7 slibů, které dětem nikdy nedávejte! Raději řekněte pravdu

"S tátou se k sobě třeba vrátíme." Opravdu si to myslíte uprostřed rozvodu?
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
19. března  2016 
 06:00

Sliby našim dětem. Věčné téma. Ano, přečteme si to, až... Jo, dám ti rohlík, jenom... To víš, že tě tam někdy vezmu. I s tátou. Dodržení některých slibů je zcela v naší režii a je jen na nás, jak si to zařídíme. Jsou ale věci, které neovlivníme. A právě v tuto chvíli bychom měli během slibování hodně dobře volit slova.

Dopravní zácpa, rozhodnutí ostatních lidí, ztráta zaměstnání a finanční tíseň – to jsou faktory, které nikdy nemůžete ovlivnit. A také to, jak bude určité události prožívat druhý. Děti jsou velice citlivé na to, jestli dodržíme to, co slíbíme, a dovedou si svá zklamání dlouho pamatovat. U kterých slibů bychom měli být obezřetní?

To nebude bolet

Vnímání bolesti je velmi subjektivní. Pro vás je možná odtržení náplasti prkotina a také jste si na to už zvykli. Dítě to může ale bolet opravdu více, a pokud se ještě bolest znásobí strachem, o prkotinu už rozhodně nejde. Tvrdit dítěti, že to "bolet nebude", je způsob, který možná zafunguje napoprvé. Trhnutí náplastí vás ale rychle usvědčí ze lži. Mnhem lepší je říct: "Bude to možná nepříjemné, trhne to, zatahá to, ale bude to rychle pryč a dá se to vydržet."

Čokoládoví zajíci: Vypadají stejně, ale některé z nich je lepší vyhodit

Čokoládoví zajíci: Vypadají stejně, ale některé z nich je lepší vyhodit

Na první pohled jsou všichni roztomilí, uvnitř se ale velmi liší. A to natolik, že některé čokoládové zajíčky je lepší rovnou z košíku s dětskou koledou…celý článek

Určitě to stihnu

Koncert, školní besídka, sportovní zápas. Většinou začínají tak, že pokud nás nikdo nezdrží v práci, všechno pojede tak, jak má, a nebude zácpa, tak to stihneme přesně na minutu. Jenže to jsou zrovna ty věci, které neovlivníte, a kde navíc hraje svou významnou roli zákon schválnosti. Pokud dítěti slíbíte, že tam stoprocentně budete, a nestihnete to, je to zrada a svádět vše na dopravu později vypadá spíš jako výmluva. Buďte upřímní. Řekněte: "Mám to naplánované tak, aby to klaplo, a doufám, že mi to nic nepřekazí."

Tam tě vezmu na prázdniny

Disneyland, aquapark, jumping park, dovolená u moře a kdo ví, co ještě slíbíme dětem. Na podzim, příští prázdniny, až budeme mít trochu víc peněz... Jasně, že tyhle větší akce potřebují nějaké úspory. Pokud je nemáte a plánujete je naspořit, řekněte si s dítětem, jak a kdy přesně by to mohlo klapnout. Čekat na to, že "jednou na to přijde", většinou znamená, že nepřijde nic a v dítěti se hromadí zklamání. Zkuste si raději místo nekonkrétního data dát konkrétní a zkusit to zvládnout.

S tátou se k sobě vrátíme

Rozvod je vždycky zatěžkávací období a je jasné, že se to rodiče snaží dětem co nejvíce ulehčit. Ve chvíli, kdy potomci nejvíce touží po tom, aby se nic takového nedělo a rodiče zůstali spolu, je nejjednodušší jim slíbit, že to tak bude. Obzvlášť když v to sami ještě doufáte. Na dodržení tohoto slibu je ale potřeba dvou. A rozhodnutí druhého vy sami nikdy neovlivníte. Neslibujte tedy nic za druhé.

Jsou jim podobné? Podívejte se, jak vypadají děti slavných českých modelek

Jsou jim podobné? Podívejte se, jak vypadají děti slavných českých modelek

Zatímco některé modelky snímky se svými dětmi šetří, jako třeba Helena Houdová, jiné se jimi netají a nechávají se fotit společně, jako třeba Karolína…celý článek

Nikdy si nenajdu nikoho jiného

Anebo opak: najdu nám jiného tátu. Lepšího. Taky velká slova útěchy, která asi váš potomek zrovna v tuhle chvíli potřebuje slyšet. Jenže tohle člověk nemůže slíbit ani sám sobě, natožpak druhému. Copak jste si jisti, že nikdy nepotkáte někoho, kdo se vám bude líbit? Nebo naopak – že ho potkáte brzy, a že se navíc bude líbit i dětem? A to si pište, že tyhle sliby dokážou potomci velice účinně použít v té nejnevhodnější situaci.

Když se ti nebude líbit, tak s námi nebude

Například ve chvíli, kdy jim někoho nového představíte a oni jsou z toho v rozpacích. Není nic jednoduššího než říct: ale tys říkal/a, že... A proto není nic jednoduššího než ohledně potenciálního partnera nic neslibovat.

Když uděláš ten úkol, budeš nejchytřejší dítě ve třídě

Bezva – motivace! Kdo by taky nechtěl, že? Děti ale rychle prokouknou, že jeden úkol na to zpravidla nestačí a že jim rodiče v tuhle chvíli tak trochu lžou do kapsy. Mnohem přínosnější je zaměřit se na to, že vzdělání má cenu pro ně samé, na radost z poznávání něčeho nového než jen na to, že bude nejlepší. 

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
1080p 720p 360p
Branky, body, kokoti: Matky vraždí děti, Antikrist v katedrále.…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku