Dokázáno! Jeden telefonát s matkou má stejně uklidňující účinek jako objetí!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
12. června  2019 
 06:00

Voláte své mámě často? Nebo raději ne, protože máte pocit, že vás vždycky vytočí? Přestože to tak nemusí vypadat, ve skutečnosti vědci prokázali, že hlas mámy má pozitivní účinek, a dokonce naprosto totožný jako fyzický kontakt. Experiment jasně dokázal, jak silná vazba mezi matkami a dcerami existuje.

Studie byla publikována ve vědeckém časopise Proceeding of The Royal Society B a v podstatě jen potvrdila fakt, že vztah mezi matkami a dcerami je jedním z nejsilnějších vůbec. A vazba, která vzniká po narození, se posiluje v prvních letech života. Ani v pozdějších letech nepozbývá na síle, přestože matky a dcery nestojí vždy na stejné straně, cestují, stěhují se a vídají se zřídka.

V experimentu testovala antropoložka Leslie Seltzer skupinu sedmi- až dvanáctiletých dívek, které byly vystaveny vysokému stupni stresu, zatímco se sledovala jejich mozková aktivita. Jedna třetina dívek byla utěšována osobně svými matkami, zejména objetím (paže kolem ramen a podobně), jedna třetina dívek sledovala emocionálně neutrální video po dobu 75 minut a zbytek dívek zatelefonoval svým matkám. Efekt byl skutečně neuvěřitelný, až dramatický!

10 vět, které říkají prarodiče našim dětem, a my je za to nesnášíme

10 vět, které říkají prarodiče našim dětem, a my je za to nesnášíme

"Tak to já bych to dělala jinak! A tohle bych prostě nedovolila!" Jakmile se babičky nahlas pustí do podobných úvah, nálada zhoustne. Prarodiče si…celý článek

„Dívky, které byly osobně v kontaktu s matkami, měly v podstatě stejné množství oxytocinu (hormonu štěstí) jako ty, které komunikovaly s matkami prostřednictvím telefonu,“ uvedla antropoložka. Je tedy evidentní, že pouto mezi matkou a dcerou je tak silné, že dokáže překonat i fyzické překážky, včetně vzdálenosti.

Přitom se odborníci dříve domnívali, že uvolňování oxytocinu v souvislosti se sociálním spojením obvykle vyžaduje fyzický kontakt, ale tato studie prokázala opak. A zajímavé také je, že i poté, co se děti vrátily domů, neustále těžily z výhod této psychické úlevy a jejich hladina kortizolu, tedy stresového hormonu, byla stále velmi nízká.

Je to tedy jasný signál pro všechny dcery bez rozdílu věku. Máte problém? Jste ve stresu? Potřebujete se zklidnit? Zvedněte telefon a zavolejte své mámě. Vaše rozhárané nervy to uklidní, přestože máte opačný dojem. „Je těžké zvýšit hladinu oxytocinu. To, že obyčejný telefonní hovor má takový fyziologický účinek na hladinu hormonu štěstí, je doslova vzrušující – alespoň podle vědců.

 

Slavné hvězdy, které nikdy nechtěly děti! Proč? Tohle jsou matky generace NoMo

Slavné hvězdy, které nikdy nechtěly děti! Proč? Tohle jsou matky generace NoMo

Spousta žen se cítí naštvaně, když jim někdo předhazuje, že mateřství je povinnost. Generace NoMo – No Mother – opakuje ale pořád dokola, že mateřství…celý článek

Inspirujte se! 21 maličkostí, které pro vaše děti znamenají více, než si myslíte!

Inspirujte se! 21 maličkostí, které pro vaše děti znamenají více, než si myslíte!

I když se nám dospělákům mohou zdát některé věci, gesta nebo věty naprosto triviální a nepodstatné, vaše potomky dokážou zasáhnout více, než si myslíte,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku