížící se nebo už probíhající puberta? Je to pochopitelné, ale berte to tak, že pro jejich vývoj a váš další vzájemné…celý článek
A co když má dítě více peněz než rodiče?
Jenže co když dítě chodí na školu, jako je třeba medicína, která zabere skoro všechen čas? „I takový student má prázdniny, jen mu musíte říct, že chcete, aby část z nich strávil prací,“ radí nekompromisně psycholožka Lenka Čadová. Během akademického roku by se takový student měl o to více zapojit do práce v domácnosti. To by měl automaticky také každý, kdo už nestuduje a zatím ani nepracuje. Pokud navíc pracovat nechce, měli by mu rodiče dát jasné hranice a například snížit kapesné.
Jaká jména letí? Kluci mnohem častěji dědí jména po rodičích
Barnabáš, Brajen, Jiljí, Kajetán, Leónidas, Serafín nebo Tony Dionýz. Mezi dívčími jmény Amálka, Dafina, Divine, Dženifr, Melody, Stáza, Tiffany…celý článek
Jedna důležitá věc – existuje i vyživovací povinnost dětí vůči rodičům, byť v menším rozsahu. Týká se to zejména věčných studentů, kteří vydělávají desetitisíce korun měsíčně, ale rodičům nijak nepřispívají. Podle zákona musí dítě v takovém případě poskytnout rodičům takzvanou slušnou výživu, pokud ji rodič potřebuje. Což se klidně může stát, stačí si představit, že jeden, nebo dokonce oba rodiče těsně před důchodem ztratí práci, zatímco jejich třicetiletý svobodný syn, který s nimi ani nemusí žít, má příjmy několikrát vyšší než oni oba dohromady.