6 rad: Co udělat, když zjistíte, že vaše dítě lže | Supermámy

6 rad: Co udělat, když zjistíte, že vaše dítě lže

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  21. června  2016 
   06:00

  Děti občas lžou a je to normální. Potřebují si to vyzkoušet, aby zjistily, zda jim to projde a jak na to budou reagovat rodiče a další lidé v jejich okolí. Je to nezbytná vývojová fáze – děti se většinou naučí lhát někdy mezi druhým a třetím rokem. Problém nastává, když dítě – jedno, zda předškolák nebo teenager – lže tak, že se z toho stává jeho běžné chování. Co můžete jako rodič dělat, když máte podezření, že váš potomek lže, jako když tiskne? 

 • Může se dítě bez lží obejít úplně?

  ...

  Vlastně ne. To, že dítě pochopí lež – tedy třeba fakt, že bez dovolení snědlo bonbony a pak to zatajilo – patří k důležitým vývojovým milníkům. Mělo by si tím projít každé z nich. Některé dětské lži jsou legrační, mohou třeba pokreslit zeď a snažit se to hodit na kočku, některé vážné, když třeba starší sourozenec praští miminko a snaží se to zapřít. 

 • Cože, moje dítě lže?

  Nejstarší děti se často stávají prostředkem k naplnění rodičovských ambicí

  Pokud nejde vyloženě o neumělou lež malých dětí, může rodičům připadat zjištění, že jejich potomek nemluví pravdu, jako políček. Pozor, nemusí to vůbec znamenat, že jako rodiče selháváte, dítě si pravděpodobně zkouší, čeho by se pomocí lži dalo dosáhnout. Je také pravda, že některé děti mají k podobnému chování sklony více než jiné. Klíčem k úspěšné výchově je, aby dítě pochopilo, že lež pro něj bude mít negativní důsledky. Rodiče by v každém případě měli reagovat jednoznačně, tedy dát dítěti najevo, že lhát by nemělo. Tak, aby pochopilo, že takové chování mu život neulehčí, ale zkomplikuje.

 • Když lež není jistá

  ...

  Celkem často může nastat situace, kdy si rodič vůbec nemůže být jistý, zda mu dítě skutečně lže. V takovém případě je lepší zůstat u pochybností, než abyste rovnou potomkovi vmetli, že víte, že lže (ačkoli si vůbec nejste jistí), protože by to mohlo váš další vztah dost narušit. Dítě ví, že si nejste jistí, a to, že mu budete rovnou nevěřit, není zkrátka dobře. 

 • Snažte se dobrat pravdy

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Dítě by nicméně mělo vědět, že se vždycky budete snažit dobrat pravdy, že nad tím nemávnete rukou, ačkoli tahle část rodičovství je nepříjemná a vyčerpávající. Musíte počítat s tím, že potomek bude zapírat, a to dokonce i tehdy, když už bude všechno svědčit proti němu. Zkuste to bez křiku a vydírání, řekněte mu, že chcete jen pochopit, co se stalo, a že věci tak, jak je říká, nedávají smysl. Nemá smysl stupňovat tlak, většina dětí se zatvrdí. Spíše mu dejte prostor a čas, aby mohlo o svém chování a o tom, jak vám nějakou situaci vysvětlí, přemýšlet. 

 • Stoprocentní jistota

  ...

  Pokud si jste na sto procent jistí, že váš potomek lže, řekněte mu, že víte, co se stalo, a že vás to zklamalo – snažte se mu vysvětlit, že vás více mrzí  fakt, že lhalo, než věc, kterou se lží snažilo zamaskovat. 

  Zároveň se snažte odhalit, proč vám potomek lhal. Bál se, že ho jinak potrestáte? Chtěl vás uchránit od nějakého nepříjemného zjištění? Někdy se může stát, že dítě lže, aniž si přesně uvědomuje proč, ale bohužel někdy jde o cílenou snahu uvést vás v omyl. 

 • Odměny vs. tresty

  ...

  Někdy se dá vypozorovat, že chování dětí je reakcí na příliš tvrdou výchovu. Děti více lžou třeba tam, kde se používají tělesné tresty. 

  Proto je dobré snažit se, aby dítě pochopilo, že je lepší říct pravdu, i když vás třeba také nepotěší, ale že lží se vše jen zhoršuje. Dejte dětem najevo, že vás těší důvěra, s níž vám říkají pravdu. 

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Děti, které necvičí, budou celý život ty nešikovné! Jak často by…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku