Co doopravdy řeší matky malých dětí? Podívejte se, jak se liší | Supermámy

Co doopravdy řeší matky malých dětí? Podívejte se, jak se liší

 • Tvoříte s dětmi?
  Tvoříte s dětmi?
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  8. dubna  2016 
   06:00

  Přiznávám, miluju webové diskuse, nakupuju na mimibazaru a pár montessori hraček by se u nás doma taky našlo. Ale neberu to tak vážně jako některé jiné matky, jak jsem tak vypozorovala sjížděním internetu během častého nočního kojení půlroční dcery. Berte každopádně následující text trochu s nadsázkou – sama občas trpím výčitkami, zda své děti nezanedbávám, když nejsem s to něčemu podobnému věnovat dost energie. 

 • Montessori: bez růžové věže to nejde

  ...

  Pravá monte matka se pozná podle toho, že všechny hračky jejích dětí jsou dřevěné a dětský pokojíček jejího potomka vypadá podobně jako mateřské centrum nebo školka. Hračky jsou pečlivě vystavené v policích, aby si dítě mohlo brát, co zrovna potřebuje. Protože jedním z úhelných kamenů montessori přístupu je připravené prostředí. A aktivity – zejména pak přiřazování čehokoli k čemukoliv: zvířátka ke světadílům, kousků látek k barvám a tak dále. Správná monte matka vyrábí podklady pro aktivity sama, k čemuž jí slouží laminovačka. Základní hračkou pak je růžová dřevěná věž. Pokud do domácnosti pronikne lego, tak jedině roztříděné do boxíků podle barev. Pro některé  z nich však hračky jako lego, natož třeba panenky, nejsou dost monte, a tak mají potomci smůlu. 

 • Tvoření: byt plný výtvorů

  Nápady na tvoření s dětmi - jak si ulehčit úklid • VIDEO: 

  V potomcích je třeba povzbuzovat kreativitu, a tak matky kojenců a batolat tvoří. Samy, s dětmi, dnem i nocí. Zdobí domácnost, šijí oblečení, některé se pouštějí i do bot, povzbuzují děti ve všelijakém lepení, stříhání a malování a na internetu si pak sdílejí tipy, jak výtvory vystavovat (nebo nenápadně likvidovat, aby jim nezahltily dům). Tady připouštím kyselé hrozny, můj skoro pětiletý syn kreslení ignoruje a vodovkami namaloval jen pár fleků, které hrdě vydávám za dinosaury. 

 • Nevýchova, protože s každým dítětem se dá domluvit

  ...

  Nevýchova je teď hitem. Asi i díky marketingovému umění jedné dámy, která na tohle téma pořádá semináře a prohlašuje takové věci, že brát je vážně, 90 procent rodičů by si to mohlo jít rovnou hodit. Některé principy jsou prima – taky děti nebiju a líbí se mi, když se domluva s nimi daří bez výhrůžek – nicméně některá prohlášení nevychovávajících matek, které šťastnou náhodou vyfasovaly hodné dítě, mě dokážou pobavit. Mám čtyři děti, každé úplně jiného ražení, a když čtu, že ročnímu dítěti stačí říct, že už něco dělat nechcete, a ono se sebere a jde si hodinu hrát samo, dovoluji si tomu nevěřit. 

 • Barefoot: hlavně žádné kompromisy

  ...

  Myšlenka, že bosá chůze je zdravá, mě hodně zaujala. A vlastně se mi i líbí, stejně jako souhlasím s tím, že je fajn neničit si nohy špatnou obuví. Ale pravá zastánkyně bosé chůze a takzvané bosé, neboli barefoot, obuvi, která chůzi bez bot hodně připomíná, ze mě nikdy nebude. Taková totiž nelituje času a tráví dny a dny sháněním těch nej nej bot, za které posléze nelituje vydat spousty peněz, zatímco se na webu hádá s ostatními, které boty jsou pravé bare a které jen zavrženíhodný kompromis (jaký hodná maminka dětem nikdy dát nemůže). S matkami, které jsou schopné dát dětem normální boty, se nebaví vůbec. 

 • Biomatka: hlavně bez chemie

  ...

  Pravověrná biomatka často žije ve městě a tak trochu neví, co s penězi – kupuje biojídlo, bioprášky na praní a vůbec všechny bio čisticí prostředky, a když už, tak také biooblečení z biobavlny. Pozor, nezaměňovat s typem lesana. Na rozdíl od něj bývá biomatka často jako ze škatulky, protože i laky na nehty se dají sehnat organické. 

 • Lesana: přírodní vzhled vítězí

  ...

  "Chodím v létě v zimě v pohorkách a nemaluju se!" Nějak tak by mohlo znít heslo matky, která si zaslouží označení lesana. Batikované oblečení být může a nemusí. Což o to, pohorky mám taky v oblibě, ke kočárku jsou podstatně pohodlnější než lodičky, ale jinak mi filozofie lesan trochu připomíná mé pubertální období ve stylu "čím hůře, tím lépe". 

 • Nakupovačka, vyměňovačka, sběračka

  ...

  Pravěké sběračství plodů, důležité pro přežití kmene, se u moderních matek na mateřské a rodičovské dovolené transformovalo ve sjíždění webových bazárků, kde neustále něco nakupují, prodávají či aspoň vyměňují. Zvláštní poddruhy pak například neustále kupují a zase prodávají třeba kočárky, a pokud jim to manžel zatrhne, tak aspoň obměňují barevné varianty boudy či madla. 

 • Webová diskutérka

  ...

  O webových diskusích matek si vlastně myslím, že by je mohla proplácet zdravotní pojišťovna – protože když je třeba člověk měsíc doma s dětmi a jejich neštovicemi, jsou k nezaplacení. Pitomé je třeba to, že si na nich člověk může vypěstovat závislost. A legrační je, když někdo řeší na webu věci, které měly zůstat zavřené doma nebo s nimiž je na místě rovnou vyrazit k doktorovi. 

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Takhle doopravdy vypadají Vánoce s malými dětmi!

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku